"Afgańska Mona Lisa". To najdroższe zdjęcie zlicytowane w Polsce

Kultura
"Afgańska Mona Lisa". To najdroższe zdjęcie zlicytowane w Polsce
Desa Unicum
Steve McCurry, "Afghan Girl", 1984

Fotografia, będąca najbardziej rozpoznawalnym zdjęciem na świecie, już w dniu publikacji stała się ikoną. Teraz "Afgańska dziewczyna" stała się najdroższym zdjęciem zlicytowanym na aukcji w Polsce. Fotografię sprzedano za ponad 283 tys. zł.

Przed licytacją zdjęcie było prezentowane w ramach wystawy "Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna" w domu aukcyjnym Desa Unicum.

 

Fotografia powstała w 1984 roku, kiedy amerykański reporter Steve McCurry, na zlecenie magazynu "National Geographic" dokumentował życie w obozie dla uchodźców, znajdującym się na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

 

ZOBACZ: Dyskusja nad okładką Vogue'a. Fotografka krytykowana za to, że nie jest czarnoskóra

 

"Fotograf sportretował twarz dwunastoletniej dziewczynki o przenikliwych zielonych oczach. W jej niesamowitym spojrzeniu doszukiwano się odbicia tragedii, jaką pochłonięta została ojczyzna dziewczyny. Dzięki tej fotografii cały świat na nowo zainteresował się sytuacją polityczną i ekonomiczną panującą w Afganistanie. Jedno spojrzenie poruszyło miliardy" - informuje Desa Unicum.

 

Dzieło McCurry'ego jest porównywane do portretu Mony Lisy Leonarda da Vinci, a czasem bywa nazywana nawet "afgańską Mona Lisą".

Ponad 283 tys. zł. Za tyle sprzedano kultową fotografię „Afghan Girl” autorstwa Steve’a McCurry'ego. To rekordowa cena i...

Opublikowany przez Desa Unicum Czwartek, 15 października 2020

 

Poszukiwania "Mona Lisy"

 

Tożsamość "afgańskiej dziewczyny" pozostawała nieznana przez 17 lat. W latach 90. McCurry podjął kilka prób jej odszukania, ale bez skutku. Dodatkowym utrudnieniem było to, że w czasach rządów talibów Afganistan pozostawał zamknięty dla zachodnich mediów. Wszystko zmieniło się w 2001 r. wraz z amerykańską inwazją na ten kraj i odsunięciem talibów od władzy.

 

W styczniu 2002 roku zespół "National Geographic" wyruszył do Afganistanu, by odnaleźć słynną dziewczynę. McCurry dowiedział się, że obóz dla uchodźców w Nasir Bagh został zamknięty, ale udało mu się jeszcze porozmawiać z kilkoma jego mieszkańcami. Od jednego z nich, który znał brata "afgańskiej dziewczyny", dowiedział się jak nazywa się ich rodzinna miejscowości. Jednakże na miejscu co najmniej kilka kobiet twierdziło, że jest dziewczyną ze zdjęcia.

 

W końcu, w odległym regionie Afganistanu, zespół odnalazł prawdziwą "modelkę". Okazało się, że nazywa się Szarbat Gula, ma około 30 lat, a do Afganistanu powróciła w 1992 roku. Jej tożsamość potwierdził prof. John Daugman, dzięki identyfikacji tęczówki oka.

 

Kobieta doskonale pamiętała moment, gdy McCurry zrobił jej zdjęcie, choć po raz pierwszy zobaczyła je 18 lat później - w 2002 roku.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie