Sasin: jestem hejtowany za to, że powiedziałem, że jest problem

Polska
Sasin: jestem hejtowany za to, że powiedziałem, że jest problem
Polsat News
Wicepremier Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń"

- Jestem hejtowany za to, że powiedziałem, że jest problem. Jest pewna grupa lekarzy uchylających się od obowiązku świadczenia służby na rzecz chorych na Covid-19. To nie znaczy, że dotyczy to całego środowiska lekarskiego. Mamy do czynienia z dziesiątkami tysięcy pracowników ochrony zdrowia z wielkim poświęceniem pełniących służbę - mówił w programie "Gość Wydarzeń" wicepremier Jacek Sasin.

We wtorek Sasin przyznał, że podczas walki z epidemią koronawirusa "występują problemy". Według niego, jednym z nich jest "zaangażowanie personelu medycznego i lekarzy".

 

ZOBACZ: "Brak woli części środowiska lekarskiego". Sasin o problemach w walce z pandemią

 

- Niestety występuje taki problem, jak brak woli części środowiska lekarskiego; chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce - mówił.

 

"To są fakty"

 

Do tych słów odniósł się w programie "Gość Wydarzeń". Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał, czy Sasin przeprosi za tę wypowiedź. Tego chce m.in. prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

ZOBACZ: Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej żąda przeprosin od Jacka Sasina

 

- To są fakty. Jeśli jako członkowie rządu dostajemy od wojewodów informacje, że na 235 lekarzy z woj. mazowieckiego skierowanych do opieki nad chorymi na Covid-19 zgłasza się 18, w woj. opolskim na 88 zgłasza się 3, to nie możemy udawać, że nie ma problemu, jakiś problem jest. To uderza w lekarzy pracujących ofiarnie, którym ja dziękuję w imieniu swoim i rządu - podkreślił.

 

Dodatkowe posiedzenie Sejmu

 

Wbrew dzisiejszej zapowiedzi wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w piątek prawdopodobne nie odbędzie się posiedzenie Sejmu ws. ustawy dotyczącej służby zdrowia. Z nieoficjalnych informacji Polsat News wynika, że ma ona dotyczyć koordynacji pracy szpitali i "dyscyplinować lekarzy".

ZOBACZ: W piątek prawdopodobne nie odbędzie się posiedzenie Sejmu ws. ustawy dotyczącej służby zdrowia

 

- Z tego, co mi wiadomo, nie ma jeszcze decyzji Prezydium Sejmu o zwołaniu dodatkowego posiedzenia. Projekt ustawy jest przygotowywany, to fakt. (…) Chodzi o to, by zapewnić ciągłość opieki zdrowotnej w sytuacji absolutnie nadzwyczajnej - skomentował Sasin.

 

WIDEO: Jacek Sasin w programie "Gość Wydarzeń"

  

Nowe obostrzenia a załamanie gospodarki

 

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o 8099 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia - m.in. ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach oraz zakaz organizacji wesel i konsolacji w strefie czerwonej. Ograniczenia dotyczą także liczby klientów w sklepach oraz pracy szkół. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej, lokale gastronomiczne mogą przyjmować klientów w godzinach 6:00-21:00.

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. "Wraca zalecenie zostań w domu"

 

Czy nie będzie załamania gospodarki? - pytał Sasina Rymanowski. 

 

- Jesteśmy zdeterminowani, by scenariusz wiosennego lockdownu i mocnego uderzenia w gospodarkę się nie powtórzył. Nie możemy sobie na to pozwolić. Bez dobrze działającej gospodarki nie uda się skutecznie walczyć z koronawirusem. (…) Dziś jesteśmy mądrzejsi, wiemy, że można w inny sposób skutecznie walczyć z epidemią. Kładziemy duży nacisk na ograniczenie społecznej mobilności - wyjaśnił wicepremier.

 

Pytany o to, czy przewidziane są kolejne fundusze z tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców, odpowiedział: będziemy się starać, by (...) skala strat w gospodarce była zminimalizowana.

 

ZOBACZ: 152 powiaty w czerwonej strefie. Wśród nich Warszawa, Kraków i inne duże miasta

 

- Są jeszcze niewykorzystane środki w ramach tarczy antykryzysowej. Jesteśmy gotowi, by te straty wyrównywać. Będziemy monitorować, jak dalej będzie przebiegać sytuacja - zaznaczył Sasin.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie