Sędzia z Rybnika bez immunitetu. Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała

Polska
Sędzia z Rybnika bez immunitetu. Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała
Polsat News
Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu, który prowadził auto pod wpływem alkoholu

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła w środę po południu immunitet sędziemu sądu okręgowego z Rybnika Ryszardowi F., który miał po pijanemu spowodować kolizję drogową - poinformował rzecznik prasowy tej izby Piotr Falkowski.

- Immunitet został uchylony w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego, czyli prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - przekazał Falkowski. Jednocześnie - jak dodał - Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego w czynnościach i obniżyła jego uposażenie o 45 proc. Jak zaznaczył dwie ostatnie decyzje są środkami obligatoryjnymi w takiej sytuacji.

 

Prowadził pod wpływem alkoholu

 

Wcześniej Prokuratura Krajowa informowała, że sędzia Ryszard F. - przewodniczący jednego z wydziałów Sądu Okręgowego w Rybniku - został we wtorek wieczorem zatrzymany w związku ujęciem go na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. "Kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości spowodował kolizję drogową. Przeprowadzone badanie wykazało u sędziego 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu" - podawała PK.

 

Wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu skierował w środę Wydział Spraw Wewnętrznych PK. Trafił on do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Uchylenie odbyło się w trybie przewidzianym w ustawie o ustroju sądów dla sytuacji, gdy sędzia został ujęty na gorącym uczynku" - zaznaczył Falkowski. Zgodnie z przepisem w takich sytuacjach "sąd dyscyplinarny podejmuje uchwałę w przedmiocie wniosku niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od jego wpłynięcia do sądu dyscyplinarnego".

 

ZOBACZ: Szwedzki sędzia międzynarodowy okazał się wielokrotnie karanym ekshibicjonistą

 

Jak informowała wcześniej policja, do kolizji doszło we wtorek w godzinach wieczornych przy ul. Gliwickiej w Rybniku. Kierujący samochodem sędzia najechał na tył poprzedzającego go pojazdu, który skręcał w lewo. Kierujący tym drugim autem 81-latek doznał obrażeń ręki.

 

Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o zatrzymaniu sprawcy kolizji. Badanie potwierdziło, że był pod wpływem alkoholu.

 

Chroni go immunitet

 

Zgodnie ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia - którego chroni immunitet - nie może być zatrzymany, ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego.

 

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła w środę przed południem, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego i nie zdecydował o jego natychmiastowym zwolnieniu. O całej sytuacji została powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i I prezes Sądu Najwyższego.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie