Przywódcy Rady Europy potępiają przemoc na Białorusi

Świat
Przywódcy Rady Europy potępiają przemoc na Białorusi
PAP/EPA/STR
Rada Europy wydała oświadczenie ws. Białorusi

Przywódcy Rady Europy we wspólnym oświadczeniu potępili przemoc, której dopuszczają się władze na Białorusi wobec protestujących i zaapelowali o przestrzeganie praw dziennikarzy, wyrażając zaniepokojenie rozwojem wydarzeń po wyborach prezydenckich 9 sierpnia.

"Jak najsurowiej potępiamy dalsze stosowanie przemocy na Białorusi, w tym niewspółmierne użycie siły przez władze wobec protestujących, o którym ostatnio donoszono. W szczególności apelujemy o ścisłe przestrzeganie praw dziennikarzy. Masowe aresztowania i nagminne brutalne traktowanie pokojowych demonstrantów nie może być tolerowane na naszym kontynencie" – napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Polscy dyplomaci opuszczają Białoruś na żądanie Mińska [NAGRANIE]

 

W dokumencie podkreślono, że wszystkie zatrzymane osoby powinny zostać zwolnione i należy rozpocząć rzeczywisty, pełen szacunku dialog z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego pod kątem reformy konstytucyjnej, której od dawna wyczekuje cały kraj.

"Rada Europy jest gotowa pomóc"

Zaznaczono, że wolność zgromadzeń i wolność słowa to fundamentalne wartości europejskie, którzy należy przestrzegać, zaś przemoc wobec pokojowych protestantów jest niedopuszczalna.

 

Autorzy oświadczenia zwracają uwagę, że zakończenia kryzysu i autentycznych reform nie da się wynegocjować wyłącznie z siłami prorządowymi i nie przyniosą one powodzenia bez udziału wszystkich, w tym osób przeciwnych władzom.

 

"Rada Europy jest gotowa w każdej chwili pomóc Białorusi w jej drodze do rzeczywistych reform" – podkreślono.

 

Oświadczenie zostało podpisane przez przewodniczącego Komitetu Ministrów RE Miltiadisa Warwiciotisa, szefa Zgromadzenia Parlamentarnego RE Rika Daemsa oraz sekretarz generalną RE Mariję Pejczinović Burić.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie