Ojciec Szumowskiego także zakażony koronawirusem? Kwarantanna w klinice

Polska
Ojciec Szumowskiego także zakażony koronawirusem? Kwarantanna w klinice
Polsat News
Były minister zdrowia Łukasz Szumowski jest zakażony koronawirusem

Łukasz Szumowski trafił z koronawirusem do szpitala. Jak dowiedział się polsatnews.pl, były szef resortu zdrowia leży pod tlenem, ale oddycha samodzielnie. "Newsweek" informuje z kolei, że zakażony jest także ojciec byłego ministra. Obaj mieli kilka dni temu pojechać na zabieg do instytutu kardiologii w Aninie. O to, czy Szumowski złamał kwarantannę, zapytała GIS Katarzyna Lubnauer.

Łukasz Szumowski przebywa w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Ma mieć "widoczne objawy" choroby spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. Żona Szumowskiego przekazała, że pozostali członkowie jego rodziny nie są zakażeni, ale przebywają w domowej izolacji.

 

Kwarantanna w klinice kardiologicznej

 

Jak informuje w środę "Newsweek", zakażony jest także ojciec byłego ministra. Ten sam, którego kilka dni temu - według tygodnika nieświadomy własnego zakażenia - były minister miał przywieźć na prosty zabieg do instytutu kardiologii w Aninie. "Z powodu niedopełnienia procedur część personelu tego szpitala miała trafić na kwarantannę" - twierdzi gazeta.

 

ZOBACZ: Polsatnews.pl: Szumowski w szpitalu pod tlenem

 

Szumowski miał już być zakażony i przebywać w szpitalu z powodu koronawirusa pod koniec września. Później jednak informował, że jest już zdrowy. - Poprzedni wynik, sprzed kilkunastu dni, prawdopodobnie był w moim przypadku fałszywie dodatni, co czasem, przy tak czułej metodzie, się zdarza - przyznał w rozmowie z portalem money.pl.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdzał w TVN24, że Szumowski "najprawdopodobniej miał za pierwszym razem fałszywie pozytywny wynik". - To znaczy miał informację, że jest chory, a później przy ponownym teście okazało się, że nie jest chory - dodał.

 

"Mam wrażenie, że chodził i roznosił"

 

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej przypomina wakacyjny wyjazd Szumowskiego na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie w środku pandemii, w czasie gdy innym odradzano ten kierunek.

 

- Wszystko wskazuje na to, że pan Szumowski, im dłużej go poznajemy, tym bardziej okazuje się człowiekiem całkowicie nieodpowiedzialnym. Ministerstwo mówiło, że odradza Polakom podróżowanie do Hiszpanii. A były minister zdrowia wyjeżdża do Hiszpanii tuż po momencie, w którym ogłasza, że się nie powinno. Mam wrażenie, że pan Szumowski chodził i roznosił - powiedziała Lubnauer w Radiu Plus. 

 

- Na pewno zwrócimy się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wyjaśnienie tej sprawy, żeby dowiedzieć się, dlaczego pan Szumowski chodził po sklepach, chodził po Polsce i roznosił koronawirusa, bo wszystko wskazuje, że dokładnie tak wyglądała sytuacja. To oburzające, pokazuje pełną nieodpowiedzialność polityka PiS - dodała polityk opozycji.

 

Pismo do GIS

 

W wystosowanym w środę piśmie do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa wiceszefowa klubu KO zwróciła uwagę, że według wtorkowych doniesień medialnych były minister zdrowia Łukasz Szumowski znajduje się w szpitalu w związku z zakażeniem koronawirusem.

 

Lubnauer przypomniała zarazem, że jakiś czas temu media informowały o zakażeniu Szumowskiego wirusem SARS-Cov2, a następnie publikowane były w mediach jego zdjęcia wskazujące, że robił zakupy.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Ponad połowa Polaków boi się zakażenia. Najnowsze badanie

 

W związku z tym Lubnauer zwróciła się do Piknasa o odpowiedź na pytania: czy Szumowski mógł w ostatnich trzech tygodniach prowadzić normalną aktywność, w związku z zakażeniem SARS-Cov2; o wiarygodność przeprowadzanych testów; o kontakty byłego ministra w ostatnim czasie i w związku z tym konieczność objęcia wszystkich osób, z którymi się zetknął nadzorem epidemiologicznym; o okoliczności, w jakich Łukasz Szumowski opuścił izolację; o kroki prawne, jakie będą podejmowane w przypadku potwierdzenia naruszenia kwarantanny.

 

Wiceszefowa klubu KO zwróciła się do Pinkasa o odpowiedź "w ustawowym terminie" i na piśmie.

zdr/hlk/ac/ "Newsweek", money.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie