Zdewastowano posąg Chicago Blackhawks. Protesty rdzennych Amerykanów

Świat
Zdewastowano posąg Chicago Blackhawks. Protesty rdzennych Amerykanów
Twitter/no racist mascots
Zdjęcia zdewastowanego posągu opublikowano na Twitterze na koncie użytkownika @zhigaagoong. Takim zwrotem posługują się Indianie Assiniboinowie, którzy domagają się zwrotu ziemi wokół Chicago

Ktoś uszkodził posąg z logo drużyny hokejowej Chicago Blackhawks. Farbą namalowano na nim obraźliwe hasła. Od wielu tygodni trwają kontrowersje wokół logo drużyny. Przedstawiciele rdzennych Amerykanów chcą zmiany zarówno nazwy, jak i symbolu Chicago Blackhawks.

Nieznani sprawcy w poniedziałek oblali farbą statuę Chicago Blackhawks stojącą przed United Center. Na postumencie wymalowano wiele obraźliwych napisów. Jeden z nich nawoływał do "zabrania swoich śmieci" i "zwrócenia ziemi".

 

Zdjęcia zdewastowanego posągu opublikowano na Twitterze na koncie użytkownika @zhigaagoong. Takim zwrotem posługują się Indianie Assiniboinowie i odnosi się do ich ziem wokół jeziora Michigan. Konto zostało założone tuż po zdewastowaniu statui. 

 

ZOBACZ: Koszykarz NBA został członkiem plemienia Siuksów. Otrzymał imię "Mała Góra"

 

Statua została przykryta plandeką, by zabezpieczyć ją przed kolejnymi aktami wandalizmu. Drużyna hokejowa w wydanym oświadczeniu poinformowała, że wkrótce zostanie odnowiona. 

 

 

 

 

Od wielu tygodni trwają kontrowersje wokół logo Chicago Blackhawks - przedstawia legendarnego wodza Indian Black Hawk. Przedstawiciele rdzennych Amerykanów chcą, by klub zmienił zarówno nazwę, jak i symbol. Drużyna jednak nie zamierza dokonywać zmian jak to zrobiła choćby drużyna futbolu amerykańskiego z Redskins z Waszyngtonu czy baseballowa Cleveland Indians. 

 

Zespół Chicago Blackhawks ogłosił jednak, że zakazuje noszenia nakryć głowy rdzennych Amerykanów na stadionie United Center oraz zapowiedział zwiększenie wsparcia dla organizacji społeczności Indian w Illinois.

 

ZOBACZ: Przyszedł z żoną na mecz. Chwilę później stanął w bramce rywali. 42-latek zadebiutował w NHL

 

Chicago Blackhawks są sześciokrotnymi zdobywcami Pucharu Stanleya, a ostatni mistrzowski tytuł zdobyła w sezonie 2014/2015. Jest jedną z sześciu drużyn, które należą do tzw. Oryginalnej Szóstki (Original Six).  

 

Jest to również jeden z nielicznych zespołów NHL, które od początku swojego istnienia nie zmieniały nazwy.

grz/ "Chicago Sun-Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie