Ukraina: autobus ostrzelany na trasie. Są ranni

Świat
Ukraina: autobus ostrzelany na trasie. Są ranni
Facebook/Илья Кива
Autobus został ostrzelany na trasie między Kijowem a Charkowem

Trzy osoby zostały ranne w czwartek w ostrzale busa w pobliżu miasta Lubotyn w obwodzie charkowskim na Ukrainie - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Wiceszef MSW Anton Heraszczenko przekazał, że grupa napastników została zatrzymana.

Według danych policji w pobliżu miasta Lubotyn nieznane osoby zablokowały samochodem Mitsubishi drogę busowi marki Mercedes, którym podróżowali przedstawiciele organizacji "Za Życie".

 

- Potem z mitsubishi wyszło kilka osób i z broni nieśmiercionośnej ostrzelało dany bus, po czym uciekło swoim samochodem - przekazała policja.

 

Deputowany prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy - Za Życie Ilja Kywa oświadczył, że autobus ostrzelali przedstawiciele batalionu Azow i nacjonalistycznej partii Korpus Narodowy. Ci z kolei odrzucili te oskarżenia. "Partia polityczna Korpus Narodowy, tak samo jak batalion Azow, który teraz wykonuje bojowe zadania na froncie, nie są powiązane z pobiciem tituszek (tj. opłacanych chuliganów - red.) Ilji Kywy na trasie Kijów-Charków" - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Szef NATO wzywa Rosję, by nie ingerowała na Białorusi

 

Heraszczenko oznajmił na Facebooku, że doszło do "konfliktu między dwiema grupami zwolenników różnych politycznych sił". "W rezultacie napaści na autobus przez jedną ze stron raniono z broni nieśmiercionośnej dwóch obywateli. Jeszcze jeden obywatel doznał urazu czaszkowo-mózgowego" - wyjaśnił wiceszef MSW.

 

SBU przekazało z kolei, że trzy osoby zostały ranione gumowymi kulami.

 

Сегодня на трассе Харьков-Киев произошёл конфликт между двумя группами сторонников разных политических сил. В...

Opublikowany przez Антон Геращенко Czwartek, 27 sierpnia 2020

 

"Partiom politycznym, i w ogóle komukolwiek, konstytucja Ukrainy zabrania posiadania jakichkolwiek formacji siłowych. Prawo do legalnego zastosowania siły ma tylko państwo. Krajowa policja będzie surowo i zasadniczo reagować na wszelkie siłowe prowokacje, niezależnie od tego, ze strony jakiej politycznej siły będą one pochodziły (...) Wszystkie osoby winne zastosowania siły będą zatrzymane i pociągnięte do odpowiedzialności karnej" - zaznaczył Heraszczenko.

 

Szef MSW Arsen Awakow zapowiedział, że wszystkich uczestników wydarzenia czeka ostra reakcja ze strony organów ścigania - podała agencja Interfax-Ukraina. "Nikt nie zginął, lekkie obrażenia, ale każdego z uczestniczących w tych prowokacjach czeka surowa reakcja" - napisał na Twitterze.

 

 

Szef charkowskiej państwowej administracji obwodowej Ołeksij Kuczer powiadomił o zatrzymaniu 14 osób. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w ostrzelanym pojeździe przebywało 20 "aktywistów jednej z partii politycznych".

 

Opublikowany przez Илья Кива Czwartek, 27 sierpnia 2020
prz/kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie