Apel wiceministra ws. 1 listopada. "Polacy są mądrzy i posłuchają"

Polska
Apel wiceministra ws. 1 listopada. "Polacy są mądrzy i posłuchają"
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Graffiti"

- Rozłóżmy to w czasie - tydzień wcześniej, tydzień później. (…) Myślę, że Polacy są mądrym narodem i posłuchają tych wskazań. Na pewno będziemy analizować czy nie zamknąć cmentarzy, ale myślę, że do tego nie dojdzie - tak o wyjazdach na groby bliskich 1 listopada w "Graffiti" mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało o 4178 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarły 32 kolejne osoby. Liczba zakażonych w naszym kraju wzrosła do 125 816. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 3004 osób.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, niedziela 11 października

 

- Liczba respiratorów jest pod stałą kontrolą. (…) Jeśli chodzi o sprzęt to Polska jest dobrze przygotowana. Najważniejsze, by pacjent nie dotarł do tej opieki respiratorowej. (…) Aby tego uniknąć, stosujemy wiele leków - osocze, remdesivir - wyjaśniał Kraska, nawiązując do liczby zajętych w szpitalach łóżek.

 

Zaznaczył, że w tym tygodniu do Polski trafi ponad 20 tys. dawek remdesiviru. - Na jedną terapię pacjenta z koronawirusem potrzeba około 6 ampułek tego leku. Ta dostawa powinna w pełni zabezpieczyć nasze potrzeby - mówił w "Graffiti" wiceminister.

 

Personel medyczny "wąskim gardłem"

 

Kraska podkreślił, że ministerstwo zdrowia chce, by "personel medyczny był zgrupowany tam, gdzie łóżek OIOM-owych jest najwięcej".

 

- Łóżek, sprzętu mamy pod dostatkiem. Nie obawiałbym się, że tego zabraknie. Na pewno "wąskim gardłem" jest personel medyczny. To zaniedbania wieloletnie. Szczególnie lekarzy anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych z dnia na dzień potrzeba nam będzie coraz więcej - powiedział.

 

"Prym jako miejsca zakażeń wiodą imprezy rodzinne"

 

Prowadzący program Marcin Fijołek pytał o główne źródła zakażeń.

 

- To DPS-y, służba zdrowia oraz ogniska rozproszone wynikające z kontaktów międzyludzkich. Prym wiodą tutaj różne imprezy rodzinne, integracyjne - wyjaśnił Kraska.

 

Wiceminister dodał, że "jest przygotowany cały katalog restrykcji". Nie zdradził jednak, czego miałyby one dotyczyć.

 

ZOBACZ: Branża weselna w starciu z koronawirusem. Straty szacowane na 2 mld zł

 

- W tej chwili problemem jest to, że najwięcej osób starszych trafia do szpitali. (...) Myślę, że dzieci w szkole podstawowej nie są aż tak wielkim zagrożeniem dla seniorów. Bardziej te starsze, powyżej 12 roku życia - mówił.

 

Kraska zaznaczył, że "obowiązek noszenia maseczek zaowocuje za 7-10 dni" i zapewne przełoży się na mniejszą liczbę zakażeń.

 

WIDEO: Wiceminister zdrowia w "Graffiti"

  

"Odwiedzanie grobów bliskich rozłóżmy w czasie"

 

Pytany o to, czy rząd zamknie cmentarze na 1 listopada, odpowiedział: "apeluję, by grobów bliskich nie odwiedzać 1 lub drugiego listopada".

 

ZOBACZ: Fogiel: powinniśmy się trzy razy zastanowić przed pójściem na cmentarz 1 listopada

 

- Rozłóżmy to w czasie - tydzień wcześniej, tydzień później. (…) Myślę, że Polacy są mądrym narodem i posłuchają tych wskazań. Na pewno będziemy analizować czy nie zamknąć cmentarzy, ale myślę, że do tego nie dojdzie - mówił wiceminister zdrowia.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie