Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W poniedziałek potwierdzono prawie 4,4 tys. nowych przypadków koronawirusa. Zmarło kolejnych 35 osób. Dwa dni po spotkaniu w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem prezydent Polinezji Francuskiej Edouard Fritch uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Koronawirusa wykryto również w papieskiej straży.

ac/pgo/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który był hospitalizowany z powodu Covid-19, został w poniedziałek wypisany ze szpitala - poinformowało jego biuro prasowe. Podkreśliło, że jego stan zdrowia się poprawił.

W ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano 8505 nowych zakażeń koronawirusem, a 95 osób zmarło - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju, zwiększając ogólny bilans infekcji we Francji do 743 479, a ofiar śmiertelnych - do 32 825.

W sanktuarium w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem uroczystości 103. rocznicy zakończenia objawień maryjnych. Po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii koronawirusa władze tego miejsca kultu wprowadziły limit dozwolonej liczby pielgrzymów.

Jak poinformował rektor fatimskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, decyzję o ograniczeniu liczby wiernych do 6 tys. osób podjęto we współpracy z krajowymi służbami medycznymi.

Pracujemy nad systemem odpowiedzialności za błędy medyczne. Konsultujemy go ze środowiskiem lekarzy i z Ministerstwem Sprawiedliwości, które odpowiada za zmiany w tym zakresie - powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Włoskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że osoby bezobjawowe z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa muszą przejść 10-dniową kwarantannę i przedstawić negatywny wynik badania. Tym samym skrócono czas ich izolacj

Personel zakładów gastronomicznych w niemieckim kraju związkowym Hesja będzie mógł legitymować gości w razie podejrzenia, że podali fałszywą tożsamość, wpisując się na listę prowadzoną na potrzeby ewentualnej rekonstrukcji łańcucha zakażeń koronawirusowych - poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze.

W piłkarskiej kadrze Gwinei wykryto szereg przypadków zakażenia koronawirusem, w związku z czym odwołano zaplanowane na wtorek towarzyskie spotkanie z Gambią w Portugalii. Według mediów jednym z zarażonych jest zawodnik Liverpoolu Naby Keita.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 13 972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 50 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest o 1100 niższa od tej z niedzieli, ale w ostatnich dniach duże dobowe wahania, rzędu 2-3 tysięcy, zdarzają się często. Najwyższym bilansem nowych zakażeń, bez uzupełniania zaległych przypadków, był ten z czwartku, gdy poinformowano o ponad 17,5 tys. nowych infekcji.

Pomimo stanu alarmowego, ogłoszonego w piątek przez rząd Hiszpanii z powodu pandemii Covid-19, ulice Madrytu w długi weekend, w związku z obchodzonym 12 października świętem upamiętniającym odkrycie Ameryki, były pełne ludzi.

Największe ograniczenie w dostępie do świadczeń kardiologicznych wynikające z epidemii COVID-19 dotyczyło rehabilitacji ambulatoryjnej, Jednocześnie jest to obszar, w którym dokonał się największy ponowny wzrost świadczeń - podało Ministerstwa Zdrowia.

Informację na temat obecnej sytuacji w kardiologii w czasie trwania epidemii koronawirusa przedstawiono w poniedziałek na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia.

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek wprowadzenie w Anglii trzech stopni restrykcji koronawirusowych w zależności od liczby zakażeń. Najwyższy trzeci stopień będzie od środy obowiązywał w regionie Liverpoolu.

W czasie epidemii Covid-19 na Półwyspie Iberyjskim przybywa inicjatyw na pustoszejącej dotychczas prowincji: gdzieniegdzie otwierane są zamknięte przed laty szkoły i ośrodki kultury, a liczba chętnych do życia w interiorze rośnie.

W trybie mieszanym pracuje 821 placówek oświatowych, a 264 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,39 tys., działa normalnie – podało w poniedziałek MEN. Liczba szkół pracujących w poniedziałek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Ponad 3,5 miliona podrobionych testów na Covid-19, lekarstw, opakowań płynu dezynfekującego oraz środków ochronnych takich jak maseczki skonfiskowano na Węgrzech od maja do lipca – poinformował w poniedziałek przedstawiciel Narodowego Urzędu Podatków i Ceł (NAV).

W dniu obchodzonego w poniedziałek święta narodowego Hiszpanii tysiące samochodów przejechały na znak protestu przeciwko rządowi Pedra Sancheza przez centrum Madrytu. Manifestanci na ponad trzy godziny sparaliżowali komunikację w stolicy kraju.

Od początku października zakażenie COVID-19 potwierdzono u 10 osób z personelu Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha – powiedział w poniedziałek dyrektor CSK i zastępca dyrektora UCK WUM Maciej Zabelski. - Wśród personelu CSK mamy około 20 osób na kwarantannie – dodał.

Od wtorku do 16 października szkoły ponadpodstawowe w Koszalinie pracują w systemie hybrydowym. Decyzja została wydana przez wojewódzkiego i powiatowego inspektora sanitarnego – poinformował w poniedziałek zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej Przemysław Krzyżanowski.

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę przynajmniej na czas pandemii i 90 dni po jej zakończeniu oraz rekompensaty dla firm zamykanych w wyniku decyzji władz - to niektóre założenia projektu przygotowanego przez senatorów KO, który w został w poniedziałek złożony do marszałka Senatu.

Urząd Miasta w Suwałkach (Podlaskie) ograniczył obsługę interesantów w związku objęciem miasta czerwoną strefą. Większość wydziałów będzie pracowała od wtorku zdalnie.

Jak poinformował magistrat, w związku z wprowadzeniem przez rząd ograniczeń dotyczących strefy czerwonej w Suwałkach oraz kolejnymi zakażeniami wśród pracowników urzędu, władze miasta podjęły decyzję wprowadzającą od 13 października pracę zdalną urzędu, bez bezpośredniej obsługi interesantów.

W miniony weekend opolscy policjanci podjęli ponad sześćset interwencji wobec osób, które zlekceważyły zasady bezpieczeństwa związane z objęciem żółtą strefą zakażeń całego kraju. Jak poinformowała KW Policji w Opolu, nałożono 380 mandatów.

15 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wykryto w łódzkich szkołach i przedszkolach – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Łodzi. W związku z tym jedno liceum i jedno przedszkole w całości przeszły w tryb pracy zdalnej, a pozostałe częściowo.

W ciągu ostatnich dwóch dni na Mazowszu policjanci ukarali mandatami 846 osób w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń związanych z epidemią. Większość z ukaranych nie miała zasłoniętych ust i nosa.

Rząd Słowacji zdecydował w poniedziałek o ograniczeniu prawa do zgromadzeń. Od wtorku zakazane będzie gromadzenie się w jednym miejscu więcej niż sześciu osób. Ograniczenie ma służyć opanowaniu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Rządy czterech wspólnot autonomicznych Hiszpanii ogłosiły nowe restrykcje epidemiczne w związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Wchodzą one w życie od poniedziałku w Nawarze i części Asturii i Madrytu, a od wtorku w położonej w Andaluzji prowincji Grenada.

Powołanie specjalnej agencji podległej premierowi oraz wprowadzenie masowych testów - zakłada m.in. strategia do walki z COVID-19, zaprezentowana w poniedziałek przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Jak wskazuje ZPP, w walce z drugą falą epidemii potrzebne są radykalne zmiany organizacyjne.

- Od kilku tygodni obserwujemy zupełny chaos i bezradność instytucji. Procedury albo nie istnieją, albo nie działają; testujemy wielokrotnie mniej niż powinniśmy, a zasób łóżek i respiratorów kurczy się - twierdzi cytowany w informacji prezes związku Cezary Kaźmierczak.

Cztery przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w miniony weekend w Gwardii Szwajcarskiej - poinformował w poniedziałek Watykan. Ponadto potwierdzone zostały trzy zakażenia wśród mieszkańców za Spiżową Bramą.

Czterech zawodników występującej w ekstralidze hokeja na lodzie drużyny Energa Toruń jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Sportowcy czują się dobrze, ale mecze zespołu zaplanowane na 16 i 18 października zostały przełożone.

O rezygnację z masowego odwiedzania grobów 1 listopada zaapelował Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Parlamentarzyści Lewicy i Koalicji Obywatelskiej biorą udział w internetowej akcji #MaseczkaChallenge; fotografują się z zakrytymi ustami i nosem tłumacząc, czemu jest to ważne w czasie epidemii COVID-19.

Na COVID-19 zmarła 44-letnia pedagog z Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą. - To dla nas bardzo trudny moment. W naszej miejscowości znali ją wszyscy. Ona uczyła się kiedyś w tej szkole, tak jak jej rodzice, a potem dziecko - powiedziała dyrektor placówki Katarzyna Wachowska.

Dyrektor podkreśliła, że przebieg choroby u zmarłej był bardzo szybki. Na zwolnieniu była od 30 września, gdyż po prostu bolała ją głowa. Nieco ponad tydzień temu trafiła do szpitala, gdzie leczono ją na intensywnej terapii.

- Lekarze podłączyli ją pod respirator. Po tygodniu zmarła - powiedziała Wachowska.

W Małopolsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby – według danych sanepidu – wzrosła o 691 nowych przypadków. Najwięcej nowych zakażeń jest w Krakowie.

Poprawiła się sytuacja kadrowa w Domu Pomocy Społecznej w Biskupicach k. Sieradza, gdzie wykryto ognisko koronawirusa. Zakażone są cztery pielęgniarki, a dwie przebywają na zwolnieniach lekarskich, w związku z czym brakowało opieki dla mieszkańców ośrodka.

Konfederacja nie zgadza się na tego typu eksperymenty jak lockdown. Państwa, które przeszły kryzys, ale nie zniszczyły życia społecznego i gospodarki, mają teraz znacznie mniejszą śmiertelność chorych na COVID-19 niż Polska - przekonywał w poniedziałek poseł Janusz Korwin-Mikke.

 

Ostatniej doby potwierdzono 258 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w woj. kujawsko-pomorskim. Pochodzą one z wielu rozporoszonych ognisk, m.in. w ZOL-u w Redeczu Wielkim, kurii biskupiej, liceum i zakładzie karnym we Włocławku czy w stacji dializ w Nakle nad Notecią.

Ponad połowa przedstawicieli biznesu w Polsce jest zaniepokojona tegorocznymi wynikami swoich firm, a 68 proc. uważa, że skutki pandemii są dotkliwe dla przedsiębiorstw - wynika z badania Kantar Global Business Compass.

Zapewnienia uczniom, nauczycielom i pracownikom oświaty bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach, rosnącej liczby szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo i tragicznych informacji o śmierci nauczycieli z powodu koronawirusa rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia ponad 4,5 mln uczniów i 600 tysięcy nauczycieli oraz pracowników oświaty" – czytamy w opublikowanym w poniedziałek przez ZNP liście do szefa rządu.

fot. Polsat News

Składam wniosek o nadzwyczajne i pilne posiedzenie Sejmu ws. strategii walki z koronawirusem - zapowiedział w poniedziałek szef klubu KO Cezary Tomczyk i dodał, że podobny wniosek składa również do marszałka Senatu.

W ocenie Tomczyka "rząd nie przygotował Polski na drugą falę zachorowań". - Rząd nie wyciągnął wniosków z tego, co działo się w Polsce w czasie tzw. lockdownu, wtedy, kiedy gospodarka właściwie stanęła, kiedy zostały zamknięte szkoły - dodał.

Portugalski minister nauki, technologii i szkolnictwa wyższego Manuel Heitor ma koronawirusa - podał rząd w poniedziałek. Media przypominają, że niedawno spotkał się on m.in. z komisarz UE ds. innowacji i badań Mariją Gabriel, u której również potwierdzono SARS-CoV-2.

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o odwołaniu poniedziałkowego meczu towarzyskiego reprezentacji Polski do lat 19 z Danią w Świnoujściu. Powodem są przypadki koronawirusa w sztabie kadry narodowej gospodarzy.

U pięciu położnych z Wojewódzkiego Szpitali Specjalistycznego im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie wykryto zakażeni koronawirusem. Pacjentki, które miał kontakt z zakażony personelem medycznym, przebywają w izolacji na jednym z oddziału położniczych.

Dodatkowe świadczenia postojowe z ZUS dla przedsiębiorców z branży turystycznej wprowadza ustawa, która weszła w życie 9 października br. - poinformował w poniedziałek Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jak napisano, od 15 października agenci i przewodnicy turystyczni będą mogli składać wnioski o dodatkowe świadczenia postojowe na Platformie Usług Elektronicznych. Jest to efekt wejścia w życie 9 października br. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, która uwzględniła agentów turystycznych jako uprawnionych do dodatkowego świadczenia postojowego.

 

Tym samym - jak informuje Rzecznik MŚP - poprawiono niedopatrzenie ustawy z 17 września 2020 r., przewidującą pomoc sektorową dla przedsiębiorstw z branży turystycznej i eventowej poszkodowanych epidemią VOVID-19, ale nie uwzględniającą agentów i przewodników turystycznych.

65-letnia chora na COVID-19 uciekła ze szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej (Małopolskie), ponieważ – jak tłumaczyła policjantom, którzy znaleźli ją w jej domu – nie chciała pozostawić bez opieki 90-letniej matki. Kobieta, której sprawę będzie wyjaśniał sanepid, pozostaje w izolacji domowej.

fot. policja

W ciągu ostatniej doby policja pouczyła 4457 osób, nałożyła mandaty na 5992 osób, a w 864 przypadkach skierowała wnioski o ukaranie do Sądu – poinformował Antoni Rzeczkowski z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

Policja informuje także, że ostatniej doby sprawdziła ponad 202 tys. osób skierowanych na kwarantannę. - W 1048 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych – informuje Antoni Rzeczkowski.

Polska Grupa Górnicza, gdzie w ciągu minionych dwóch tygodni podwoiła się liczba górników zakażonych wirusem SARS-CoV-2, zaostrzyła środki prewencji w związku z pandemią. M.in. górnicy powracający do pracy po nieobecności, w razie potrzeby będą testowani pod kątem koronawirusa.

W ciągu doby wykonano 25 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 31,1 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni w tym czasie zlecili 185 wymazów, wobec 343 dzień wcześniej - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu minionego weekendu stołeczni policjanci nałożyli ponad 1100 mandatów, oraz skierowali ponad 400 wniosków o ukaranie do sądu wobec osób, które nie miały zakrytego nosa i ust - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie) nie przyszli w poniedziałek do szkoły. Tak zdecydowała dyrekcja placówki w uzgodnieniu z sanepidem, gdy po kolejnym zakażeniu koronawirusem na kwarantannę trafiło tam 34 uczniów i 14 nauczycieli.

"Nie możemy zmarnować dotychczasowych sukcesów w walce z epidemią przez nieodpowiedzialne zachowania" - napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy zachować równowagę pomiędzy obostrzeniami a np. zamykaniem gospodarki. Wprowadzamy obostrzenia proporcjonalne do sytuacji i będziemy to obserwować - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Premier Francji Jean Castex oświadczył w poniedziałek, że nie wyklucza wprowadzenia ścisłej kwarantanny w regionach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. W kraju notuje się obecnie najwięcej zakażeń w Europie.

- Niczego nie można wykluczyć, kiedy widzimy, jaka jest sytuacja w szpitalach - powiedział Castex w wywiadzie dla radia France Info. Dodał, że należy zrobić wszystko, by uniknąć lockdownu na skalę ogólnokrajową.

Mamy 4394 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 13 592 zakażenia koronawirusem - przekazał w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło 125 chorych z Covid-19. Drugi dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń przekracza poziom 13 tysięcy, którego nie osiągał wiosną br.

W niedzielę sztab informował o 13 643 nowych infekcjach i był to najwyższy dotąd w Rosji dobowy przyrost infekcji.

Władze miasta Qingdao na wschodzie Chin zapowiedziały w poniedziałek przebadanie na koronawirusa wszystkich 9 mln mieszkańców w ciągu pięciu dni w związku z wykryciem nowych infekcji wiązanych ze szpitalem, w którym leczono zakażonych przybyłych z zagranicy.

Myślę, że jeżeli utrzymamy poziom 4-5 tys. zakażeń dziennie, to nie byłoby źle. Służba zdrowia sobie z tym poradzi – mówił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Najważniejsze, żeby zakażenia nie przyrastały lawinowo – dodał.

1173 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarło 14 chorych na Covid-19 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Liczba wszystkich infekcji stwierdzonych od początku pandemii wzrosła do 38 837 i zmarło dotąd 968 chorych na Covid-19. Wyzdrowiało ponad 11 tys. osób.

Nie zalecałbym testów, które wykrywają przeciwciała koronawirusa. Mamy obecnie inne testy – szybkie, antygenowe, które są lepszej jakości i bardziej wiarygodne – powiedział w poniedziałek główny inspektor sanitarny (GIS) Jarosław Pinkas. Dodał, że testy genetyczne są najbardziej wskazane.

Na Ukrainie wykryto w ciągu ostatniej doby 4420 zakażeń koronawirusem, 43 osoby zmarły na Covid-19, 903 wyzdrowiały, a 521 hospitalizowano - poinformował w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Minister alarmuje, że wzrasta liczba zakażeń, hospitalizacji i przypadków zapalenia płuc - w minionym tygodniu zdiagnozowano je u ponad 22 tys. osób.

Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Więcej informacji tutaj.

Koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej aż do 28 dni - wynika z badania australijskiej agencji CSIRO. Jak odkryli naukowcy, wirus jest aktywny dłużej na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach.

Apelujemy do seniorów, aby - jeżeli nie ma takiej konieczności - nie wychodzić z domu, by uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem - oświadczył w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zapewnił, że nie jest rozważany stan klęski żywiołowej, ale nie wykluczył żadnych scenariuszy.

W niedzielę w Czechach odnotowano 3104 pozytywne wyniki testów na SARS-CoV-2, tj. o około 1,5 tys. mniej niż dzień wcześniej - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Na Covid-19 zmarły kolejne 22 osoby, przez co łączna liczba zgonów wzrosła do 987.

Ofiarami zdrowotnymi Covid-19 są osoby starsze, ofiarami ekonomicznymi są i będą młodzi, którzy przez całe swoje życie będą spłacać zadłużenie wynikające z ogromnego kosztu obecnych mechanizmów osłonowych dla gospodarek państwa Zachodu - uważa prof. Julien Damon, były dyrektor we francuskim Narodowym Funduszu Świadczeń Rodzinnych.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 66 732 nowe infekcje koronawirusem i zmarło 816 zakażonych osób - wynika z opublikowanych w poniedziałek informacji ministerstwa zdrowia.

Od początku pandemii w Indiach zdiagnozowano już 7,12 mln przypadków Covid-19, z czego 109 150 infekcje okazały się śmiertelne. Więcej zakażeń na świecie wykryto dotąd tylko w USA (7,9 mln).

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 2467 nowych zakażeń koronawirusem i 6 kolejnych zgonów - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W ciągu ostatniej doby w Meksyku potwierdzono obecność koronawirusa u 3175 osób; z powodu Covid-19 zmarło kolejnych 139 osób - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 50 965 zakażeń koronawirusem - podał w niedzielę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 460 kolejnych osób.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Czołowy koszykarz reprezentacji Polski Mateusz Ponitka jest zakażony koronawirusem - ogłosił w niedzielę wieczorem jego klub Zenit Sankt Petersburg. Sam zawodnik również potwierdził tę informację.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 12 345 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Stwierdzono także 290 nowych przypadków śmiertelnych.

Dwa dni po spotkaniu w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem prezydent Polinezji Francuskiej Edouard Fritch uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowała w poniedziałek jego służba prasowa.

Zakaz świętowania Halloween wydały z powodu pandemii władze "miasteczka czarownic", jak nazywana jest Triora w Ligurii na północy Włoch. W dawnych wiekach odbywały się tam procesy czarownic i dlatego miejsce to przyciąga co roku tłumy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie