Zmarli, bo nie byli właściwie leczeni z powodu przeciążenia służby zdrowia. To nawet 10 tys. osób

Świat
Zmarli, bo nie byli właściwie leczeni z powodu przeciążenia służby zdrowia. To nawet 10 tys. osób
PAP/EPA/Jessica Pasqualon
W raporcie ogłoszonym w piątek na łamach pisma naukowego "Plos One" odnotowano, że w pierwszych czterech miesiącach br. w Lombardii zanotowano o 24 tysiące więcej zgonów więcej niż wynosi średnia tego okresu

10 tysięcy osób zmarło w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa w Lombardii na północy Włoch na choroby, które nie były właściwie leczone z powodu przeciążenia służby zdrowia na tle tego kryzysu - to hipoteza międzynarodowej grupy naukowców.

W raporcie ogłoszonym w piątek na łamach pisma naukowego "Plos One" odnotowano, że w pierwszych czterech miesiącach br. w Lombardii zanotowano o 24 tysiące więcej zgonów więcej niż wynosi średnia tego okresu. Z tej liczby w przypadku 14 tysięcy zgonów stwierdzono związek z Covid-19.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Rekordy zakażeń u naszych sąsiadów. Niepokojące informacje z Włoch i Hiszpanii

 

To zaś zdaniem badaczy może oznaczać, że 10 tysięcy osób zmarło dlatego, że nie były odpowiednio leczone w okresie kryzysu epidemiologicznego. W liczbie tej zawarto też, według tej tezy, zgony ludzi, u których nie zdiagnozowano koronawirusa z powodu ówczesnego braku testów w tym kierunku.

 

"Te dane pokazują nam rozmiary tragedii"

 

Analizę sytuacji w Lombardii, najbardziej dotkniętym przez epidemię regionie Italii, przeprowadziła grupa badaczy z University College i Imperial College w Londynie, wśród których jest wielu Włochów.

 

"Te dane pokazują nam rozmiary tragedii, bo wykraczają poza potwierdzone zgony z powodu Covid-19 i uwzględniają te, które były pośrednim wynikiem pandemii" - wyjaśnił cytowany przez Ansę wykładowca statystyki Gianluca Baio z University College.

 

ZOBACZ: Włochy. Lekarze apelują, by wstrzymać się ze szczepieniem przeciwko grypie

 

"Śmierci tych osób przy lepszej organizacji służby zdrowia można było potencjalnie uniknąć" - ocenił włoski naukowiec.

 

Wzrost zgonów o 80 proc.

 

Marta Blangiardo z Imperial College zaznaczyła, że jednym z czynników mógł być ograniczony lub opóźniony dostęp do leczenia.

 

Naukowcy wskazali, że w niektórych regionach Lombardii odnotowano wzrost zgonów o około 80 procent. To według nich skłania do postawienia pytań o to, jak władze lokalne reagowały na pandemię.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie