Walki o Górski Karabach. Reakcja prezydenta Andrzeja Dudy

Świat
Walki o Górski Karabach. Reakcja prezydenta Andrzeja Dudy
PAP/EPA/AZIZ KARIMOV
Walki między oboma krajami wybuchły na nowo 27 września. 

Prezydent Andrzej Duda wezwał Armenią i Azerbejdżanem do zaprzestania działań zbrojnych i podjęcia negocjacji z wykorzystaniem Grupy Mińskiej OBWE. Tymczasem ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu potwierdzili w piątek, że przyjadą do Moskwy na zaproszenie Rosji na rozmowy na temat konfliktu o Górski Karabach - podała agencja RIA Nowosti.

Oświadczenie w związku z sytuacją w Górskim Karabachu zostało opublikowane w piątek na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.

 

Oświadczenie Dudy

 

"Z ogromnym zaniepokojeniem i troską obserwuję trwające starcia zbrojne pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. Popieram i osobiście chciałbym wzmocnić apele międzynarodowe do władz obu państw o zaprzestanie rozlewu krwi – w tym ludności cywilnej – po obu stronach, a także o natychmiastowy powrót do negocjacyjnego stołu" - czytamy w oświadczeniu prezydenta.

 

ZOBACZ: Konflikt wokół Górskiego Karabachu. Do Azerbejdżanu skierowano bojowników z Syrii?

 

Przypomniał on, że podczas 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2015 r. podkreślił potrzebę oparcia stosunków międzynarodowych na prawie. "Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że konflikty powinny być rozwiązywane zgodnie z podstawową zasadą pokojowego rozstrzygania sporów oraz z poszanowaniem prawa międzynarodowego" - oświadczył prezydent. Jak dodał, walki w Górskim Karabachu mogą mieć negatywne skutki nie tylko dla stron konfliktu, ale także dla bezpieczeństwa w całym newralgicznym regionie Kaukazu Południowego.

 

"Jako Prezydent kraju, który niejednokrotnie zaznał wojen i ogromnych zniszczeń, wzywam obie strony do zaprzestania działań zbrojnych i podjęcia dialogu na drodze dyplomatycznych i politycznych negocjacji, z wykorzystaniem istniejącego obecnie formatu mediacyjnego zaakceptowanego przez obie strony konfliktu – Grupy Mińskiej OBWE" - oświadczył prezydent.

 

Putin wzywa do zaprzestania walk 

 

- Baku i Erywań potwierdziły swój udział w rozmowach w Moskwie. Aktywne przygotowania są w toku - powiedziała cytowana przez agencję rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

 

Do rozmów między Zohrabem Mnacakanianem z Armenii i Dżejhunem Bajramowem z Azerbejdżanu ma dojść w piątek po południu.

 

ZOBACZ: Starcia o Górski Karabach. Premier Armenii: nie jesteśmy gotowi na rozmowy z Azerbejdżanem

 

Jak podał Kreml, spotkanie jest wynikiem kontaktów prezydenta Władimira Putina z przywódcami obydwu krajów: premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

 

Putin wezwał też do zaprzestania walk między oboma krajami, które wybuchły na nowo 27 września. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie