Sfabrykowali faktury na pół miliarda złotych. Zatrzymano 20 osób

Polska
Sfabrykowali faktury na pół miliarda złotych. Zatrzymano 20 osób
CBŚP
Członkowie rozbitego przez CBŚP gangu mieli działać na zasadzie tzw. "karuzeli podatkowej".

Blisko 200 funkcjonariuszy było zaangażowanych w ogólnopolską akcję zatrzymania członków grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Przestępcy sfabrykowali faktury na pół miliarda złotych. Wśród zatrzymanych jest właściciel siłowni i zawodnik MMA.

Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczy grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

 

Wśród zatrzymanych osób jest zawodnik MMA

 

W zatrzymaniach, które miały miejsce od 15 do 17 września, wzięło udział ponad 200 funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji, a także Biura Operacji Antyterrorystycznych i Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Działania przeprowadzono w województwach zachodniopomorskim, śląskim, mazowieckim, podlaskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i wielkopolskim, czyli – jak wynika z ustaleń śledztwa – na terenach, na których funkcjonowali sprawcy.

 

ZOBACZ: Fałszywe faktury VAT, co najmniej 150 mln złotych strat. Zatrzymano 10 osób

 

- Policjanci zatrzymali 20 osób i przeszukali 42 lokalizacje, w tym mieszkania podejrzanych oraz siedziby spółek i biur rachunkowych. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, nośniki danych oraz dokumentację - przekazał w piątek Paweł Żukiewicz z CBŚP.

 

Wśród zatrzymanych osób jest zawodnik MMA Sergiusz U. oraz właściciel siłowni w Dąbrowie Górniczej, który miał kierować grupą. Siłownia była miejscem spotkań przestępców.

 

WIDEO: Policjanci zatrzymali 20 osób i przeszukali 42 lokalizacje

  

"Karuzela podatkowa"

 

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw skarbowych, tzw. zbrodni VAT-owskiej, za które sprawcom grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

 

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec dziesięciu podejrzanych. Sąd podzielił argumentację prokuratora i uwzględnił wnioski – poinformowała prokuratura.

 

Członkowie rozbitego przez CBŚP gangu mieli działać na zasadzie tzw. "karuzeli podatkowej". "Popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Przedmiotem przestępstwa były między innymi usługi budowlane. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę znikających podatników lub buforów tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową generowały koszty" – przekazało CBŚP.

 

ZOBACZ: Wyłudzenia VAT w resorcie finansów, CBA i Policji? Sprawę bada prokuratura

 

Zachodniopomorska PK ustaliła, że grupa wprowadziła do obiegu "lewe" faktury o wartości blisko pół miliarda złotych, a w działalność przestępczą zaangażowanych było blisko 200 firm z całego kraju. Prokuratura poinformowała, że działanie sprawców "doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w wysokości około 80 milionów złotych".

 

Jak wynika z komunikatu Prokuratury Krajowej, wrześniowe zatrzymania są kolejnymi w prowadzonym przez zachodniopomorskie "pezety" śledztwie. Od czerwca zarzuty usłyszało już 35 osób, którym zarzucono popełnienie blisko 140 czynów. 18 osób pozostaje w izolacji.

 

Prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych. Przestępcy posiadali m.in. pięć nowych aut marki BMW, wartych w sumie 3 mln złotych. Dokonano także blokad na rachunkach bankowych domniemanych sprawców, na kwotę prawie 1 mln zł.

 

- Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy planują dalsze zatrzymania w tej sprawie – poinformowała PK.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie