Oszustwo przy obrocie dziełami sztuki. ABW zatrzymała dwie osoby

Polska
Oszustwo przy obrocie dziełami sztuki. ABW zatrzymała dwie osoby
Zdjęcie poglądowe/pixabay
"Mężczyznę zatrzymano 9 września br. w Białymstoku, kobieta wpadła tego samego dnia na gdańskim lotnisku, gdzie zatrzymali ją funkcjonariusze Straży Granicznej"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby - mężczyznę i kobietę - które usłyszały zarzuty dotyczące udziału w oszustwie na wielką skalę w branży obrotu dziełami sztuki.

- Mężczyznę zatrzymano 9 września br. w Białymstoku, kobieta wpadła tego samego dnia na gdańskim lotnisku, gdzie zatrzymali ją funkcjonariusze Straży Granicznej - poinformował w piątek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

Według śledczych oboje pełnili funkcje agentów-koordynatorów w przedsięwzięciu polegającym na inwestycji w dzieła sztuki.

 

Zabezpieczono mienie o wartości prawie 23 mln zł

 

- Działając w ramach tzw. art inwestycji, pod pozorem obrotu i udziału w obrocie dziełami sztuki, agenci przyjmowali od podmiotów i osób fizycznych środki pieniężne na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem wynoszącym 15 lub 18 procent - wyjaśnił. Jak wykazało śledztwo ABW, wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych dziełach sztuki.

 

ZOBACZ: Gdy złodzieje kradli obraz... po raz trzeci, muzeum było zamknięte z powodu Covid-19

 

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zabezpieczyli też majątek zatrzymanych - 21 nieruchomości o łącznej wartości ponad 13 mln zł, ruchomości na ponad 2,7 mln zł i wart 400 tys. zł luksusowy samochód. Łącznie w toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 22,7 mln zł.

 

- Podejrzanym przedstawiono zarzuty współudziału w oszustwie na dużą skalę. W stosunku do obojga sąd zastosował areszt warunkowy do czasu wpłacenia poręczenia w kwocie 3 mln zł - podał rzecznik. Dodał, że kobieta po wpłacie poręczenia opuściła areszt.

 

Grzywna do 10 mln zł

 

Żaryn wyjaśnił, że zatrzymania są efektem śledztwa dotyczącego dwóch osób prowadzących galerię sztuki w Szwecji. Ich działalność opierała się jednak na oszukiwaniu klientów oraz niekorzystnym rozporządzaniu ich mieniem - dodał.

 

ZOBACZ: Policja odzyskała ponad 400 dzieł utraconych w czasie wojny. Wróciły do właścicieli

 

- Oboje są podejrzani o prowadzenie działalności parabankowej oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z tego procederu. Obydwie osoby prowadzące działalność są poszukiwane listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpol - powiedział rzecznik. Postępowanie prowadzi białostocka delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Za popełnienie takich czynów grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat oraz kara grzywny do 10 mln zł.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie