Zamknięte cmentarze 1 listopada? Gowin odpowiada

Polska
Zamknięte cmentarze 1 listopada? Gowin odpowiada
Polsat News
Wicepremier Jarosław Gowin w "Gościu Wydarzeń"

- Zamknięcie cmentarzy 1 listopada nie wchodzi w grę. To wielka polska tradycja - powiedział w "Gościu Wydarzeń" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał jednak, że najprawdopodobniej wszyscy będą musieli mieć zasłonięte usta i nos - bez względu na to, czy w danym powiecie będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia.

- Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zwołanej w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. - Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach - podkreślił premier.

 

ZOBACZ: Cały kraj w żółtej strefie. Obowiązkowe maseczki

 

Jak wyjaśnił, przyczyną tej decyzji jest fakt, że "już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów". - To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich - podkreślił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie "bardziej jasne dla wszystkich Polaków".

 

Jarosław Gowin podkreślił w "Gościu Wydarzeń", że polska służba zdrowia nie jest na granicy wydolności.

 

- Polskiemu rządowi udaje się wyprzedzić koronawirusa co najmniej o krok. Jeżeli wziąć pod uwagę z jednej strony skuteczność walki o zdrowie i życie, a z drugiej strony skuteczność walki o polską gospodarkę, utrzymanie miejsc pracy i utrzymanie polskich firm, to chyba jesteśmy na miejscu numer jeden w Europie - ocenił.

 

Kolejna transza dla branży turystycznej

 

Gowin powiedział, że branża turystyczna, która ucierpiała w związku z pandemią koronawirusa już otrzymała znaczącą pomoc.

 

- Ale mogę zapowiedzieć jako minister odpowiedzialny za gospodarkę, że wkrótce do branży turystycznej trafi kolejna transza pomocowa. Nie chcę mówić o szczegółach, bo to jednak ostatecznie zależy od parlamentu - powiedział Gowin.

 

Dopytywany, czy pomoc trafi też do właścicieli restauracji, którzy będą musieli zamykać swoje lokale o godzinie 22, odparł: "Pomoc będzie kierowana do tych branż punktowo już, które rzeczywiście tracą na obostrzeniach związanych do koronawirusem". - Na tyle, na ile pozwolą możliwości polskiego budżetu, pomoc będzie skierowana także do branży gastronomicznej - zadeklarował wicepremier.

 

"Podstawy moralne" by egzekwować obowiązek zasłaniania twarzy

 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski przywołał zarzuty opozycji, według której rząd w ostatnim czasie skupiał się na sobie, a nie na walce z pandemią.

 

- To nieprawda, że poświęcaliśmy czas głównie, wyłącznie albo nawet w znacznym stopniu na sprawy wewnętrzne w Zjednoczonej Prawicy. Rozmów nt. nowej umowy koalicyjnej odbyło się dosłownie kilka, a w sprawie przeciwdziałania pandemii odbyły się setki - podkreślił Gowin. Jak dodał, cały świat zmaga się z pandemią, a polski rząd "robi wszystko co można, żeby uratować każdego Polaka, każdą polską firmę".

 

Pojawiają się komentarze, że niepoprawiona pozostaje ustawa zgodnie z którą obowiązek zasłaniania ust i nosa ma dotyczyć wyłącznie osoby chore lub z podejrzeniem choroby. Tym samym - zdaniem niektórych - rozporządzenie o obowiązku noszenia maseczek przez wszystkich jest bezprawne.

 

- Przeciwnie, chcę wszystkich zapewnić, a niektórym pogrozić, ze egzekwowanie noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będzie bardzo bezwzględne. Policja została zobowiązana, żeby wymierzać mandaty do 500 zł - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Jak dodał, istnieją ku temu "podstawy prawne i moralne".

 

WIDEO: Jarosław Gowin w "Gościu Wydarzeń"

  

"Niedziele handlowe? Nie teraz"

 

Wicepremier został zapytany również o to, czy powrócą handlowe niedziele. - Nie w tym momencie. Tego typu decyzje są przed nami. Znamy racje za i przeciw, teraz koncentrujemy wysiłki, żeby uratować każde ludzkie życie i każde miejsce pracy - odpowiedział.

 

Co z ewentualnym zamknięciem cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych? - Nie, to nie wchodzi w grę. To wielka polska tradycja - odpowiedział Gowin.

 

Dodał jednak, że "tym razem wszyscy będą musieli nosić maseczki niezależnie od tego, czy w danym powiecie, gminie jest względnie bezpiecznie, czy gmina objęta jest żółtym lub czerwonym alertem".

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie