38 powiatów w czerwonej strefie. Premier: nie wykluczamy wprowadzenia stanu nadzywczajnego

Polska
38 powiatów w czerwonej strefie. Premier: nie wykluczamy wprowadzenia stanu nadzywczajnego
Ministerstwo Zdrowia
38 powiatów od soboty znajdzie się w czerwonej strefie

Od soboty w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów, m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też m.in. Sopot, Suwałki, Koszalin. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie jest wykluczona możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. - Jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji (…), nie wykluczamy żadnej z możliwości - zapowiedział.

- Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy wprowadzili stan nadzwyczajny. My przyglądamy się obowiązującym przepisom. Dziś mamy możliwość zastosowania pewnych dodatkowych obostrzeń w oparciu o te przepisy, które są już wdrożone. Jeśli ta sytuacja jednak będzie ulegała dalszej eskalacji, będzie konieczność innego zarządzania środkami, nie wykluczamy żadnej z możliwości, również takiej - podkreślił szef rządu na czwartkowej konferencji.

 

38 powiatów z największymi obostrzeniami

 

W czwartek ogłoszono powiaty, które od soboty znajdą się w strefie czerwonej. W woj. kujawsko-pomorskim będą to powiat aleksandrowski i Grudziądz.

 

W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.

 

W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.

 

 

WIDEO: premier o stanie nadzwyczajnym

  

Sopot wciąż w czerwonej strefie

 

W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.

 

W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim i w ostródzkim.

 

ZOBACZ: Cały kraj w żółtej strefie. Obowiązkowe maseczki

 

W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim - Koszalin.

 

Nowe obostrzenia 

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6:00-22:00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

 

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach.

 

Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej będzie to do 50 uczestników, w żółtej - do 75, w pozostałej części kraju - do 100 osób.

 

ZOBACZ: Nie żyje proboszcz parafii z Ustronia. Zmarł z powodu koronawirusa

 

Resort zdrowia zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał - na żądanie policji lub straży gminnej - okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

 

Wyznaczona ma być też minimalna odległość między zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, aby wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu po to, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie