Rosja: ministerstwo zdrowia prosi o pozostanie w weekend w domach

Świat
Rosja: ministerstwo zdrowia prosi o pozostanie w weekend w domach
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Ministerstwo zdrowia zaleca Rosjanom, by najbliższy weekend spędzili w domu

Ministerstwo zdrowia zaleca Rosjanom, by najbliższy weekend spędzili w domu i nie odwiedzali miejsc użyteczności publicznej - przekazał w czwartek przedstawiciel resortu Aleksiej Kuzniecow. Powodem jest wzrost liczby przypadków koronawirusa.

- W różnych regionach rejestrowany jest wzrost zachorowań. Rekomendujemy obywatelom, by najbliższy weekend spędzili w domu, w kręgu osób z rodziny, z którymi mieszkają razem. Prosimy o powstrzymanie się od chodzenia w gości, odwiedzania miejsc użyteczności publicznej i o ograniczenie korzystania z transportu zbiorowego - powiedział Kuzniecow.

 

ZOBACZ: "Sytuacja jest dramatyczna". Ekspert WHO o epidemii w Polsce

 

Jak dodał, obywatele powinni "wesprzeć pracowników medycznych i system ochrony zdrowia i nie dopuścić do nagłego zwiększenia obciążenia systemu".

 

Kolejne rekordy zakażeń

 

W Rosji liczba wykrywanych codziennie zakażeń trzeci dzień z rzędu utrzymuje się powyżej 11 tys. Władze winią obywateli, którzy lekceważą wymogi sanitarne, np. nie zakładają maseczek ochronnych. Eksperci medyczni wskazują jednak, że wzrost infekcji jest zjawiskiem sezonowym i można było go oczekiwać, a także, że liczba zakażeń rośnie nawet w tych krajach, gdzie ludzie stosują się do wymogów.

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że rosnące w Rosji statystyki zakażeń są powodem do "poważnego zaniepokojenia".

 

ZOBACZ: Europejczycy zmęczeni pandemią koronawirusa, WHO ostrzega przed fatalnymi skutkami

 

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl, który przestrzega kwarantanny z powodu kontaktu z osobą zakażoną, powiedział w czwartek, że pandemia stanowi być może ostatni dzwonek dla ludzkości wzywający ludzi, by zwrócili się ku życiu duchowemu.

 

Z kolei duchowni Kościoła katolickiego w Rosji wezwali do przestrzegania środków ostrożności w związku z pandemią. W Moskwie odbyło się w dniach 5-6 października posiedzenie plenarne Konferencji Katolickiego Episkopatu Rosji, którego uczestnicy wezwali do zachowania zasad bezpieczeństwa, jak i do modlitwy o zakończenie pandemii.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie