Nie żyje bp Jan Szarek. Miał koronawirusa

Polska
Nie żyje bp Jan Szarek. Miał koronawirusa
Twitter/Bp Jerzy Samiec
Bp Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku.

Biskup senior Jan Szarek, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i prezes Diakonii Polskiej, zmarł w czwartek w Cieszynie – podała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska. Chorował na COVID-19.

Bp Szarek przeżył 84 lata. "Zmarł w szpitalu w Cieszynie. Informacja o uroczystościach pogrzebowych zostanie podana w terminie późniejszym" - poinformowała Godfrejów-Tarnogórska.

 

"Jeszcze wczoraj rozmawialiśmy, żegnał się i udzielił błogosławieństwa. Niepowetowana strata dla @luteranie, ekumenii - odszedł człowiek o wielkim sercu, całe życie wpatrzony w swojego Zbawiciela" - napisał na Twitterze bp Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Jerzy Samiec.

 

 

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce

 

Bp Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960 r. Został ordynowany na duchownego przez ks. bp. Andrzeja Wantułę 25 września 1960 r. w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej.

 

Następnie został wikariuszem parafii w Nawiadach. W latach 1962–1970 pracował w parafii w Giżycku, a później, do 1975 r., jako wikariusz diecezjalny w Bielsku-Białej, gdzie w 1975 r. został wybrany na drugiego proboszcza. W 1979 r. powierzono mu funkcję konseniora diecezji cieszyńskiej, a w 1980 r. został wybrany seniorem diecezji.

 

ZOBACZ: Biskup zakażony koronawirusem. Pozostali w kwarantannie

 

6 stycznia 1991 r. synod Kościoła wybrał go biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 3 maja 1991 r. w Warszawie został konsekrowany. Zastąpił ks. bpa Janusza Narzyńskiego.

 

 

 

 

Miał dwoje dzieci

 

W 1993 r. został wybrany prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej na pięcioletnią kadencję. W 1996 r. wybrano go ponownie na to stanowisko. Trzykrotnie spotykał się z przebywającym w Polsce papieżem Janem Pawłem II w Warszawie (1991), Wrocławiu (1997) i w Drohiczynie (1999).

 

ZOBACZ: Biskup wyleczony z COVID-19. Opuścił szpital w Szczecinie

 

Jako przedstawiciel Kościoła w Polsce uczestniczył w Walnych Zgromadzeniach Światowej Federacji Luterańskiej i w Światowej Radzie Kościołów. Przez całe życie związany był z tzw. ruchem społecznościowym w polskim luteranizmie, którego jednym z czołowych prekursorów był ks. Karol Kulisz.

 

W marcu 2000 r. synod wybrał go na pierwszego prezesa Diakonii Kościoła. Stanowisko to pełnił do 2005 r., kiedy to zastąpił go bp Ryszard Bogusz.

 

W 2001 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

 

Pozostawił syna ks. Piotra Szarka i córkę Ewę z rodzinami.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie