Najcieplejszy wrzesień w historii. Czy rok 2020 będzie rekordowy?

Świat
Najcieplejszy wrzesień w historii. Czy rok 2020 będzie rekordowy?
Pixabay/Jbom411
Wrzesień był trzecim miesiącem 2020 r., który pobił rekord

Miniony miesiąc był najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z obliczeń europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Wkrótce okaże się czy cały rok 2020 pobije rekord 2016 r., który do tej pory był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.

Jak wskazują badacze, w 2020 r. odnotowano aż trzy rekordowo ciepłe miesiące: styczeń, maj i wrzesień. Czerwiec i kwiecień zrównały rekordy z lat poprzednich.

 

Różnica między ostatnim rekordem, a tegorocznym wrześniem wynosi 0,05 stopnia Celsjusza. Od średniej wieloletniej mierzonej na przestrzeni lat 1981-2010, ubiegły miesiąc był cieplejszy o 0,63 st. C.

 

Konsekwencje zmian klimatycznych

 

Temperatury były niezwykle wysokie w wielu regionach, w tym na północnej Syberii, na Bliskim Wschodzie oraz w części Ameryki Południowej i Australii. W sierpniu w Dolinie Krzemowej odnotowano prawdopodobnie najwyższy pomiar temperatury na Ziemi w historii - 54,4 stopnia Celsjusza. Upały doprowadziły m.in. do ogromnych pożarów lasów w Australii i Kalifornii.

 

ZOBACZ: Hodowla zwierząt groźniejsza dla środowiska niż wszystkie samochody. Raport Greenpeace

 

Według naukowców z Copernicus Climate Change Service, lód w Arktyce skurczył się obecnie do drugiego najniższego stopnia od czasu rozpoczęcia rejestracji pomiarów satelitarnych w 1979 r.

 

W obecnym roku może zostać pobity rekord z 2016 r., który określono jako najcieplejszy w historii. Globalne średnie temperatury przekroczyły 14,8 st. C (bijąc o 0,2 st. rekord z 2015 r.).

 

Zdecydować o tym mogą klimatyczne zjawiska, jak pacyficzne La Niña, zmieniające cyrkulację atmosferyczną nad Oceanem Spokojnym, które wystąpiło po raz pierwszy od ośmiu lat.

 

La Niña może prowadzić do większej ilości opadów w Indonezji, chłodniejszej i wilgotniejszej pogody w południowej Afryce oraz bardziej suchej pogody w południowo-wschodnich Chinach.

 

emi/prz/ independent.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie