Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Mario Cruz
Koronawirus zmienił sport i kibicowanie. Na zdjęciu: kontrola temperatury ciała na stadionie przed piłkarskim meczem towarzyskim Portugalia - Hiszpania

Ponad 5 mln przypadków koronawirusa stwierdzono w Brazylii od początku pandemii. Z kolei w USA wirus SARS-CoV-2 był jednym z tematów debaty między kandydatami na wiceprezydentów. Demokratka Kamala Harris uznała, że "odpowiedź państwa na epidemię to porażka". Natomiast w Niemczech w ciągu doby przybyło ponad 4 tys. nowych zakażonych.

wka/hlk/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

U pięciu dominikanów wykryto zakażenie koronawirusem; ich stan jest dobry, nie wymagają hospitalizacji. Żaden z nich nie ma kontaktu z wiernymi - przekazał w czwartek wieczorem o. Piotr Ciuba, przeor klasztoru dominikanów w Krakowie.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej klasztoru poinformowano, że działalność duszpasterska wspólnoty została zawieszona.

Nawet 160 euro trzeba zapłacić w prywatnych laboratoriach we Włoszech za test na obecność koronawirusa - poinformowali obrońcy praw konsumentów. Na podstawie monitoringu w ponad 150 przychodniach w sześciu regionach obliczyli, że średnia cena testu to 94 euro.

Testy serologiczne, wykazujące przeciwciała, kosztują średnio 48 euro, ale ich cena sięga czasem 90 euro.

- W tej chwili koronawirus przestał być lokalnym zakażeniem, a zaczął występować w dużym rozproszeniu w całym kraju - powiedział pediatra, immunolog dr Paweł Grzesiowski. Według niego, edukacja w szkołach jest w tej chwili jednym z ważniejszych źródeł przenoszenia wirusa.

Więcej informacji tutaj

Rząd Irlandii usunął w czwartek cztery ostatnie kraje z "zielonej listy" podróżnej, czyli tych, po przyjeździe z których nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Żaden kraj nie spełnia już warunków, by zostać uznany za bezpieczny epidemicznie.

We Francji w czwartek odnotowano drugi dzień z rzędu ponad 18 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem (18 129), przez co ogólna liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 w tym kraju wzrosła do ponad 671 tys. - poinformował w czwartek resort zdrowia.

Od piątku zajęcia na Politechnice Wrocławskiej prowadzone w trybie stacjonarnym zostaną tymczasowo zamienione na zajęcia zdalne - poinformował w czwartek rektor uczelni. Powodem decyzji jest znaczny przyrost zakażeń koronawirusem na Dolnym Śląsku.

W Hiszpanii i Portugalii w ciągu ostatniej doby wzrosła dynamika zakażeń koronawirusem. W pierwszym kraju odnotowano od środy ponad 12,4 tys. nowych infekcji, w drugim – prawie 1,3 tys.

 

Opublikowane w czwartek wyniki ogólnokrajowego badania serologicznego wykazały, że zaledwie 5,5 proc. mieszkańców Izraela ma przeciwciała przeciw koronawirusowi, co jest dalekie od odporności stadnej. W społecznościach ultraortodoksyjnych wskaźnik ten jest 5 razy wyższy.

Policja została wezwana do jednej z restauracji w Stralsundzie na północy Niemiec, gdzie kelner obsługiwał gości lokalu bez wymaganej przepisami maseczki. Mężczyzna rzucił się na interweniujących funkcjonariuszy i został zatrzymany - podała w czwartek lokalna policja.

W szpitalach I, II i III poziomu w woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 279 z 475 łóżek covidowych i 24 z 35 respiratorów dla pacjentów chorym na COVID-19 – poinformował w czwartek urząd wojewódzki. Liczba zajętych łóżek wzrosła od środy o 43.

W czwartek na całym świecie odnotowano rekordową liczbę nowych potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem: 338 779 - wynika z danych opublikowanych na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Łączna liczba przypadków przekroczyła w czwartek 36 mln.

Wiceprezydent USA Mike Pence obiecał, że przed końcem roku "będziemy mieć dziesiątki milionów dawek szczepionek" przeciw koronawirusowi. Portal radia NPR podkreśla jednak, że "wciąż jest wiele niepewności" co do tego, kiedy Amerykanie będą mogli się zaszczepić.

Pomorscy samorządowcy skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym apelują o podjęcie działań dotyczących m.in. zwiększenia liczby wykonywanych testów, polepszenia dostępu do szczepionek. Zwracają uwagę, że w szpitalach brakuje personelu i leków na SARS-CoV-2.

U trzech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju (Lubelskie) stwierdzono zakażenie koronawirusem. Komenda funkcjonuje normalnie – zapewnia oficer prasowy komendy młodszy aspirant Joanna Klimek.

- Lista osób, które mogły mieć kontakt z zarażonymi funkcjonariuszami została przekazana do sanepidu. Pomieszczenia oraz pojazdy służbowe zostały zdezynfekowane – powiedziała.

W Małopolsce, gdzie już pod koniec zeszłego tygodnia ze względu na rosnącą liczbę zachorowań, podjęto decyzję o poszerzeniu bazy łóżkowej dla chorych z COVID-19, obecnie zajętych jest 509 z 778 łóżek oraz 49 z 63 respiratorów dostępnych w regionie. W izolatorium przebywają 63 osoby (miejsc jest 160).

Minister zdrowia Roman Prymula poinformował w czwartek o wprowadzeniu przez rząd kolejnych ograniczeń, związanych z pandemią SARS-CoV-2. Od piątku na dwa tygodnie zostaną zamknięte baseny i siłownie. Od poniedziałku nieczynne będą kina i teatry, a także część szkół.

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii odnotowano 1172 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Bilans infekcji wykrytych w tym kraju od początku pandemii wzrósł tym samym do 58 881. W związku z Covid-19 stwierdzono dwa zgony, przez co bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 1791. W sumie do szpitali przyjęto 4978 pacjentów, w tym 27 w ciągu minionej doby.

- Istnieją podstawy prawne i moralne do tego, żeby egzekwować od wszystkich noszenie maseczek w miejscach publicznych - mówił w "Gościu Wydarzeń" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

 

W czwartek w woj. pomorskim odnotowano 313 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to dobowy rekord w tym regionie. Większość z nich to przypadki rozproszone, jednak w województwie jest aż 98 ognisk zakażeń.

 

W Izraelu w czwartek weszło w życie przedłużenie prawa ograniczającego uliczne demonstracje i modlitwy w pomieszczeniach podczas trwającej kwarantanny. Przeciwko ograniczeniom protestowali zarówno przeciwnicy premiera Benjamina Netanjahu, jak i żydzi ultraortodoksyjni.

Koronawirusa potwierdzono u jednego z pracowników Muzeum w Tykocinie, a także u artysty grającego w musicalu "Jesus Christ Superstar" Opery i Filharmonii Podlaskiej. W związku z tym muzeum zostało zamknięte do odwołania, a spektakl przełożono na inny termin.

Od soboty w czerwonej strefie, tej z najpoważniejszymi ograniczeniami znajdzie się miasto Suwałki (Podlaskie), gdzie obecnie jest blisko 100 zachorowań na koronawirusa. Szpital Wojewódzki tworzy izolatorium dla chorych, których ciągle przybywa.

Spełniły się nasze najgorsze obawy - powiedział prezydent Koszalina Piotr Jedliński - miasta, które od soboty znajdzie się w tzw. czerwonej strefie. Zaapelował o zachowanie dystansu, noszenie maseczek i przyłbic oraz stosowanie dezynfekcji.

Ministerstwo zdrowia zaleca Rosjanom, by najbliższy weekend spędzili w domu i nie odwiedzali miejsc użyteczności publicznej - przekazał w czwartek przedstawiciel resortu Aleksiej Kuzniecow. Powodem jest wzrost liczby przypadków koronawirusa.

Pogarszająca się sytuacja związana z koronawirusem i w konsekwencji dalsze osłabienie koniunktury spowodują, że na koniec kwartału dolar wzmocni się do euro, a złoty osłabiać się będzie wobec europejskiej waluty - przewiduje Biuro Strategii Rynkowych PKO BP.

W województwie łódzkim nie brakuje miejsc szpitalnych tzw. II poziomu, czyli przeznaczonych dla pacjentów chorych lub z podejrzeniem COVID-19. Z 409 takich łóżek, 325 jest zajętych - powiedziała w czwartek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Rekordową od początku epidemii liczbę 17 540 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał w czwartek po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 77 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.

W najbliższych dniach przede wszystkim skupimy się na informowaniu i edukowaniu naszych mieszkańców, podkreślając szczególnie rolę dbania o higienę i noszenia maseczek - powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. To miasto od soboty znajdzie się w czerwonej strefie obostrzeń covidowych. Prezydent Glamowski podkreślił, że Grudziądz jest przygotowany do walki z epidemią.

4458 zakażeń koronawirusem zarejestrowano ostatniej doby we Włoszech - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy wzrost od pół roku, gdy był szczyt infekcji. Zmarły kolejne 22 osoby z Covid-19. Wykonano rekordowo wysoką liczbę testów: 128 tysięcy. Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 36 083.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poddał się w czwartek rano testowi na obecność koronawirusa, ma już wynik i jest zdrowy - poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

W związku z wynikiem testu w piątek marszałek Grodzki wraca do pracy - dodała Godzwon. Wcześniej marszałek przebywał w samoizolacji.

Lewica odwołuje swoje kongresy regionalne w związku z sytuacją pandemiczną w kraju. Swoje spotkania - jak powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski - ugrupowanie przenosi do internetu.

W siedmiu szpitalach w południowej Wielkopolsce uruchomiono 52 łóżka covidowe, z których obecnie korzysta 45 chorych pacjentów.

O blisko 330 zostanie zwiększona baza łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 w woj. śląskim, z czego 10 proc. będą to łóżka respiratorowe. Szpital MSWiA będzie tzw. szpitalem koordynującym - poinformowały w czwartek służby wojewody śląskiego.

W Wielkopolsce dostępne są łącznie 672 łóżka dla chorych na COVID-19, obecnie zajętych jest 527 z nich. Łączna liczba respiratorów wynosi natomiast 110, z czego w tej chwili zajętych jest 27.

W województwie warmińsko-mazurskim w czwartek po południu wolnych było 76 łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 - poinformował PAP Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że decyzją Sanepidu od czwartku rozpoczyna kwarantannę . Swoje czynności będzie realizował zdalnie.

"Szanowni Państwo, decyzją Sanepidu od dziś rozpoczynam kwarantannę. Jest to związane z kontaktem mojego dziecka z osobą zakażoną. Wszelkie czynności będę realizował zdalnie" - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski.

W świętokrzyskich szpitalach przygotowanych jest 318 łóżek dla pacjentów z Covid-19. 144 z nich jest zajętych - wynika z danych Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. - Sytuacja jest trudna, ale pod kontrolą - powiedział w czwartek Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Klub Lewicy domaga się, aby prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, która wypracowałaby strategię walki z COVID-19 na najbliższe miesiące. "Panie prezydencie, proszę wyjść z Pałacu i przejąć inicjatywę" - apelował wiceszef klubu Tomasz Trela.

Szpitale w dużych miastach Hiszpanii mają problemy z utylizacją nadmiernej ilości odpadów, pochodzących od pacjentów, zakażonych koronawirusem - wynika z ustaleń mediów.

Według telewizji TeleMadrid największe kłopoty podczas drugiej fali epidemii mają szpitale na terenie stołecznej aglomeracji, w której występuje najwięceń zakażeń i zgonów wskutek infekcji SARS-CoV-2. "Pracownicy tych placówek zgłaszają fakt długiego zalegania tych bardzo niebezpiecznych odpadów w szpitalach, gdzie ma do nich dostęp praktycznie każdy" - ujawniła hiszpańska telewizja.

W woj. podkarpackim jest 467 łóżek przeznaczonych dla osób z potwierdzonych dodatnim wynikiem testu. 26 z nich jest respiratorowych. W szpitalach przebywją 294 osoby zakażone koronawirusem.

 

Niemal tyle samo łóżek zajętych, co wolnych dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji jest obecnie w szpitalach w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

W Austrii stwierdzono 1209 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. Poprzednio rekordową liczbę nowych zakażeń odnotowano 26 marca - 1050 przypadków.

W ciągu ostatniej doby w Holandii wykryto 5831 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - wynika z informacji podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia i Środowiska (RIVM). Zmarło 13 zakażonych osób.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował w czwartek, że miał kontakt z osobą chorą na Covid-19 i dlatego podda się samoizolacji. "Czuję się dobrze" - napisał na Twitterze.

Szwedzki rząd wycofał się w czwartek z mającego obowiązywać od połowy października złagodzenia restrykcji przy organizacji imprez. Powodem zmiany decyzji jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

- Jest mi bardzo przykro, ale obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala na wprowadzenie ułatwień w organizacji imprez publicznych - oświadczyła na konferencji prasowej minister kultury, demokracji i sportu Amanda Lind.

Wtedy, gdy mówiłem, że sytuacja z epidemią jest łagodniejsza, była łagodniejsza zarówno w Polsce, jak i we wszystkich krajach Europy – skomentował w czwartek swoją wypowiedź z początku lipca, gdy mówił, że koronawirus jest w odwrocie.

Premier na początku lipca, namawiając do tego, by Polacy wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich, stwierdził, że wirus jest w odwrocie i nie trzeba się już go bać. Zapytany w czwartek o to, czy nie powinien przeprosić Polaków za to, że przekonywał, że koronawiurs nie jest już groźny, odpowiedział: "Warto popatrzeć na wykres, gdy wirus rzeczywiście w całej Europie i Polsce był w odwrocie. Przypomnijmy sobie sytuację z czerwca. Wtedy likwidowaliśmy praktycznie wszystkie istotne obostrzenia, wtedy gospodarka wracała do życia, wtedy z powrotem otwieraliśmy różne obszary gospodarki, właściwie wszyscy się tego domagali i to było bardzo zasadne".

Sytuacja w szpitalach jest gorsza niż na początku pandemii; potrzebne są pilne decyzje rządu i wskazanie, które szpitale mają przygotować więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19 - powiedział PAP w czwartek wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Służby wojewody mazowieckiego zapewniają, że baza łóżek codziennie się zwiększa.

Od 10 października w całym kraju będą obowiązywały zasady z żółtej strefy - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, w Polsce jest 500 wolnych respiratorów dla pacjentów z COVID-19 i kolejne 500 w magazynach. - W ciągu kilku dni o kilka tysięcy zwiększy się liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem - zapowiedział szef rządu. 

Do ok. 30 wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Szkoła czeka na wyniki kolejnych testów.

Wirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze dłoni bez mycia do 9 godzin. W tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania, wynika z badania opublikowanego w naukowym piśmie “Clinical Infectious Diseases”.

Według naukowców z akademii medycznej w japońskim Kioto, kluczowym działaniem w walce z epidemią Covid-19 może być nie tylko częste mycie rąk, ale również ich dezynfekcja żelami zawierającymi alkohol. W trakcie badania japońscy naukowcy wskazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej, niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal 2 godziny.

Przed łódzkim sądem okręgowym rozpoczął się w czwartek proces 54-latka, który mimo podejrzenia zakażenia koronawirusem oddalił się ze szpitala. Mężczyzna oskarżony jest o sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Grozi mu do 8 lat więzienia.

4600 testów na koronawirusa przeprowadzi wśród pracowników systemu pomocy społecznej w woj. śląskim Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu - poinformowała w czwartek placówka.

Projekt jest realizowany na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego (ROPS), a finansowany - ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Do 20 listopada wymazobus Śląskiego Parku Technologii Medycznych odwiedzi wskazane przez ROPS placówki pomocy społecznej, by pobrać materiał do badań - wymazy z nosogardzieli.

Od 6 do 12 godzin trzeba czekać w kolejce w Rzymie do punktów medycznych, w których, przede wszystkim prosto z samochodu, wykonywane są testy na obecność koronawirusa. Wszędzie ustawiają się wielokilometrowe kolejki aut.

W samochodowych kolejkach stoją między innymi rodzice z dziećmi wysłanymi na obowiązkowy wymaz po tym, gdy w ich grupie w przedszkolu czy w klasie w szkole wykryto zakażenie, a także osoby, które dobrowolnie chcą poddać się badaniu lub muszą to zrobić w związku z planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Dobowy przyrost zakażeń w Rosji przekroczył w czwartek, trzeci dzień z rzędu, 11 tys.: od środy wykryto 11 493 nowe zakażenia. Dzień wcześniej zarejestrowano 11 115 zakażeń. Kwarantannę przechodzi zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl.

Brytyjskie tanie linie lotnicze EasyJet poinformowały w czwartek, że ich pierwsza w ogóle strata za rok obrachunkowy może sięgnąć 845 mln funtów, gdyż z powodu pandemii Covid-19 wykonują obecnie zaledwie 25 proc. zaplanowanych pierwotnie lotów.

O 506 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia – to rekordowa liczba nowych przypadków w regionie. Służby wojewody wskazują, że w głównej mierze skutek wielu rozproszonych ognisk.

W środę poinformowano o 245 nowych przypadkach zakażeń w Wielkopolsce. W czwartek liczba ta wzrosła ponaddwukrotnie.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o podpisaniu umowy ramowej dotyczącej wspólnych zamówień na dostawę do 500 tys. dawek remdesiviru, którym leczeni są pacjenci z Covid-19. W kilku krajach UE leku zaczyna już brakować, bo prawie całą produkcję wykupiły USA.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 552 mieszkańców Małopolski – wynika z czwartkowych danych. Większość z nich to tzw. przypadki rozproszone. Najwięcej chorych jest w Krakowie. To znów największy dobowy przyrost od początku pandemii.

Według czwartkowych danych sanepidu nowi zakażeni koronawirusem to: 290 kobiet i 262 mężczyzn, w wieku od roku do 96 lat. Najwięcej przypadków ponownie wykryto w Krakowie – aż 166. Kolejno na liście znalazły się powiaty nowotarski (49 osób) i suski (44 osoby). Aktualnie 37 osób z Małopolski jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Przypadki koronawirusa występują w większości warmińsko-mazurskich szpitali - poinformował w czwartek PAP wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Dodał, że nowe ognisko wykryto w szpitalu w Iławie.

W Lidzbarku Warmińskim zakażonych jest 7 nauczycieli z jednej szkoły, na kwarantannę w tym mieście będzie skierowanych ok. 1,2 tys. osób.

W czwartek służby sanitarne podały, że w woj. warmińsko-mazurskim wykryto kolejnych 105 zakażeń.

"Mamy 4 280 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - przekazało Ministerstwo Zdrowia

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Kolejny rekord zakażeń

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 4138 osób, u których potwierdzono zakażenie. 296 jest pod respiratorami – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To 980 zakażonych więcej w szpitalach niż na początku tego tygodnia w poniedziałek.

Resort przekazał w czwartek, że od początku epidemii wyzdrowiało 76 490 osób, u których potwierdzono zakażenie. Ostatniej doby – 1144.

Kwarantanną objętych jest 171 251 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 22 747.

932 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarło też 21 kolejnych chorych na Covid-19 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono ponad 34 tys. zakażeń koronawirusem i 898 chorych na Covid-19 zmarło. Prawie 9200 osób wyzdrowiało.

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber jest zakażony SARS-CoV-2. Odebrał pozytywny wynik testu – poinformowała jego rzeczniczka Magdalena Kamińska, dodając, że czuje się on dobrze, a chorobę przechodzi bezobjawowo.

Sanepid w Kościanie (wielkopolskie) poszukuje wiernych, którzy w minioną niedzielę uczestniczyli w mszy św. w kościele w Czempiniu i przyjmowali komunię św. Podobny apel wystosował także sanepid w Gnieźnie; osoba zakażona uczestniczyła w mszy św. w kościele w Kiszkowie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościanie zwrócił się z prośbą o kontakt do osób, które w minioną niedzielę, 4 października, w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu uczestniczyły w porannej mszy św. o godz. 8.00 i - co istotne - przyjmowały w trakcie mszy komunię św. Osoby te proszone są o kontakt pod numerami telefonów: (65) 526 52 64, 607 522 901.

Crede Bailey, wysoki rangą urzędnik Białego Domu zajmujący się sprawami bezpieczeństwa, jest poważnie chory na Covid-19 i od września przebywa w szpitalu - podała w czwartek agencja Bloomberg. Bailey miał zachorować zanim SARS-CoV-2 zdiagnozowano u prezydenta Donalda Trumpa.

Biały Dom oficjalnie nie powiadomił o chorobie Baileya - przekazała agencja powołując się na informacje czterech zaznajomionych ze sprawą osób.

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) potwierdza że koronawirus może się przenosić drogą powietrzną, w drobnych aerozolach, jednak dominuje droga kropelkowa. Zalecenia są te same: noszenie maseczek, częste mycie rąk i zachowanie dystansu.

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono obecność koronawirusa u 78 524 osób, zmarło 971 pacjentów - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Od blisko dwóch miesięcy Indie notują największy dobowy przyrost infekcji na świecie.

Całkowita liczba zakażonych w Indiach od początku epidemii sięga obecnie 6,84 mln. Liczba zgonów, która w sobotę przekroczyła próg 100 tysięcy, wynosi 104 555 - podano.

W krajach Europy wzrasta zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie. Państwa starają się zapewnić ich zapas. W Wielkiej Brytanii planowane jest dostarczenie 30 mln dawek, w Niemczech 26 mln, we Włoszech 16 mln. Mimo to, szczepionki nie zawsze są dostępne, a często trzeba na nie długo czekać.

Na obecnym etapie epidemii wskazane są znaczne ograniczenia społeczne, takie jak np. ograniczenie zgromadzeń do minimum - ocenił mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH.

Wołkowicz przypomniał, że o jesiennej fali zachorowań mówiło się już dawno, więc notowane ich wzrosty były spodziewane. Zauważył też, że skala wzrostu jest dość duża w całej Europie.

- Może być niestety tak, że w bliskiej perspektywie rekord będzie gonił rekord - ocenił mikrobiolog.

W Czechach w środę przybyło rekordowa liczba 5335 nowych przypadków SARS-CoV-2, zanotowano 19 zgonów - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Łącznie od 1 marca, gdy w kraju wystąpił pierwszy przypadek nowego koronawirusa, zakaziło się 95 360 osób.

Znacząco rośnie także udział osób z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testów w ogólnej liczbie badanych. W niedzielę było to 23,74 proc., we wtorek prawie 24 proc. U większości zakażonych osób choroba ma łagodny przebieg, ale rośnie liczba hospitalizowanych. We wtorek w szpitalach było 1563 osób. W stanie ciężkim jest 354 pacjentów.

Odpowiedź władz USA na epidemię koronawirusa to "największa porażka w historii prezydenckich administracji" - stwierdziła w debacie kandydatów na wiceprezydentów Demokratka Kamala Harris.

Mike Pence - stojący na czele zespołu Białego Domu koordynującego odpowiedź państwa na epidemię, a jednocześnie jej konkurent - odpowiadał, że "od pierwszego dnia prezydent Trump na pierwszym miejscu stawiał zdrowie Amerykanów".

Debata na uniwersytecie stanu Utah odbywa się przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. Kandydaci dyskutują oddzieleni szybami pleksi. Przed telewizyjnym starciem przeprowadzono im testy na Covid-19.

Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 4 058 do 310 144 - poinformował w czwartek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Kolejnych 16 osób zmarło co zwiększyło łączną liczbę zgonów na Covid-19 do 9 578.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Brazylii przekoczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 5 mln i wynosi obecnie 5 000 694 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. 148 228 osób zmarło.

Poprzednej doby liczby te wynosiły odpowiednio 4 969 141 i 147 494.

Epidemiolog z uniwersytetu w Rio De Janeiro Roberto Medronho ostrzegł, że liczby te mogłyby być o wiele wyższe gdyby przeprowadzano więcej testów na Covid-19.

Jeśli we Włoszech obecna tendencja nie zostanie odwrócona, za dwa miesiące może być 16 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie - ostrzegł doradca Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi. Tak skomentował zanotowany w środę wzrost przypadków o 3600, najwięcej od kwietnia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie