Wynik testu w godzinę? Opracowali go naukowcy z Poznania

Technologie
Wynik testu w godzinę? Opracowali go naukowcy z Poznania
Polsat News
Naukowcy opracowali kolejną, szybszą wersję testu na koronawirusa

Jest szansa, że wkrótce zakażonych uda się diagnozować znacznie szybciej. Naukowcy z Poznania wynaleźli test, który wykrywa koronawirusa w godzinę. Test przeszedł już badania i trafił do produkcji.

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną wersję testu na obecność SARS-CoV-2, która jest dwa razy szybsza od poprzedniej generacji.

 

Kierownik Pracowni Genomiki IChB PAN dr Luiza Handschuh poinformowała, że kolejna wersja testu weszła do sprzedaży w ubiegłym tygodniu. - To jest tak naprawdę modyfikacja trzeciej generacji testu, który od jakiegoś czasu jest na rynku, ale taka modyfikacja, która przyspiesza dwukrotnie czas reakcji – powiedziała.

 

- Mieliśmy trzy generacje testów. W pierwszej był wykrywany tylko jeden gen wirusa, w drugiej dwa geny, ale w tzw. teście dwubiałkowym czyli odbywało się to w dwóch osobnych reakcjach. W trzeciej generacji wszystko działo się w jednej reakcji. I to nadal podtrzymujemy - jest jedna reakcja - natomiast skróciliśmy czas dwukrotnie. Można powiedzieć, że jest to ulepszona trzecia generacja – opisała.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw Covid-19 będzie szybciej? Decyzja Europejskiej Agencji Leków

 

Wyjaśniła, że etap detekcji wirusa skrócił się z dwóch do jednej godziny. - Natomiast wszystkie inne czynności trzeba wykonać niezależnie od tego. To nie jest tak, że za godzinę jest wynik. Takich testów na koronawirusa jeszcze nie ma. Jest to skrócenie czasu wygodne dla laboratoriów – test zajmuje maszynę przez godzinę a nie dwie – powiedziała.

 

- Zachowujemy tę samą czułość testu, która była. To nie jest skracanie czasu kosztem czegoś. To jest tak samo dobry test, tylko szybszy – zaznaczyła.

 

Dr Luiza Handschuh powiedziała Polsat News, że skraca się etap detekcji materiału genetycznego wirusa. - Wszystkie czynności przygotowawcze zostaję. Z wymazu musi być wyizolowany materiał genetyczny i potem następuje reakcja i ten etap zamiast dwóch godzin trwa godzinę - dodała.

 

Jak informuje reporter Polsat News, próbki trafią do specjalnej płytki, która zawiera 94 dołki. Oznacza to więc, że w ciągu godziny będzie można otrzymać wynik 94 próbek.

 

WIDEO: Relacja reportera Polsat News

  

Prototyp testu opracowany w marcu

 

Wskazała, że nowy rodzaj testu ma pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i ma certyfikat CE IVD. Przy produkcji testu IChB PAN współpracuje z firmą Medicofarma.

 

W marcu naukowcy z poznańskiego Instytutu poinformowali, że opracowali własny prototyp testu na koronawirusa, opartego o odczynniki wyłącznie polskich producentów. Test zaczął być produkowany pod koniec kwietnia. Pod koniec maja IChB PAN podał, że opracowano kolejną generację testu

zdr/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie