Szkielet tyranozaura sprzedany za rekordową kwotę

Świat
Szkielet tyranozaura sprzedany za rekordową kwotę
christies.com
Szkielet tyranozaura został sprzedany za 31,8 mln dolarów

Szkielet tyranozaura został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 31,8 mln dolarów. To najwyższa w historii cena osiągnięta przez skamieniałości dinozaura - informują w środę amerykańskie media.

Szacowano, że ten liczący 67 mln lat okaz, któremu nadano imię Stan, zostanie sprzedany za 6-8 mln dolarów.

 

ZOBACZ: 102-karatowy brylant na aukcji. Cena: kilkadziesiąt milionów dolarów

 

Licytacja, która odbyła się we wtorek w domu aukcyjnym Christie's, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Anonimowy nabywca wylicytował dinozaura przez telefon.

 

 

Stan jest jednym z najbardziej kompletnych szkieletów tyranozaura, jakie dotąd odkryto. Ma niecałe 12 metrów długości i ponad 3,5 metra wysokości. Był wykorzystywany jako model przy tworzeniu figurek i przedstawień tyranozaurów.

 

Wydobycie szkieletu zajęło 30 tys. godzin

 

Pierwsze fragmenty szkieletu w 1987 r. w formacji skalnej Hell Creek w USA znalazł paleontolog amator Stan Sacrison. To właśnie od jego imienia nazwano tyranozaura.

 

Początkowo kości błędnie zidentyfikowano jako skamieniałości bardziej pospolitego triceratopsa, ale w 1992 r. paleontolodzy rozpoznali, że należą one do tyranozaura. Wydobycie szkieletu - 188 kości - zajęło 30 tys. godzin.

 

ZOBACZ: Milioner kupił szkielet dinozaura i wypożyczył go muzeum. Ale tylko na kilka miesięcy

 

Od 1996 r. Stana można było oglądać w Black Hills Institute of Geological Research w Dakocie Południowej.

 

Ostatni szkielet tyranozaura, który trafił na aukcję, został sprzedany przez Sotheby's w 1997 r. za rekordową wówczas sumę 8,36 mln dolarów. Nabywcą było Muzeum Historii Naturalnej w Chicago przy wsparciu finansowym Disneya, McDonald’s i innych firm oraz osób prywatnych.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie