Putin: Rosja będzie współpracować z każdym prezydentem USA

Świat
Putin: Rosja będzie współpracować z każdym prezydentem USA
Reuters
Gospodarz Kremla oświadczył, że dostrzega "dość ostrą retorykę antyrosyjską" ze strony Joe Bidena

Władze Rosji będą współpracować z każdym prezydentem USA, któremu "zaufanie okaże naród amerykański" - powiedział w środę prezydent Władimir Putin. Zapewnił, że Moskwa ceni sobie deklaracje prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące rozwoju relacji dwustronnych.

Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija 1 powiedział, że Rosja w kwestii wyborów w USA jest "postronnym obserwatorem" i "nie miesza się" do nich. Zauważył przy tym, że Trump "niejednokrotnie wypowiadał się na rzecz rozwoju stosunków rosyjsko-amerykańskich" i podkreślił: "bez wątpienia, bardzo to sobie cenimy".

 

W ostatnich latach w relacjach rosyjsko-amerykańskich udało się "wiele zdziałać", niemniej "w pełnej mierze te zamiary, o których prezydent Trump mówił wcześniej, nie zostały zrealizowane" - przyznał Putin.

 

"Ostra retoryka antyrosyjska"

 

Podkreślił zarazem, że prezydenturze Trumpa towarzyszyło wprowadzanie rozmaitych sankcji i ograniczeń. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone za rządów Trumpa wycofały się z dwustronnego układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF). Jednocześnie, znacznie wzrosły rosyjsko-amerykańskie obroty handlowe.

 

ZOBACZ: Facebook usunął wpis Trumpa. Chodzi o koronawirusa

 

Gospodarz Kremla oświadczył, że dostrzega "dość ostrą retorykę antyrosyjską" ze strony rywala Trumpa - kandydata Partii Demokratycznej Joe Bidena. Niemniej - dodał Putin - "kandydat Biden publicznie powiedział, że jest gotów do przedłużenia układu nowy START bądź do zawarcia nowego porozumienia o ograniczeniu strategicznych zbrojeń ofensywnych. A to już jest bardzo poważny element naszej możliwej współpracy w przyszłości".

 

"Ogromna tragedia" w Górskim Karabachu 

 

Putin wypowiedział się także na temat kryzysów w Górskim Karabachu i w Kirgistanie. Przyznał, że wydarzenia w tym drugim kraju "nie mogą nie niepokoić" Rosji i poinformował, że Moskwa kontaktuje się "ze wszystkimi stronami konfliktu".

 

ZOBACZ: Premier Armenii: celem Turcji jest kontynuacja ludobójstwa Ormian

 

Starcia w Górskim Karabachu nazwał "ogromną tragedią" i wezwał do jak najszybszego przerwania walk w tym regionie. Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START), tzw. nowy START wygasa w lutym 2021 roku.

 

Jest to obecnie jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale Trump chce, aby był to układ trójstronny z udziałem Chin, czemu Rosja się sprzeciwia.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie