"Papież" na rynku w Wadowicach. "Jedni zaczęli się żegnać, inni klękać"

Kultura
"Papież" na rynku w Wadowicach. "Jedni zaczęli się żegnać, inni klękać"
Facebook/Wadowice - tu wszystko się zaczęło
"Papież" na rynku w Wadowicach

Po rynku w Wadowicach spacerował mężczyzna ubrany w białą szatę, do złudzenia przypominający Jana Pawła II. Widok przechadzającego się po mieście papieża wprawił w osłupienie mieszkańców i turystów. Okazało się, że był to aktor, a wydarzenie miało związek z obchodami 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Mieszkańcy i turyści, którzy w poniedziałek wieczorem i we wtorek rano odwiedzili rynek w Wadowicach, przeżyli nie lada zdziwienie. Po placu spacerował bowiem mężczyzna w białych, papieskich szatach, do złudzenia przypominający Jana Pawła II.

 

ZOBACZ: Zawiesili tęczową flagę na pomniku Jana Pawła II. Będzie postępowanie [WIDEO]

 

- Na początku chodził powolnym krokiem po płycie rynku sam. Na ten widok, w pierwszym odruchu jedni zaczęli się żegnać, inni klękać, a jeszcze inni uśmiechać rozbawieni. Było dziwnie - powiedziała portalowi wadowice.naszemiasto.pl mieszkanka Wadowic. 

 

 

 

Okazało się, że przebrany za papieża Polaka mężczyzna, to aktor, a na rynku kręcone było wideo ze wspomnieniami o papieżu Polaku. 

 

Teledysk zostanie zaprezentowany podczas koncertu z okazji 100. rocznicy urodzin papieża, który odbędzie się w niedzielę, 18 października w Wadowicach.

 

ZOBACZ: Pomnik z serc i umysłów Polaków. "Dar na stulecie" z okazji urodzin Jana Pawła II

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. W Wadowicach mieszkał do maturę. Po jej zdaniu wyjechał do Krakowa. Miasto rodzinne zawsze było mu bliskie i często je wspominał. Jako papież Jan Paweł II odwiedził je trzykrotnie - w 1979, 1991 i 1999 roku.  

 

W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.

dk/grz/ polsatnews.pl, wadowice.naszemiasto.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie