Legalna aborcja dla nieletnich w Hiszpanii. "Prace już ruszyły"

Świat
Legalna aborcja dla nieletnich w Hiszpanii. "Prace już ruszyły"
Flickr/Maheen Fatima
Rząd Hiszpanii uruchomił procedurę zmiany przepisów, które umożliwiają dokonywanie aborcji przez nieletnie

Centrolewicowy rząd Hiszpanii uruchomił procedurę zmiany przepisów, które umożliwiają dokonywanie aborcji przez nieletnie - ogłosiła w środę w parlamencie minister ds. równouprawnienia Irene Montero.

Według polityk lewicowej partii Podemos, koalicjanta socjalistów w rządzie premiera Pedra Sancheza, prace nad zmianą ustawy z 2015 r. "już ruszyły" i mają służyć "realizacji prawa każdej kobiety do decydowania o swoim ciele".

 

Z informacji przekazanych przez minister deputowanym wynika, że po nowelizacji prawa aborcyjnego decyzję o przerwaniu ciąży nastolatka, która nie ukończyła 18. roku życia, miałaby podejmować samodzielnie, bez wymaganej zgody rodziców.

 

ZOBACZ: Kaczyński o "kompromisie aborcyjnym": trzeba to naprawić

 

Oceniając szanse na nowelizację ustawy o aborcji, media wskazują, że choć lewicowe i liberalne ugrupowania mają nieznaczną większość w hiszpańskim parlamencie, to wynik ewentualnego głosowania jest niepewny z uwagi na animozje panujące między rządem Sancheza a ugrupowaniami katalońskich separatystów.

 

Próba odwrócenia uwagi?

 

W Hiszpanii od 2010 r. przepisy pozwalają na przerywanie ciąży na życzenie kobiety w pierwszych 14 tygodniach. W 2015 r. wprowadzono do ustawy zapis, że nieletnie muszą mieć zgodę swoich rodziców na przeprowadzenie aborcji.

 

Komentatorzy radia Cope oraz dziennika "La Razon" twierdzą, że środowa deklaracja minister Montero może być próbą "odwrócenia uwagi" i formą "tematu zastępczego" wobec skierowania do Sądu Najwyższego wniosku o postawienie w stan oskarżenia jej męża, wicepremiera w rządzie Sancheza - Pablo Iglesiasa.

 

ZOBACZ: O legalnej aborcji będzie można się dowiedzieć na infolinii NFZ

 

Wniosek złożony w środę przez Krajowy Sąd Karny i Administracyjny w Madrycie ma związek z podejrzeniami, że Iglesias wszedł w posiadanie skradzionego w 2015 r. telefonu komórkowego Diny Bousselham, jednej z byłych działaczek kierowanej przez niego partii Podemos, obecnie dziennikarki.

 

Z policyjnego śledztwa wynika, że przez co najmniej półtora roku Iglesias posiadał skradziony telefon, nie informując poszkodowanej o tym fakcie. Wśród stawianych mu przez sąd w Madrycie zarzutów jest m.in. składanie nieprawdziwych informacji przed organami ścigania oraz celowe uszkodzenie danych znajdujących się w pamięci skradzionego współpracowniczce telefonu, potencjalnie szkodliwych dla Iglesiasa i jego ugrupowania.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie