Worki z napisami "odpad medyczny" i "Covid-19" w sortowni śmieci. Sprawa w prokuraturze

Polska
Worki z napisami "odpad medyczny" i "Covid-19" w sortowni śmieci. Sprawa w prokuraturze

Na linii do sortowania śmieci pracownicy Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu znaleźli worki z napisami: "Uwaga: odpad medyczny", "Covid-19" oraz "Bielizna zakażona". Sprawą zajmuje się prokuratura.

Jak informuje portal lublin112.pl, pod koniec września na linii do sortowania śmieci pracownicy Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu dostrzegli czerwone worki, na których znajdowały się napisy "Uwaga: odpad medyczny" i "Covid-19" oraz białe worki opisane: "Bielizna zakażona".

 

Worki z pralni

 

Niebezpieczne odpady miały pojawić się w trakcie uruchamiania pierwszej zmiany linii sortowniczej. Została ona natychmiast wyłączona, a pracownicy sortowni ewakuowani oraz odizolowani od reszty załogi. Zakład poddano gruntownej dezynfekcji.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych przekroczyła 100 tys.

 

Z oznaczeń na workach wynikało, że odpady prawdopodobnie pochodzą z terenu gminy Wierzbica. Miały tam jednak zostać dostarczone przez firmę zewnętrzną w ramach podpisanej z gminą umowy. Dodatkowo, odbyło się to z naruszeniem przepisów prawa - wspólnym transportem z odpadami komunalnymi - podaje portal. 

 

Jak ustalono, worki, w których nie znaleziono żadnej zawartości, pochodziły z pralni, która świadczy usługi na rzecz szpitali. 

 

Sprawa w prokuraturze

 

O sprawie powiadomiono policję, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, Urząd Miasta Chełm, chełmską Delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz prokuraturę. 

 

Wobec firmy która dostarczyła odpady, mogą zostać podjęte kroki prawne. Będzie również musiała ponieść koszty utylizacji niebezpiecznych odpadów.

emi/pgo/ lublin112.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie