Ewakuacja 170 pensjonariuszy DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze

Polska
Ewakuacja 170 pensjonariuszy DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze
Polsat News
Wojewoda lubuski zarządził ewakuację podopiecznych DPS-u w Zielonej Górze

Wojewoda lubuski zarządził ewakuację wszystkich pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze, gdzie stwierdzono ognisko koronawirusa. Powodem konieczności przeniesienia seniorów do trzech szpitali jest brak wystarczającego personelu do zapewnienia im odpowiedniej opieki.

Na zwołanej w niedzielę konferencji prasowej wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że rano wydał polecenie ewakuacji tego DPS-u w związku z sytuacją, która w nim się wytworzyła.

 

DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze ma około 170 pensjonariuszy, którymi opiekuje się kadra licząca ponad 120 osób. Wojewoda przekazał, że w niedzielę rano służby Sanepidu potwierdziły zakażenie koronawirusem u 72 pensjonariuszy i 35 pracowników – co daje wzrost od soboty o kolejnych 59 przypadków.

 

Brak kontaktu z pracownikami DPS-u

 

„A co najgorsze, sytuacja związana z personelem, który powinien zabezpieczać pensjonariuszy – przypomnę są to ludzie starsi, często bez możliwości poruszania się – ta liczba personelu dzisiaj rano wyniosła pięć osób (...), gdzie powinno być 127. Taki jest stan zatrudnienia w tym DPS-e” – powiedział Dajczak.

 

ZOBACZ: Wrocław. Prezydent Jacek Sutryk zakażony koronawirusem

 

Dodał, że część pracowników DPS-u była na kwarantannie i mimo, że ją zakończyła nie wróciła do pracy i nie było z nimi kontaktu,. W tej sytuacji do opieki nad seniorami skierowano ośmiu żołnierzy, ale - jak wskazał wojewoda - ta sytuacja było już nie do opanowania. Wojewoda mówił, że również prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zwrócił się do niego z prośbą o zapewnienie należytej opieki nad pensjonariuszami DPS-u.

 

Ewakuacja podopiecznych 

 

W niedzielę w Zielonej Górze rozpoczęła się ewakuacja DPS-u przy wsparciu żołnierzy i strażaków. Seniorzy są przewożeni do szpitali w Gorzowie Wlkp., Torzymiu i Drezdenku. Do pierwszego z nich trafi 69 pensjonariuszy, u których wykryto koronawirusa, natomiast pozostali z tzw. kontaktu do lecznic w Torzymiu i Drezdenku.

 

- Są przygotowane karetki specjalistyczne, które zabezpiecza wojsko z ratownikiem medycznym, także wszystko jest w pełnym bezpieczeństwie, w takim zabezpieczeniu jak to powinno być robione – powiedział wojewoda lubuski. Zapewnił, że logistycznie jest wszystko przygotowane.

 

- Jest oczywiste, że po ewakuacji tych osób, miasto Zielona Góra odpowiedzialne za prowadzenie domu musi ten dom, mówiąc najogólniej, przygotować do powrotu tych pensjonariuszy w sensie dezynfekcji, tych wszystkich działań, które powinny być wykonane i przygotowaniu personelu odpowiedniego, który przyjmie i zaopiekuje się w odpowiedni sposób tymi ludźmi – powiedział Dajczak.

 

Źródłem zakażeń pracownicy DPS-u

 

Wojewoda przypomniał, że z analiz dokonanych przez podległe mu służby wynika, że obecna sytuacja w tym DPS-ie jest wynikiem zaniedbań w sposobie prowadzenia placówki w czasie pandemii i niestosowania się jego kierownictwa do wytycznych w tym zakresie. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że koronawirus został przyniesiony do placówki przez personel.

 

Dyrektor Lubuskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ Piotr Bromber powiedział, że zadaniem Funduszu jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego działań związanych z ewakuacją zielonogórskiego DPS-u.

 

- To finansowanie, te działania mają zapewnić to poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego tych ludzi, ale też w ogóle dać przekaz do otoczenie, do mieszkańców woj. lubuskiego, że z takimi problemami radzimy sobie, że to są sytuacje kryzysowe, ale w takich sytuacjach kryzysowych radzimy sobie – powiedział Bromber.

 

Bromber zaapelował do wszystkich o przestrzeganie zasad związanych z ograniczaniem szerzenia się pandemii m.in. poprzez zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek czy używanie środków dezynfekcyjnych.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie