16-latek zepchnięty z mostu przez policję. Szokujące nagranie z Chile

Świat
16-latek zepchnięty z mostu przez policję. Szokujące nagranie z Chile
PAP/EPA/Sebastian Silva
Na nagraniach widać jak policja zrzuca 16-latka z mostu. Chłopiec trafił do szpitala

Funkcjonariusze policji Carabineros brutalnie rozprawiali się z demonstrantami w stolicy Chile. W pewnym momencie jeden z mundurowych złapał protestującego 16-latka i zrzucił go do betonowego kanału rzeki Mapocho. Chłopiec trafił do szpitala, a nagranie z zajścia obiegło cały świat.

Od października zeszłego roku Chilijczycy regularnie protestują przeciwko nierównościom społecznym i niesprawiedliwościom systemowym. W piątek na ulice wyszli mieszkańcy Santiago. Na swej drodze spotkali oddziały Carabineros.

 

ZOBACZ: Nie żyje 41-letni Białorusin. W areszcie powiedziano, że spadł z łóżka

 

- Kiedy protestujący uciekali przed policją, zauważyliśmy moment, w którym jeden z funkcjonariuszy łapie chłopca i zrzuca go z mostu - relacjonował Pavel Pavelic Jofre, który przewodził grupie wolontariuszy pomagającym protestującym.

 

Nastolatek leżał nieruchomo, twarzą w wodzie. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać, że mocno krwawił. - Dwie osoby z naszej grupy zeszły na dół. Po ustabilizowaniu jego stanu, obecnym na miejscu strażakom udało się go wyciągnąć z wody. Potem został zabrany do szpitala - przekazał Jofre.

 

 

"Stracił równowagę"

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że stan chłopca jest stabilny. Rzecznik Carabineros, generał Enrique Monrás w telewizyjnym oświadczeniu nie wykluczył, że odpowiedzialność za zdarzenie spoczywa na policjantach. Jednocześnie dodał, że nastolatek nie został zepchnięty, ale "stracił równowagę podczas aresztowania".

PAP/EPA/Sebastian Silva

Z danych chilijskiej prokuratury wynika, że od początku protestów w zeszłym roku funkcjonariusze mogli dopuścić się nawet 8,5 tys. naruszeń związanych z łamaniem praw człowieka. Jednak tylko 16 policjantów zostało zawieszonych za nadużycia.

 

Opozycja od miesięcy domaga się dymisji szefa Carabineros generała Mario Rozasa.

 

25 października odbędzie się plebiscyt, który zadecyduje o przyszłości chilijskiej konstytucji. Głosujący będą mogli określić, czy są za zmianą ustawy zasadniczej, która obowiązuje od 1980 r. - czyli od czasów dyktatora Augusto Pinocheta.

bas/hlk/ "The Guardian", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie