Nowe strefy "żółte" i "czerwone". Znacznie więcej obostrzeń i powiatów na listach

Polska
Nowe strefy "żółte" i "czerwone". Znacznie więcej obostrzeń i powiatów na listach
Polsat News

Liczba powiatów objętych restrykcjami zwiększyła się do 51 (21 przed tygodniem), w strefie "czerwonej" znalazło się 17 powiatów, a 34 w "żółtej". Warszawa jest na liście alertów. Będą również nowe obostrzenia w strefach - od 15 października. - Sytuacja staje się poważna - przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W czwartek odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa.

- Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Sytuacja staje się poważna - powiedział wiceminister na konferencji prasowej. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie został już skierowany do podpisu przez prezesa Rady Ministrów. Ma ono zacząć obowiązywać od soboty.

 

W strefie "czerwonej" znalazły się powiaty:

 • aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,
 • białostocki w województwie podlaskim,
 • działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,
 • ostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,
 • głubczycki w województwie opolskim,
 • kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,
 • kłobucki w województwie śląskim,
 • limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie
  małopolskim,
 • łęczyński w województwie lubelskim,
 • otwocki w województwie mazowieckim.

Do strefy "żółtej" trafiły powiaty:

 • bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,
 • bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,
 • brzeski i oleski w województwie opolskim,
 • bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,
 • dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim,
 • janowski w województwie lubelskim,
 • kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,
 • nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,
 • miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,
 • ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,
 • przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,
 • trzebnicki w województwie dolnośląskim,
 • wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Resort zdrowia poinformował również o liście powiatów i miast objętych alertem. Znalazła się na niej m.in. Warszawa. Ponadto na liście są powiaty: lubański, lipnowski, Włocławek, włodawski, Gorzów Wlkp.,  Zielona Góra, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, Suwałki zambrowski, Słupsk, Mysłowice, nowomiejski i pleszewski.  

 

 

- Postanowiliśmy od przyszłego tygodnia zaostrzyć kryteria klasyfikacji do strefy czerwonej i żółtej - przekazał również wiceminister zdrowa Waldemar Kraska.  

 

ZOBACZ: Żółte i czerwone strefy. Duże miasta łatwiej "wejdą" na listę

 

Wyjaśnił, że jest to korekta niekorzystna dla dużych miast, bo miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

 

"Czerwone" i "żółte" strefy

 

Lista stref powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do "czerwonej" strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do "żółtej".

 

W strefie "czerwonej" obowiązuje obecnie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

 

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Minister zdrowia o szczegółach

 

W strefie "żółtej" obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

Nowe obostrzenia w strefach

 

Obostrzeń będzie jednak więcej i będą one bardziej rygorystyczne. Zapowiedział to we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.  

 

- Podstawą sformułowania nowych obostrzeń jest sytuacja pandemiczna, eskalacja liczby zachorowań, ale chcę podkreślić, że nadal zachowujemy logikę interwencji dobranej do skali zjawiska i interwencji punktowej, a nie ogólnokrajowej. Będziemy reagowali w strefach - mówił minister zdrowia.

 

- Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tą politykę strefowo w zależności od liczby zachorowań - podkreślił Adam Niedzielski.

 

Kraska w czwartek przekazał, że zapowiadane obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, m.in. dotyczące wesel, wejdą w życie ok. 15 października.

 

Ograniczenie zgromadzeń i wesel:

 • strefa zielona - maksymalnie 100 osób
 • strefa żółta - maksymalnie 75 osób
 • strefa czerwona - maksymalnie 50 osób

W strefie czerwonej - ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, pubów i barów - do godz. 22:00.

 

Wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu nie tylko w "czerwonej", ale też w "żółtej" strefie. - Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – przekonywał minister Niedzielski.

 

Rekord nowych przypadków - 1967

 

Mamy 1967 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba, 92-letnia kobieta z Łodzi. A z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 29 osób. Najmłodsza z ofiar zmarła w Katowicach, to 43-letni mężczyzna.

 

Liczba zakażonych koronawirusem osiągnęła 93 481 przypadki, a wszystkich osób zmarłych na COVID-19 - 2 543. 

 

ZOBACZ: Warszawa w "żółtej" strefie? Co to oznacza dla mieszkańców

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2560 osób, u których potwierdzono zakażenie; 159 są pod respiratorem – wynika z danych przedstawionych w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał również, że od początku epidemii wyzdrowiało 70 tys. 401 osób, u których potwierdzono zakażenie.

 

Kwarantanną objętych jest 133 tys. 981 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 16 tys. 891 osób.

grz/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie