Niedzielski: nietrafiona teleporada obciąża lekarza odpowiedzialnością za stan pacjenta

Polska
Niedzielski: nietrafiona teleporada obciąża lekarza odpowiedzialnością za stan pacjenta
Polsat News
Minister zdrowia mówił o teleporadach

- Nietrafiona diagnoza w ramach teleporady powoduje obciążenie lekarza odpowiedzialnością za stan zdrowia pacjenta. W interesie lekarza jest nabranie pewności, że diagnoza, którą stawiają, jest właściwa - mówił w programie "Gość Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Teleporady są w zasadzie podstawowym środkiem kontaktu z lekarzem rodzinnym, ale działalność specjalistyki i szpitali jest tradycyjna - powiedział minister.


Na pytanie Bogdana Rymanowskigo, czy teraz lekarz będzie mógł zlecić test po wysłuchaniu, jakie objawy ma pacjent, Niedzielski odpowiedział: "między innymi, ale to odpowiedzialnością lekarza jest to i za to lekarz bierze odpowiedzialność, że nietrafiona diagnoza w ramach teleporady powoduje obciążenie go odpowiedzialnością za stan zdrowia pacjenta".

 

WIDEO: zobacz rozmowę z ministrem zdrowia

  


- W interesie lekarza, i dzisiaj, jak miałem okazję rozmawiać z lekarzami rodzinnymi, to też to podkreślali, że w ich interesie jest nabranie pewności, że diagnoza, którą stawiają jest właściwa - dodał minister.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa. Blisko 2 tys. zakażeń. 30 osób nie żyje


- Czyli ona czasem może być postawiona w drodze teleporady, ale jeśli są wątpliwości, to obowiązkiem lekarza, jego odpowiedzialnością, jest dokonać dokładniejszego badania - podkreślił Niedzielski.


Na pytanie, kiedy skończy się pandemia, minister odpowiedział: "jak będzie szczepionka". - Według naszych informacji, może to być najwcześniej na wiosnę. Na razie musimy przygotować się na życie z pandemią i nie będzie to łatwe - dodał.

prz/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie