Rosyjska szczepionka na koronawirusa. Relacja zaszczepionego dziennikarza

Świat
Rosyjska szczepionka na koronawirusa. Relacja zaszczepionego dziennikarza
Polsat News
Dziennikarz przyjął rosyjską szczepionkę, opowiada o swoim stanie zdrowia

W Rosji trwają testy nad szczepionką Sputnik V na koronawirusa. Budzący sceptycyzm środowiska naukowego preparat musi być podawany w dwóch oddzielnych dawkach, z których każda zawiera inny typ adenowirusów. I właśnie taką drugą dawkę otrzymał niedawno rosyjski dziennikarz - Aleksiej Lazurenko. W specjalnej relacji dla Polsat News opowiedział jak się czuje.

- Dzisiaj przyjąłem drugą dawkę pierwszej rosyjskiej szczepionki na koronawirusa - mówi w rozmowie z Natalią Fedorczenko z Polsat News Aleksiej Lazurenko, analityk multimedialnego centrum informacyjnego Izwiestija.

 

Jak tłumaczy, po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki "trochę bolała go głowa i podskoczyła temperatura".

 

Duże zainteresowanie szczepionką

 

- Tym razem w ogóle nic nie czuję. A minęły już dwie godziny od podania. Nie ma żadnej reakcji organizmu. Ani temperatury, ani bólu głowy - podkreśla, zaznaczając przy tym, że nie wziął wolnego w pracy. 

 

Wideo: rosyjska szczepionka na koronawirusa. Relacja zaszczepionego dziennikarza

  

 

Z jego relacji wynika, że rosyjska szczepionka cieszy się dużym zainteresowaniem. - W poliklinice zauważyłem, że liczba tych, którzy biorą udział w tym etapie testów szczepionki, znacząco się zwiększyła. Wielu ludzi zrozumiało, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa i zdecydowało się zaszczepić - przekonuje.

 

ZOBACZ: Żółte i czerwone strefy. Duże miasta łatwiej "wejdą" na listę 

 

- Na tym etapie część badanych dostaje placebo. Decyduje o tym komputer. Wszystko się wyjaśni po 42 dniach, kiedy będą wszystkim robili testy na antyciała. Zobaczymy, wtedy co mamy we krwi - wyjaśnia Lazurenko. 


Testy szczepionki potrwają pół roku.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa

Kilka tygodni temu w Rosji wyprodukowano pierwszą partię szczepionki na koronawirusa Sputnik V. 

 

"Pierwsza partia szczepionki przeznaczonej do zapobiegania zakażeniu koronawirusem Gam-Covid-Vac (handlowa nazwa preparatu Sputnik V - red.), opracowanej przez Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei rosyjskiego ministerstwa zdrowia, przeszła niezbędne testy jakości i została wyprodukowana dla obiegu cywilnego. W najbliższym czasie oczekiwane są dostawy pierwszych partii do regionów (Rosji)" - poinformował kilka tygodni temu rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko. 

 

Preparat nie przeszedł bowiem jeszcze wszystkich niezbędnych testów, dlatego równolegle ze szczepieniem osób z grup ryzyka (lekarze, nauczyciele) trwać będą badania kliniczne prowadzone po rejestracji szczepionki. 

jo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie