Nie żyje pierwszy pacjent wyleczony z HIV. Zmarł na białaczkę

Technologie
Nie żyje pierwszy pacjent wyleczony z HIV. Zmarł na białaczkę
AP/Associated Press/East News
Timothy Ray Brown jako pierwszy pokonał HIV

Nie żyje Timothy Ray Brown. Pierwszy na świecie pacjent wyleczony z HIV zmarł na białaczkę - podaje serwis CNN. Mężczyzna przez wiele lat znany był jako "berliński pacjent", ponieważ jego kuracja przebiegała w Berlinie, a on sam chciał zachować anonimowość.

Timothy Ray Brown był pierwszym na świecie pacjentem, który został oficjalnie uznany za wyleczonego z wirusa HIV. Mężczyzna przez wiele lat znany był jako "berliński pacjent", ponieważ jego kuracja przebiegała w Berlinie, a on sam chciał zachować anonimowość.

 

Brown został uznany za wyleczonego z HIV w 2008 roku. Wcześniej u mężczyzny zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. W 2007 roku przeszedł chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego. Jak się okazało, geny dawcy szpiku zawierały rzadką mutację CCR5-delta 32, która uczyniła Browna odpornym na HIV.

 

ZOBACZ: Wyleczono pacjenta z wirusem HIV. Zastosowano chemioterapię i przeszczepiono szpik

 

Od czasu przeszczepu szpiku w organizmie Browna nie stwierdzono wirusa HIV. Niestety, pół roku temu doszło do nawrotu białaczki. Nowotwór zaatakował rdzeń kręgowy i mózg. Lekarzom nie udało się uratować mężczyzny. Brown zmarł w wieku 56 lat.

emi/ CNN, interia.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie