Kraśnik: radni zmienili zdanie. Są przeciwko zakazowi 5G i Wi-Fi w szkołach

Technologie
Kraśnik: radni zmienili zdanie. Są przeciwko zakazowi 5G i Wi-Fi w szkołach
Polsat News
Radni wycofali się z poparcia petycji zakazującej użytkowania sieci 5G na terenie miasta

Radni z Kraśnika na nadzwyczajnej sesji rady miasta wycofali się z poparcia petycji zakazującej użytkowania sieci 5G na terenie miasta i Wi-Fi w szkołach. W uchwale przyznali, że wcześniej nie mieli wystarczającej wiedzy dotyczącej sieci 5G i Wi-Fi. 

W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta Kraśnika. Radni ponownie pochylili się nad wrześniową uchwałą dotyczącą sieci 5G i Wi-Fi w szkołach. 

 

W sesji wzięli udział zarówno przeciwnicy sieci 5G, jak i jej zwolennicy. 

 

Ostatecznie radni większością głosów (13 "za", 5 "przeciw") uznali petycję za niezasadną, w uchwale przyznali, że nie mieli wystarczającej wiedzy dotyczącej sieci 5G i Wi-Fi. 

 

 

Jak głosi treść uchwały, "Zarówno Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, jak też Rada Miasta, nie dysponowała rzetelnym i całościowym opracowaniem dotyczącym argumentacji zawartej w treści pisma, jak i przedstawionym przez przedstawiciela wnioskodawców podczas sesji. Mając na uwadze fakt, że bezpośrednio po podjęciu uchwały nr XXVII/225/2020 w przestrzeni publicznej pojawiło się stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące technologii, o której mowa w petycji, powołujące w swej treści naukowe publikacje dotyczące wpływu energii elektromagnetycznej na organizm, zasad pomiaru natężenia pola elektromagnetycznego, procedury lokalizacji stacji bazowych oraz nadzoru Inspekcji Ochrony Środowiska nad ich funkcjonowaniem, Rada Miasta doszła do przekonania o konieczności ponownego rozparzenia zasadności argumentacji zawartej w skierowanym piśmie."

 

5G jak wielopasmowa autostrada

 

Zdaniem Witolda Tomaszewskiego, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który wziął udział w czwartkowej sesji rady miasta, w dyskusji o 5G zabrakło głosu ekspertów. - Pod względem radiowym (...) uruchamiana w Polsce sieć 5G nie różni się niczym od sieci 4G z której korzystamy od 10 lat - tłumaczył w rozmowie z Polsat News Tomaszewski. - "Magia" 5G dzieje się w komputerach, w szkielecie, który potrafi obsłużyć więcej urządzeń i z mniejszymi opóźnieniami transmitować pakiety - podkreślił. Porównał on sieć 5G do autostrady, która jest rozbudowana o kolejny pas ruchu. 

 

Przeciwnicy nowoczesnej sieci 5G przekonują, że nie jest ona do końca zbadana. - Nie ma jasnych dowodów, że ta technologia jest bezpieczna - ocenił w trakcie sesji Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, porównując sieć 5G do elektrosmogu. 

 

Kraśnik na ustach całej Polski

 

Nadzwyczajną sesję Rady Miasta zwołano po wydarzeniach z 22 września, gdy radni zagłosowali za rozpatrzeniem zakazu telefonii komórkowej 5G w mieście. Informacja o tym obiegła całą Polskę.

 

Poparcie otrzymała petycja Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G, która przewiduje także m.in. nakaz zdemontowania nadajników Wi-Fi w szkołach. Tego samego dnia radni zadecydowali, że nie uchylą uchwały o "powstrzymaniu ideologii LGBT".

jo/ml/ polsatnews.pl/ gov.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie