Ulewy, podtopienia i przeszywający chłód. Pogoda na środę, 30 września

Polska
Ulewy, podtopienia i przeszywający chłód. Pogoda na środę, 30 września
PAP/Leszek Szymański
Na północy kraju będzie pogodnie, na południu deszczowo

Na północy kraju nadal będzie słonecznie, sucho i ciepło, a na południu pochmurno, deszczowo i zimno. Padać będzie na tyle intensywnie, że rzeki będą wzbierać, a drogi, piwnice i posesje mogą zostać podtopione.

Środa na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju zapowiada się typowo jesiennie. Przez cały dzień będzie pochmurno z ciągłymi, chwilami silnymi opadami deszczu. Spadnie nawet do 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, co może się skończyć podtopieniami. IMGW wydał z tego powodu ostrzeżenia.

 

ZOBACZ: Dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Winne jest Słońce przypominające wazon

 

Na zachodzie i północy kraju aura będzie zupełnie inna. Od rana do wieczora będzie słonecznie i sucho. Parasole będzie można śmiało pozostawić w domu.

 

Termiczne kontrasty

 

Temperatura znów zacznie popadać w skrajności. W tym samym czasie, gdy na deszczowym Śląsku i w Małopolsce odnotujemy przeszywające zaledwie 12 stopni, to na zachodnim Pomorzu termometry pokażą w cieniu bardzo przyjemne nawet 21 stopni.

 

Prognoza pogody na środę
 

Wiatr z kierunku północnego będzie chwilami silny, w porywach do 30-40 km/h. Będzie więc potęgować odczucie chłodu, szczególnie w południowych województwach.

 

Ciśnienie w dół

 

Ciśnienie znów będzie spadać. W samo południe wyniesie od 1008 hPa na południowym wschodzie do 1016 hPa na północnym zachodzie.

 

ZOBACZA: Rosja straciła miano najzimniejszego miejsca na północnej półkuli. Gdzie odnotowano minus 70 stopni?

 

Warunki biometeorologiczne na północy pozostaną korzystne, a na południu będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Meteopaci mogą odczuwać ból głowy, senność i rozkojarzenie.

 

Czwartek też z podziałami

 

Chociaż w czwartek na południu kraju opady zaczną słabnąć, to jednak nadal będzie się chmurzyć, a temperatura w Małopolsce nie przekroczy 12 stopni. Na północy utrzyma się słoneczna aura bez opadów z ciepłem do 19 stopni.

Łukasz Mielczarek/dk/ twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie