Trzymane w ciemnościach i na łańcuchach. 17 zagłodzonych koni

Polska
Trzymane w ciemnościach i na łańcuchach. 17 zagłodzonych koni
Polsat News
Podczas interwencji uratowano 17 wygłodzonych koni

Dramat koni pod Szamotułami (woj. wielkopolskie) - były trzymane w ciemnościach, na łańcuchach i bez jedzenia. Siedemnaście zagłodzonych zwierząt uratowali Obrońcy Praw Zwierząt. Właściciel skupował je od rolników i trzymał w swoim gospodarstwie, choć nie miał do tego warunków.

Zwierzęta w gospodarstwie pod Szamotułami były przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach - w garażach, stodołach i pomieszczeniach gospodarczych, gdzie miały zbyt mało miejsca.

 

Nie były karmione ani pojone

 

Konie od tygodni nie były karmione ani pojone. Właściciel trzymał je w ciemnościach, przywiązane do ścian łańcuchami. Wierzchowce nie miały wyściółki. Mężczyzna skupował konie, aby potem je sprzedawać. W sobotę wszystkie zostały mu odebrane. 

 

- Jak weszłam, to rozpłakałam się, gdy gdy zobaczyłam Fryza, który jest szkieletem obciągniętym skórą, jak stał sam w rozpadającej się stodole, bez jedzenia, bez wody, uwiązany na jakimś sznurze, we własnych odchodach - powiedziała Krystyna Kukawska z Fundacji "Pańska łaska".

 

ZOBACZ: Konie pomagały niepełnosprawnym dzieciom. Ktoś otruł zwierzęta

 

W interwencji na terenie gospodarstwa brali udział przedstawiciele stowarzyszenia Pogotowie dla Zwierząt, policji, a także służby weterynaryjne, które podkreślają, że zwierzęta były w bardzo złym stanie i teraz od weterynarzy zależy ich zdrowie i życie.

 

- Oględziny trwały kilka godzin. Zwierzęta były w stanie złym i bardzo złym. Cześć z nich wymagała natychmiastowej interwencji weterynaryjnej - dodała Miriam Łazarczyk, lekarz weterynarii.

 

WIDEO: Trzymane w ciemnościach i na łańcuchach. Uratowano 17 zagłodzonych koni

  

Grożą mu trzy lata więzienia

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja w Szamotułach i Obrzycku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że właściciel gospodarstwa dwa lata temu stracił pozwolenie na skup i handel zwierzętami. Mężczyźnie za znęcanie się nad nimi grożą trzy lata więzienia.

 

ZOBACZ: Walka aktywistów o konia. W pysk wrosły mu pasy

 

W internecie ruszyła zbiórka na leczenie koni, gdzie uzbierano jak dotąd prawie 50 tys. zł.

pgo/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie