Amerykańskie wojska w Polsce. Reaktywacja V Korpusu US Army

Polska
Amerykańskie wojska w Polsce. Reaktywacja V Korpusu US Army
PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL
Prezydent USA Donald Trump

"16 października V Korpus US Army zostanie oficjalnie reaktywowany; to kolejny etap, który przybliża nas do oficjalnego ulokowania wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu w Poznaniu" - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"16 października V Korpus US Army zostanie oficjalnie reaktywowany. To kolejny etap, który przybliża nas do oficjalnego ulokowania wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu w Poznaniu i ważny krok w PL-US współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Razem jesteśmy silniejsi!" - napisała w środę ambasador USA na Twitterze.

 

 

Pierwsi żołnierze przyjadą w październiku

 

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć ok. 200 żołnierzy. Pierwsi przyjadą do Polski w październiku i zajmą się planowaniem operacyjnym i dowodzeniem rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Poznań jest dotychczas siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

 

ZOBACZ: Polsko-amerykańska współpraca wojskowa. Podpisano umowę

 

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność - zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw - ma wzrosnąć o ok. 1000, do ok. 5,5 tys.

 

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym br. departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie