Szef MON: zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem

Polska
Szef MON: zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem
Twitter/ Mariusz Błaszczak
"Jeszcze 5 lat temu byliśmy na peryferiach NATO, w Polsce nie stacjonowali żołnierze USA, a Wojsko Polskie liczyło 33 tys. żołnierzy mniej niż obecnie" - podkreślił Błaszczak

"Polscy i amerykańscy żołnierze realizują wspólne zadania podczas ćwiczeń Defender Europe20+ w Drawsku" - napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, "jeszcze pięć lat temu byliśmy na peryferiach NATO, w Polsce nie było żołnierzy USA".

"Fort Trump prawdopodobnie upadł" - podał w czwartek Reuters. Według agencji projekt z 2018 r., zakładający nazwanie bazy amerykańskich wojsk w Polsce na cześć prezydenta Donalda Trumpa, miał nie przetrwać negocjacji o finansowanie i rozmieszczenie żołnierzy.

 

Minister Błaszczak we wpisach na Twitterze przypomniał, że "zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem". "Deklaracje zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu z generałem USA na czele, w Polsce stacjonują żołnierze US Army" - zauważył. Jak dodał, "teraz uzgadniamy ostatnie szczegóły, a rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze" - dodał szef MON.

 

 

"Jeszcze 5 lat temu byliśmy na peryferiach NATO"

 

Ocenił również, że politycy PO krytykujący działania PiS w sprawach bezpieczeństwa "mają krótką pamięć".

 

"Jeszcze 5 lat temu byliśmy na peryferiach NATO, w Polsce nie stacjonowali żołnierze USA, a Wojsko Polskie liczyło 33 tys. żołnierzy mniej niż obecnie" - podkreślił Błaszczak.

 

ZOBACZ: Reuters: USA przerzucą część wojsk z Niemiec do Polski

 

W innym wpisie minister zrelacjonował trwające na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) wspólne z Amerykanami ćwiczenia DefenderEurope20+, gdzie przez jezioro Zły Łęg przeprawiło się ponad sto jednostek sprzętu, w tym wozy Bradley i samochody HMMWV. "To kolejne zadanie jakie zrealizowali polscy i amerykańscy żołnierze w ramach wspólnego ćwiczenia" - zaznaczył.

 

W sobotę żołnierze ćwiczyli zrzut spadochronowy - na poligonie drawskim z samolotów Hercules i Casa desantowało się blisko 500 spadochroniarzy 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Wykonano też zrzut ciężkiego sprzętu, w tym pojazdów AERO.

bia/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie