Koronawirus. Nowe obostrzenia, ponad milion ofiar na świecie [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Nowe obostrzenia, ponad milion ofiar na świecie [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. W USA od wybuchu epidemii zmarło ponad 205 tys. osób. W ciągu ostatniej doby w Chinach odnotowano 12 nowych przypadków Covid-19. W Polsce liczba zakażeń przekroczyła 88 tys. Zobacz zapis naszej relacji "na żywo".

msl/ms/ac/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona


Służby sanitarne Madrytu od poniedziałku przeprowadzają masowe testy antygenowe na obecność koronawirusa w strefach regionu stołecznego o najwyższym współczynniku zakażeń, czyli tam, gdzie przekracza on 25 na 100 tys. mieszkańców. Testami zostanie objętych około 1 mln osób.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 8051 zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Zmarło 85 kolejnych osób.

16 mln szczepionek przeciwko grypie dostępnych będzie w tym roku we Włoszech - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Tego dnia w Parmie wykryto pierwszy przypadek zachorowania na grypę w tym sezonie w kraju.

Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, został we wtorek wybrany na przewodniczącego Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), międzynarodowej organizacji założonej w 2000 r. z inicjatywy Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

W 738 szkołach we Włoszech wykryto przypadki koronawirusa - poinformowali we wtorek naukowcy monitorujący przebieg zakażeń. Ponad 75 proc. infekcji dotyczy uczniów.

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronowirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi zakażeń - informuje dpa.

Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, określono kary za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.

Hiszpan Thiago Alcantara, który we wrześniu przeszedł z Bayernu Monachium do Liverpoolu, miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. "Jest w izolacji zgodnie z obowiązującymi zaleceniami" - poinformowano na stronie internetowej piłkarskich mistrzów Anglii.

W komunikacie napisano, że Thiago miał tylko łagodne objawy, ale czuje się coraz lepiej.

Uniwersytety w Anglii mogą w tym semestrze wcześniej zakończyć nauczenie w trybie stacjonarnym, aby każdy student, który będzie musiał się izolować z powodu koronawirusa, mógł wrócić do domu na święta - powiedział we wtorek minister edukacji Gavin Williamson.

Odrzucił on jednak sugestię, żeby już od początku semestru przenieść całe nauczenie w tryb zdalny.

Władze Nowego Jorku ogłosiły we wtorek, że z powodu koronawirusa rozszerzają obowiązek kwarantanny na podróżnych przybywających z kolejnych pięciu stanów. Kwarantanną objęte zostaną też osoby ze wszystkich oprócz 31 krajów na świecie, w tym z Polski.

Przymus 14-dniowej kwarantanny dotyczy osób które chcą przyjechać do stanu Nowy Jork z obszarów, gdzie w ciągu siedmiu dni pozytywny wynik testów na korowirusa uzyskuje średnio więcej niż 10 osób na 100 tys. lub gdzie w tym samym okresie jest ponad 10 proc. zakażeń.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zakaził się koronawirusem. Poinformował o tym we wtorek na swoim profilu na Facebooku.

- Dostałem pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Nie w porę. Bardzo żałuję, że jestem zmuszony zrobić przerwę w wizytach w regionach - napisał 55-letni Poroszenko, który jest liderem opozycyjnej partii Europejska Solidarność.

Prezydent Władimir Putin nazwał we wtorek koronawirusa "bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem", z którym zetknęła się Rosja. Na spotkaniu z rządem na temat pandemii Putin zalecił władzom regionów Rosji, by były gotowe do każdego scenariusza sytuacji epidemicznej.

Putin ocenił, że nie jest nowością, że największa liczba zakażeń koronawirusem na terenie Rosji odnotowywana jest w stolicy. Dodał następnie, że władze regionów "powinny by gotowe na każdy wariant i na każdy rozwój sytuacji".

Od połowy października w Szwecji możliwa będzie organizacja niektórych większych imprez publicznych - poinformował we wtorek szwedzki rząd. Decyzję podjęto mimo dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Według minister kultury, demokracji i sportu Amandy Lind ogólny limit zgromadzeń publicznych do 50 osób zostanie utrzymany. - Chcemy wprowadzić kilka wyjątków, aby możliwa była organizacja koncertu dla publiczności liczącej do 500 osób po spełnieniu kilku wymogów - zapowiedziała Lind.

Rekordową od początku epidemii liczbę 7143 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał we wtorek po południu brytyjski rząd. Zanotowano również 71 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.

To kolejny w ostatnich dniach dobowy rekord zakażeń, a zarazem pierwszy przypadek, by ich liczba przekroczyła 7000. Poprzedni rekord - ustanowiony zaledwie w piątek - był o 269 zakażeń niższy.

W mazowieckich szpitalach gotowych jest 810 łóżek dla pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem zakażenia; zajętych jest 530 - podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki; miejsc w szpitalach nie brakuje - podkreśla wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek wydłużenie mechanizmu regulacji pracy dla poszkodowanych przez koronakryzys, którzy zostali objęci reżimem ERTE. Na jego podstawie państwo wspiera zasiłkami osoby, które z powodu koronawirusa są nieobecne w miejscu pracy.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz zapowiedziała, że ERTE będzie obowiązywać do 31 stycznia 2021 r.

W Holandii we wtorek potwierdzono 3011 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; jest to nowy dzienny rekord wzrostu liczby infekcji - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM).

"Liczba przypadków gwałtownie wzrosła w prawie wszystkich regionach i we wszystkich grupach wiekowych" - przekazał RIVM.

24 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 1648 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Dane wskazują na wzrost liczby zgonów i nowych infekcji. Obecnie najwięcej przypadków SARS-CoV-2 przybywa w Kampanii na południu.

Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 35875.

W trybie mieszanym pracuje 289 placówek oświatowych, a 89 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,1 tys., działają normalnie – podało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Fala zaburzeń psychicznych po pandemii. "Znaczny wpływ na uzależnienia"

Warszawski sanepid odnotował we wtorek kolejnych 118 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotąd w stolicy wykryto ich 5058. W związku z Covid-19 zmarło do tej pory 148 mieszkańców Warszawy. 1643 osoby wyzdrowiały.

Ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z pracowników Centrum Historii Zajezdnia instytucja będzie zamknięta dla zwiedzających do 12 października – podano w komunikacie.

Rzecznik CH Zajezdnia Juliusz Woźny we wtorek poinformował, że ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa u jednego z pracowników Centrum Historii Zajezdnia instytucja będzie zamknięta dla zwiedzających do 12 października.

Redukacja maksymalnej liczby osób na imprezach, ograniczenia godzin działalności barów, pubów i restauracji oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa także na wolnym powietrzu - to dodatkowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, jakie we wtorek zaproponował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii w Iranie przekroczyła we wtorek 450 tys. wraz ze zdiagnozowaniem w ciągu ostatniej doby 3677 nowych przypadków SARS-CoV-2 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Powtórne badanie potwierdziło zakażenie koronawirusem u jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie niedaleko Płocka. Na kwarantannę trafiło 16 pracowników i pięcioro podopiecznych placówki.

- U jednego z naszych mieszkańców wstępnie zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Drugie badanie potwierdziło zakażenie. Osoba ta, ani żaden z pozostałych podopiecznych, nie wykazuje objawów - powiedział we wtorek dyrektor DPS w Nowym Miszewie Jarosław Mioduski.

Ze względu na zakażenia personelu koronawirusem szpital w Oleśnie wstrzymał funkcjonowanie oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego oraz zakładu rehabilitacji.

Na stronie ZOZ Olesno opublikowano informację o wstrzymaniu pracy oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału noworodkowego tamtejszego szpitala. Pacjentów nie przyjmuje także zakład rehabilitacji. Powodem są potwierdzone przypadki zakażeń koronawirusem wśród personelu placówki. W związku z sytuacją epidemiczną laboratorium w szpitalu w Oleśnie wstrzymało także do odwołania pobierania wymazów w systemie drive-thru.

Do 2 października Sąd Rejonowy w Piszu nie będzie prowadził rozpraw, zamknięto także biuro podawcze i biuro obsługi interesantów. Sytuacja ta jest efektem potwierdzenia zakażenia koronawirusem u kolejnych pracowników sądu.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych restrykcji w prowincji Lanao del Sur na wyspie Mindanao z uwagi na wzrost liczby infekcji SARS-CoV-2. Pandemia nie zwalnia też w Indonezji, gdzie znów odnotowano ponad 4 tys. nowych zakażeń.

"W najbliższym czasie czekają nas niezliczone wręcz testy na Covid-19. Jesteśmy w »szponach« koronawirusa" – powiedział trener reprezentacji w saneczkarstwie Marek Skowroński. Biało-czerwoni mają za sobą pierwszy start w czasie pandemii na... drodze asfaltowej.

Premier Włoch Giuseppe Conte wyraził we wtorek "umiarkowany optymizm" w związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju. Ostrzegł zarazem, że bez poszanowania reguł sanitarnych zakażenia mogą wyrwać się spod kontroli.

Podczas spotkania z prezydent Szwajcarii Simonettą Sommarugą w Rzymie Conte oświadczył: "Włoski system służby zdrowia znacznie lepiej wyposażył się, by reagować na pandemię, zarówno pod względem leczenia, jak i wzmocnienia placówek medycznych, hospitalizacji, monitoringu i prewencji".

Sierpień był najlepszym miesiącem na kolei od początku epidemii koronawirusa. Pociągami przewieziono 20,1 mln podróżnych i 18,8 mln ton towarów. Oznacza to najmniejsze od marca spadki, porównując rok do roku - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego.

Od wczesnego rana we wtorek trwa w Madrycie strajk miejskich zakładów pogrzebowych. Uczestnicy protestu zarzucają władzom hiszpańskiej stolicy brak planu działań w okresie nasilających się zgonów wskutek Covid-19.

Nowy sposób przedstawiania statystyk dotyczących zgonów w wyniku COVID-19 daje pełniejszy obraz przebiegu epidemii - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując zmianę w sposobie podawania przez ministerstwo liczby zmarłych na tę chorobę.

Ministerstwo Zdrowia od wtorku wprowadziło zmianę w przedstawieniu danych dotyczących raportowania zgonów w wyniku koronawirusa. Uszczegółowiło, ile osób, spośród zmarłych, nie miało chorób współistniejących.

- Od dziś zmieniliśmy sposób raportowania zgonów (na COVID-19 - PAP). Zgodnie z trendem obowiązującym w innych państwach rozbicie na zgony typowo z powodu COVID-19 i zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii. Jednocześnie pokazuje to społeczeństwu, jakim zagrożeniem jest COVID-19 przy współistnieniu innych chorób - powiedział Andrusiewicz.

Dziewięciu na dziesięciu pacjentów deklaruje, że odczuwa skutki choroby, takie jak zmęczenie, objawy psychologiczne lub zaburzenia smaku i węchu po wyleczeniu z Covid-19 – wynika ze wstępnego badania w Korei Płd., opisywanego we wtorek przez agencję Reutera.

60 proc. Polaków boi się zarażenia się koronawirusem, 39 proc. nie podziela tych obaw – wynika z sierpniowego sondażu CBOS. W ciągu niemal półrocza poziom deklarowanych obaw zmieniał się w niewielkim zakresie, zmieniła się za to sfera zachowań w kontakcie z innymi ludźmi.

Od wtorku do odwołania Białostockie Centrum Onkologii (BCO) wstrzymało przyjęcia na oddział ginekologii onkologicznej, bo koronawirusa potwierdzono u jednej z pacjentek – poinformował we wtorek szpital. Kwarantanną objęto część personelu medycznego.

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 160 osób chorych na Covid-19 - przekazał we wtorek sztab rządowy. Wykryto 8232 nowe przypadki koronawirusa - o ponad 90 więcej niż dzień wcześniej. W Moskwie po raz pierwszy od końca maja wykryto w ciągu doby 2300 infekcji.

Ostatniej doby wykonano ponad 23,1 testów na obecność koronawirusa – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 1326 nowych przypadków.Ogółem - jak przekazał resort - przebadano dotąd 3 mln 304 tys. 430 próbek pobranych od 3 mln 171 tys. 562 osób.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, łącznie wykryto ich dotąd 89 tys. 962. Zmarło dotąd 2483 zakażonych osób. W poniedziałek MZ informowało o wykonaniu ponad 13,4 tys. testów i 1306 przypadkach, w niedzielę o 18,8 tys. testów i 1350 przypadkach, zaś w sobotę o ponad 23,2 tys. testów i 1584 przypadkach.

MZ podało we wtorkowym zestawieniu, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zlecili dotąd 14 tys. 776 testów, z czego 2877 w ostatniej dobie. 

Ośmioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 851 nowych zakażeń – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. W sumie od początku pandemii na Węgrzech wykryto ponad 25 500 zakażeń koronawirusem. 757 chorych na Covid-19 zmarło, a 5173 osoby wyzdrowiały.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na COVID-19. Czuje się dobrze, przebywa na kwarantannie - poinformowano we wtorek na stronie biura RPO.

Mamy 1326 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 36 kolejnych osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 89 962. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 2 483 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2399 osób; 141 jest pod respiratorem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wyzdrowiało 535 chorych na COVID-19; zaś od początku epidemii - 68 tys. 955 osób, u których potwierdzono zakażenie. Kwarantanną objętych jest 134 tys. 588 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 14 tys. 660 osób. 

 

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 3627 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 69 osób, a wyzdrowiało 1797 pacjentów - podało we wtorek na swej stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Nie przewidujemy ponownego lockdownu, takiej formuły ograniczenia działalności gospodarczej jaką widzieliśmy wiosną - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy przyjęty projekt budżetu na 2021 r. uwzględnia taki scenariusz.

Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu na 2021 r.; zaplanowano w nim dochody w wysokości 404,4 mld zł i 486,7 mld zł wydatków, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł. W nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej rząd założył też, że w tym roku spadek polskiego PKB wyniesie 4,6 proc.

Müller pytany był we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia o to, czy budżet uwzględnia najgorszy scenariusz rozwoju epidemii koronawirusa, czyli konieczność wprowadzenia ponownego lockdownu. - Przede wszystkim budżet ma ostrożne założenia makroekonomiczne, więc nie jest tak, że jest jakiś przesadnie optymistyczny, stąd też ten deficyt, który wskazaliśmy. Z drugiej strony faktycznie jest tak, że mogą istnieć potrzeby, jeżeli chodzi o dodatkowe środki finansowe na rzecz przedsiębiorstw, chociaż lockdownu w takiej formie w jakiej widzieliśmy, my nie przewidujemy wprowadzenia takiej formuły ograniczenia działalności gospodarczej - podkreślił rzecznik rządu.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła o 2089, do 287 421 – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 11 kolejnych osób z Covid-19 zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9471.

W poniedziałek, który w Czechach był dniem świątecznym, przybyło 1287 nowych przypadków SARS-CoV-2 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Od soboty notowano mniej niż 2 tys. przypadków dziennie. W weekendy wykonuje się mniej testów.

Nie ziścił się scenariusz zakładający, że powroty z wakacji wpłyną na masowe rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach. Gdyby tak było, to mielibyśmy tysiące placówek zamkniętych – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i przytoczył aktualne dane o funkcjonowaniu placówek.

"Gdyby tak było, że powrót z wakacji spowodował masową falę zachorowań, to dzisiaj mielibyśmy tysiące placówek zamkniętych, a tak nie jest. Widać pewną fluktuację. Część szkół wraca z tej kwarantanny do tradycyjnych zajęć. Pojawiają się nowe podejrzenia zakażeń. Nie widać na razie, że ten słynny powrót z wakacji miał spowodować jakąś masową falę zachorowań" – wyjaśnił Piontkowski we wtorek na antenie Programu I Polskiego Radia.

216 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, a 11 kolejnych osób zmarło na Covid-19 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Łączna liczba zakażonych od marca wzrosła do 20 271, a zmarłych do 807.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował we wtorek, że od 5 października rozpoczną się w stołecznych szkołach dwutygodniowe ferie. Powodem jest wzrost zakażeń koronawirusem. Zwykle o tej porze roku szkoły mają krótszą, tygodniową przerwę.

 

W Indiach odnotowano najniższy od 3 sierpnia dzienny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa; w ciągu ostatniej doby zmarło 776 osób - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie od wybuchu pandemii w Indiach na Covid-19 zmarło 96 318 osób. Liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w tym kraju wzrosła o 70 589 do 6 145 291.

W większości państw świata trwa już rok szkolny. Z powodu drugiej fali pandemii Covid-19 wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Francja, Niemcy i W. Brytania chcą uniknąć zamykania placówek. W wielu miejscach w USA nauka prowadzona jest zdalnie. W Izraelu zamknięto wszystkie szkoły.

Ograniczenia związane z prowadzeniem badań, utrudnienia dotyczące wykonywania eksperymentów w zagranicznych ośrodkach - to wybrane problemy doktorantów, do których przyczyniła się pandemia koronawirusa. Mówi o nich Aleksy Borówka z Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Obecnie mniej niż wcześniej szukamy informacji o koronawirusie, bo wydaje nam się, że już wszystko wiemy. Znacząca część informacji, które teraz otrzymujemy, pochodzi np. od znajomych na Facebooku, czyli od ludzi, którzy są do nas podobni – powiedział prof. Uniwersytetu SWPS Tomasz Grzyb.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, odnotowano 88 tys. 636 zakażeń; najwięcej wykryto ich w woj. śląskim – ponad 22 tys. i w woj. mazowieckim – powyżej 12 tys., zaś najmniej w woj. lubuskim – poniżej tysiąca.

Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa osiągnęła 1 000 555 - poinformował we wtorek Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore.

205 031 zakażonych SARS-CoV-2 zmarło od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w USA o 281.

Brooklyn jest jednym z trzech głównych rejonów powodujących zwiększenie wskaźnika zakażeń koronowirusa w stanie Nowy Jork, ostrzegł w poniedziałek gubernator Andrew Cuomo. Ogłosił przedłużenie zakazu eksmisji z mieszkań za niepłacenie czynszów do 1 stycznia 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie