"Zagazować", "zastrzelić". Polityk wyrzucony z partii za wypowiedzi o uchodźcach

Świat
"Zagazować", "zastrzelić". Polityk wyrzucony z partii za wypowiedzi o uchodźcach
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Joerg Meuthen (R) i Christian Lueth (L),

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) usunęła w poniedziałek ze swojego grona ze skutkiem natychmiastowym jednego ze swoich liderów Christiana Luetha, który na nagraniu z ukrytej kamery powiedział, że uchodźców można "zastrzelić" lub "zagazować".

44-letni Lueth to były rzecznik tej partii. W poniedziałek kanał telewizyjny ProSieben wyemitował jego wypowiedź, nagraną potajemnie w lutym tego roku w berlińskiej kawiarni podczas spotkania z youtuberką Lisą Licentią, znaną ze swoich prawicowych poglądów.

 

"Możemy ich wszystkich zastrzelić"

 

Zdaniem Luetha Niemcy powinny przyjmować jak najwięcej uchodźców, bo "im gorsza sytuacja jest pod tym względem w Niemczech, tym lepiej dla AfD". "Możemy ich wszystkich wtedy zastrzelić. To żaden problem. Albo ich zagazować, czy cokolwiek chcecie. Wszystko mi jedno" - mówił. Gazeta "Die Zeit" zwraca przy tym uwagę, że w tonie tej wypowiedzi nic nie wskazywało na to, że Lueth może żartować.

 

Christian Lueth PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Christian Lueth

W programie wyemitowanym przez ProSieben wprawdzie nie padło nazwisk Luetha, ale kilka innych mediów rozpoznało jego głos, w związku z tym władze AfD bezzwłocznie postanowiły usunąć go ze swoich szeregów.

 

Zawieszony w kwietniu

 

Lueth już w kwietniu br. został zawieszony jako członek partii po tym, gdy przyznał się do "aryjskiego" pochodzenia i określił siebie jako "faszystę”.

 

Alternatywa dla Niemiec to partia konserwatywna, eurosceptyczna i antyimigrancka, główne opozycyjne ugrupowanie w Bundestagu. Jego przedstawiciele zasiadają w niższej izbie parlamentu od 2017 roku.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie