Afera w niemieckiej policji. Zdjęcia Hitlera i uchodźców w komorach gazowych

Świat
Afera w niemieckiej policji. Zdjęcia Hitlera i uchodźców w komorach gazowych
pixabay/reportyorym
14 funkcjonariuszy zostanie dyscyplinarnie zwolnionych z pracy

W niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia ujawniono działalność pięciu skrajnie prawicowych internetowych grup dyskusyjnych. Wśród uczestników czatów byli policjanci - pisze agencja dpa. Na forach grup pojawiło się m.in. zdjęcie Adolfa Hitlera i fotomontaże ukazujące uchodźców w komorach gazowych.

Minister spraw wewnętrznych w rządzie Nadrenii Północnej-Westfalii, Herbert Reul poinformował w środę o ujawnieniu pięciu skrajnie prawicowych internetowych grup dyskusyjnych. W działalność grup, powstałych między 2013 a 2015 rokiem, jest zamieszanych 29 policjantek i policjantów.

"Hańba policji"

Wszyscy podejrzani zostali w środę rano zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych. Podjęto wobec nich działania dyscyplinarne. 14 funkcjonariuszy zostanie zwolnionych z pracy. Według Reula 25 podejrzanych pracuje w komendzie głównej policji w Essen.

 

ZOBACZ: Nie chcą pielgrzymek neonazistów. Dom, w którym urodził się Hitler będzie mieć nową funkcję

 

Podczas konferencji prasowej w środę minister Reul mówił o "hańbie policji". Oświadczył, że wśród grafik rozpowszechnianych na forach znaleziono m.in. zdjęcia Adolfa Hitlera oraz fotomontaże ukazujące uchodźców w komorach gazowych.

 

Herbert Reul zapowiedział inspekcję komendy w Essen. Zostanie też powołany specjalny delegat do spraw zwalczania ekstremalnej prawicy w szeregach policji Nadrenii Północnej-Westfalii. Ma on zrobić wszystko, co w jego mocy by "usunąć tych ludzi ze służby", podkreślił Reul.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie