Szczepionka na Covid-19. Minister zdrowia mówi o terminie

Polska
Szczepionka na Covid-19. Minister zdrowia mówi o terminie
PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia podkreślił, że szczepionka "definitywnie zakończy pandemię"

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę, co definitywnie zakończy pandemię - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie konferencji prasowej szef resortu Zdrowia wyjaśnił procedurę finansowania badań nad szczepionką na COVID-19

 

Powiedział, że jest europejski mechanizm zakupowy, w którym wszystkie kraje Unii Europejskiej zrzucają się na szczepionkę.

 

- Wszystkie kraj członkowskie finansują czy współfinansują granty, które są przekazywane do firm, które bardzo intensywnie pracują. To oznacza, że ryzyko jest zdywersyfikowane i nie mamy takiej sytuacji, że jeżeli badania kliniczne w jednej z tych firm nie powiodłyby się, to mamy sytuację patową - powiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: USA ujawniają plany darmowej szczepionki na koronawirusa dla każdego obywatela

 

W ocenie szefa resortu zdrowia mamy obecnie sytuację komfortową. - Jest siedmiu, ośmiu potencjalnych dostawców. Jeden z tych dostawców, który najbardziej dynamicznie rozwija swoją pracę, jest w trzeciej fazie badań klinicznych, a są cztery - tłumaczył.

 

Wspomniał, że pojawiła się deklaracja od jednego z dostawców, że produkcyjnie będzie gotowy na koniec grudnia.

 

- Co prawda jest pewne wstrzymanie. Nie podzielałbym, aż tak dużego optymizmu, że w grudniu będziemy już mieli produkt dostępny, ale myślę, że realnie na wiosnę jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli szczepionkę, co tak naprawdę definitywnie zakończy pandemię - stwierdził minister zdrowia.

 

Pytany o cenę szczepionki na COVID-19, powiedział, że każda z firm deklaruje inne wartości kontraktowe, ale pierwsza cena, która się pojawiła jest stosunkowo niska, bo niecałe 2 euro.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie