Obcokrajowcy mogą już wjeżdżać na Ukrainę

Świat
Obcokrajowcy mogą już wjeżdżać na Ukrainę
Polsat News

Obcokrajowcy mogą już wjeżdżać na Ukrainę - przekazał w poniedziałek agencji Interfax-Ukraina rzecznik straży granicznej tego kraju Andrij Demczenko. Zakaz obowiązywał od 28 sierpnia i był wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa.

Od poniedziałku cudzoziemcy mogą wjeżdżać na Ukrainę, zakaz przestał obowiązywać o północy - oznajmił rzecznik.

 

ZOBACZ: Ukraina: samobójstwa pacjentów z Covid-19. Z okna wyskoczyło dwóch mężczyzn

 

Demczenko zaznaczył, że obecnie nie ma sprecyzowanych wymagań wobec obcokrajowców dotyczących konieczności poddania się samoizolacji czy posiadania przy wjeździe na Ukrainę polisy ubezpieczeniowej przewidującej pokrycie kosztów związanych z leczeniem Covid-19 i obserwacją. W piątek ukraińskie media prognozowały, że rząd nie będzie przedłużać obowiązującego do 28 września zakazu wjazdu dla cudzoziemców.

Wjazd pod warunkiem...? 

W poniedziałek portal Europejska Prawda, powołując się na projekt decyzji rządu w tej sprawie, pisze, że obcokrajowcy będą mogli wjeżdżać na Ukrainę pod warunkiem posiadania odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. W kwestii samoizolacji najpewniej obcokrajowców będą obowiązywać takie same regulacje jak Ukraińców przyjeżdżających z zagranicy - wskazała Europejska Prawda.

 

ZOBACZ: Ukraina: korupcja na kolei. Pieniądze ukrywali w lodówce

 

Obecne zasady są uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju, z którego podróżuje dana osoba. Za państwo o znacznym stopniu rozprzestrzeniania się koronawirusa uznaje się kraj, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni przewyższa liczbę takich przypadków na Ukrainie. W razie przyjazdu z takiego kraju konieczne jest poddanie się samoizolacji, która może być zakończona wcześniej w przypadku otrzymania negatywnego testu na Covid-19. Zakaz wjazdu, który nie obejmował pewnych kategorii cudzoziemców, np. dyplomatów, zaczął obowiązywać 28 sierpnia.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie