Rybnik: wybuch gazu i pożar w bloku. Ewakuowano mieszkańców

Polska
Rybnik: wybuch gazu i pożar w bloku. Ewakuowano mieszkańców
Polsat News
Dwie osoby oparzone po wybuchu gazu z butli w Rybniku

Dwie osoby z oparzeniami, starsze małżeństwo, zostały przewiezione do szpitala wskutek wybuchu i pożaru gazu z butli w Rybniku (woj. śląskie). Ogółem do szpitali trafiło pięć osób. Z trzypiętrowego budynku w centrum miasta ewakuowano kilkanaście osób. - Taki huk, że mi drzwi wywaliło i w łazience mam ścianę przesuniętą - mówi Polsat News mieszkanka kamienicy, w której doszło do wybuchu.

Jak poinformował mł. brygadier Bogusław Łabędzki z rybnickiej straży pożarnej, wybuch i pożar gazu nastąpiły w czterokondygnacyjnym budynku przy ul. Chrobrego, wiodącej od rybnickiego dworca kolejowego do miejscowej starówki.

 

ZOBACZ: Płock: samochód wjechał w instalację gazową, doszło do wybuchu. Zginęły trzy osoby

 

- Wybuchła 11-kilogramowa butla podłączona do kuchenki gazowej; prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia instalacji. Powstał pożar, mieszkanie zostało w zasadzie całkowicie zniszczone, powylatywały okna; zostały uszkodzone także szyby w budynku naprzeciw – powiedział strażak.

 

Skutki wybuchu odczuli także mieszkańcy okolicy.

 

- Nas z łóżka pościągało. Taki huk, że mi drzwi wywaliło i w łazience mam ścianę przesuniętą - powiedziała Polsat News pani Barbara, mieszkanka budynku, w którym doszło do wybuchu.

 

- Mieszkamy naprzeciwko. Na szczęście u nas tylko zewnętrzna warstwa szyb poszła - mówi z kolei pan Piotr, jeden z mieszkańców osiedla.

 

 

W akcji śmigłowiec LPR

 

Do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany został najciężej oparzony, 63-letni mężczyzna. Ambulansem zabrano 59-letnią kobietę.

 

Ogółem poszkodowanych zostało pięć osób, z których do szpitala zostały zabrane cztery. Pozostali poszkodowani to sąsiedzi, którzy po wybuchu starali się udzielić pomocy najciężej poszkodowanym - podtruli się dymem. Jedna z tych osób otrzymała pomoc na miejscu.

 

ZOBACZ: Wybuch beczki z lepikiem. Remont mógł się skończyć tragicznie

 

Z budynku ogółem ewakuowano 12 osób, dla których miasto podstawiło autobus komunikacji miejskiej – co najmniej do czasu zakończenia oceny stanu budynku przez nadzór budowlany.

 

WIDEO: zobacz relację reportera Polsat News

  

 

Z mieszkania, w którym doszło do wybuchu, strażacy wynieśli także poparzonego psa. Zaopiekowały się nim osoby z miejscowego przytuliska dla zwierząt, organizując odpowiednią opiekę weterynaryjną.

 

Ogółem do akcji związanej z wybuchem i pożarem gazu przy rybnickiej ul. Chrobrego skierowano pięć zastępów i 22 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

 

WIDEO - Wybuch w mieszkaniu w Rybniku. Materiał "Wydarzeń"

  

msl/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie