Koronawirus w Ekstraklasie. Trzydzieści osób w Pogoni Szczecin jest zakażonych

Polska
Koronawirus w Ekstraklasie. Trzydzieści osób w Pogoni Szczecin jest zakażonych
Twitter/ Pogoń Szczecin
Ekstraklasa piłkarska - trzydzieści osób w Pogoni Szczecin ma koronawirusa

W Pogoni Szczecin 21 piłkarzy, dwóch trenerów, cztery osoby ze sztabu szkoleniowego i trzech pracowników administracyjnych ma pozytywny wynik badania na koronawirusa. Zaplanowany na 3 października mecz z Jagiellonią Białystok został przełożony. Nieoficjalne informacje o kilku zakażonych zawodnikach pierwszego zespołu pojawiły się w sobotę.

Okazuje się, że już w środku tygodnia klub otrzymywał pierwsze niepokojące informacje o zachorowaniach.

 

W środę i czwartek najpierw u jednego zawodnika, a dzień później u czterech kolejnych wystąpiły objawy przeziębienia. Grupę natychmiast odizolowano od całego zespołu i, po konsultacji z klubowym lekarzem, podjęto decyzję o profilaktycznych badaniach. W piątek wieczorem klub otrzymał wyniki, wśród których stwierdzone były przypadki pozytywne.

 

ZOBACZ: Pierwszy przypadek koronawirusa w kadrze lekkoatletek

 

Wyniki dużej części pobranych próbek pod kątem obecności wirusa Sars-COV-2 dały wynik pozytywny.

 

 

Odwołany trening

 

Odwołany został sobotni trening drużynowy, zarządzono indywidualne zajęcia w domach. Na badania wymazowe skierowano kilkudziesięcioosobową grupę piłkarzy, członków sztabu oraz pracowników, którzy w ostatnich dniach mieli bądź mogli mieć bliski kontakt z chorymi.

 

- Musimy poczekać na kolejne oficjalne wyniki. Wszyscy zawodnicy i sztab trenerski w piątek i sobotę przeszli badania – przyznał w sobotnie południe prezes klubu Jarosław Mroczek.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Ekstraklasie. Jest reakcja

 

Okazuje się, że wyniki dodatnie dało łącznie 30 próbek wymazowych. Wśród chorych jest 21 zawodników, dwóch trenerów, czterech przedstawicieli sztabu oraz trzech pracowników administracyjnych.

 

WIDEO - Koronawirus w Pogoni Szczecin

  

Zakażenia pomimo przestrzegania zaleceń

 

Klub zapewnia, że stało się to mimo stosowania się do zaleceń komisji medycznej, a także wdrażania własnych działań profilaktycznych, jak dodatkowe serie badań dla pracowników, specjalne zasady bezpieczeństwa w budynku klubowym czy powrót zdecydowanej większości kadr administracyjnych do trybu pracy zdalnej.

 

O sytuacji na bieżąco informowana jest Ekstraklasa SA (klub korzysta z projektu wytycznych na tę okoliczność) oraz zespół medyczny PZPN. W tej chwili klub czeka na dalsze decyzje Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, którym będzie musiał się podporządkować.

 

Mecz przełożony

 

Zaplanowany na 3 października mecz 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok został przełożony - poinformowała prowadząca rozgrywki spółka Ekstraklasa S.A. Powodem jest 30 przypadków zakażenia koronawirusem w szczecińskim klubie.

 

"Zdrowie zawodników i członków sztabów jest dla nas kwestią nadrzędną. Dzięki wypracowanym kilka miesięcy temu procedurom wiemy, jak postępować w takich sytuacjach. Drużyna Pogoni będzie miała teraz czas na leczenie i regenerację, tym bardziej, że przed nami przerwa na spotkania reprezentacji" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

 

Zapowiedziano, że w nadchodzącym tygodniu wszystkie zespoły najwyższej klasy rozgrywkowej przejdą testy wymazowe na obecność koronawirusa.

 

msl/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie