Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/AHMED JALIL
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Wzrost zakażeń w Europie, ale szczyt zachorowań na koronawirusa jeszcze wciąż przed nami. Liczba wykrytych przypadków SARS-CoV-2 przekroczyła w piątek w USA 7 milionów. Natomiast Londyn znalazł się pod obserwacją z powodu zakażeń. Wprowadzane są restrykcje w kolejnych miastach. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Media w Hiszpanii wskazują w sobotę na masowe zamykanie firm przez działających w tym kraju przedsiębiorców. Odnotowują, że zjawisko to, dotyczące głównie spółek z sektora turystyki, rozrywki, handlu oraz gastronomii, nie zakończy się w tym roku. Dziennik “El Pais” pisze, że koronakryzys odcisnął piętno nie tylko na mniejszych przedsiębiorstwach, ale również na liczących się spółkach inwestujących w centrach dużych miast. Wskutek epidemii na madryckiej Gran Vii, głównej handlowej ulicy Hiszpanii i trzeciej w Europie, zamknięto już 30 proc. placówek handlowo-usługowych - podkreśla.

Londyńska policja metropolitalna rozwiązała kilkutysięczny protest przeciwko restrykcjom koronawirusowym, który w sobotę odbywał się w centrum brytyjskiej stolicy, ponieważ jego uczestnicy nie zastosowywali się do obowiązujących wytycznych. Co najmniej trzech protestujących i jeden funkcjonariusz zostali opatrzeni przez służby medyczne z powodu obrażeń, których doznali podczas starć przy rozwiązywaniu protestu.

 

Pomiędzy piątkiem a sobotą w Hiszpanii na Covid-19 zmarły 102 osoby, w tym połowa w aglomeracji Madrytu - wynika z danych służb medycznych wspólnot autonomicznych. Z kolei w Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano 8 nowych ofiar śmiertelnych - podał resort zdrowia. Ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało w sobotę informacji o najnowszych zakażeniach i zgonach w związku z epidemią. Według danych resortu z piątkowego wieczora w kraju na Covid-19 zmarły 31 232 osoby, a ponad 716 tys. zostało zainfekowanych.

Indyjska szczepionka przeciwko Covid-19, która znajduje się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, będzie powszechnie dostępna na świecie - zapewnił w sobotę premier Indii Narendra Modi w przemówieniu podczas 75. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. "Jako przedstawiciel kraju, który jest światowym potentatem, gdy chodzi o produkcję szczepionek, chciałbym zapewnić społeczność międzynarodową, że całe moce dostawcze indyjskiego sektora szczepionkowego zostaną użyte, by pomóc ludzkości w przezwyciężeniu tego kryzysu" - zadeklarował premier rządu Indii w przesłanym nagraniu.

17 osób zmarło na Covid-19 minionej doby we Włoszech, zanotowano 1869 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Liczba wykonanych jednego dnia testów znów przekroczyła 100 tysięcy. Lokalne władze rozważają nowe restrykcje. Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 35 818. Do tej pory koronawirusa potwierdzono w kraju u ponad 308 tysięcy osób. Wyleczonych jest 223 tysiące.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 34 zgony z powodu Covid-19 i wykryto 6042 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę po południu brytyjski rząd. W obu przypadkach są to nieco niższe liczby od rekordów z poprzednich dni. Bilans nowych zakażeń jest o 832 niższy od tego z piątku, gdy wykryto najwyższą dobową liczbę infekcji od początku epidemii, tym niemniej jest to czwarty kolejny dzień, gdy przekroczony jest poziom 6000. W całej pierwszej fazie epidemii ten poziom przekroczony został tylko cztery razy.

552 nowe zakażenia SARS-CoV-2 wykryto w piątek na Słowacji; to najwyższy dotąd dzienny bilans infekcji - podało w sobotę ministerstwo zdrowia. Po raz pierwszy odnotowano ponad 500 infekcji w ciągu doby. Premier Igor Matovicz oświadczył, że "przejmuje walkę" z epidemią.

Na Białorusi rośnie dobowy bilans nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u 332 osób, a z powodu Covid-19 zmarło sześć osób. W sierpniu odnotowywano średnio poniżej 100 nowych infekcji dziennie.

Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

ZOBACZ: Czy wystarczy miejsc w szpitalach? Rzecznik ministerstwa odpowiada

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zezwolił w sobotę władzom prowincji tego kraju na nakładanie ograniczeń sanitarnych tam, gdzie to konieczne, aby powstrzymać szybki wzrost przypadków koronawirusa.

Powiaty głubczycki w województwie opolskim oraz kartuski w województwie pomorskim od soboty znalazły się w strefie czerwonej, gdzie obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z epidemią - wynika z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów. W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów.

U jednej z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Płocku (Mazowieckie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Dwóch innych mieszkańców skierowano do izolacji. Jeszcze w sobotę testy w kierunku koronawirusa wykonane zostaną u wszystkich pensjonariuszy i pracowników placówki.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia powiat kartuski (Pomorskie) jest od soboty w tzw. czerwonej strefie w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Starosta kartuski Bogdan Łapa zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i przestrzeganie wszelkich obowiązujących zaleceń sanitarnych i nowych obostrzeń.

Sanepid w Kołobrzegu prosi o pilny kontakt ze stacją osoby, które w piątek były na mszy św. odprawianej w bazylice o godz. 8.00. Uczestniczyła w niej osoba z potwierdzonym wynikiem dodatnim na COVID-19 – poinformował sanepid na swoim profilu na facebooku.

U 34 pensjonariuszy i pracowników prywatnego domu opieki nad seniorami przy ul. Lechickiej w Poznaniu zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2. 27 osób objęto kwarantanną – poinformował w sobotę Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Potwierdzono zakażenie koronawirusem 41 osób z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Orzeszkowej w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). Kolejnych 48 pacjentów i członków personelu placówki poddano kwarantannie – poinformował w sobotę Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz jest zakażony koronawirusem

Tutaj przeczytasz więcej.

Ministerstwo Zdrowia: 1584 nowe przypadki koronawirusa - o 3 osoby mniej wobec piątkowego rekordu; kolejne 32 ofiary śmiertelne - to najwięcej od 18 lipca. 

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Ostatniej doby wyzdrowiało 586 pacjentów chorych na COVID-19, czyli o 4 więcej niż w piątek. Natomiast od początku epidemii wyzdrowiało w sumie 67 326 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Można sprawdzić aktualną sytuację epidemiczną w krajach popularnych wśród polskich turystów - informuje w komunikacie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powołując się na wyjaśnienia resortu rozwoju.

Prezydent Gliwic i członkowie kierownictwa miasta zostali skierowani na domową kwarantannę w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem – poinformował gliwicki magistrat w mediach społecznościowych. Władze miasta mają wykonywać swe obowiązki zdalnie.

W Indiach w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 85 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę infekcji do ponad 5,9 miliona - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zakażeń spada jednak od kilku dni.

fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Liczba szkół i placówek oświatowych, które objęte są kształceniem zdalnym lub mieszanym odzwierciedla ogólną liczbę zakażonych w kraju, to znaczy wzrasta, kiedy wskaźnik zakażeń ogólnych w Polsce rośnie - tak sytuację epidemiczną w szkołach komentuje MEN.

W ubiegłym tygodniu w piątek w systemie mieszanym lub zdalnym pracowało odpowiednio 246 i 80 placówek.

Z kolei w poniedziałek i wtorek liczba szkół, w których zmieniono naukę na hybrydową lub zdalną, spadła. W poniedziałek w trybie mieszanym pracowało 213 placówek, a 71 w trybie zdalnym. We wtorek w systemie mieszanym funkcjonowało 185 placówek, a w zdalnym – 68.

Pacjenci z COVID-19 znacznie rzadziej cierpieli na powikłania i umierali, jeśli mieli dostateczny poziom witaminy D we krwi - wynika z amerykańskich badań. Naukowcy wykryli też u nich więcej zwalczających infekcję limfocytów i niższy poziom białka świadczącego o stanach zapalnych.

O grypie i COVID-19 na ogół nie świadczy katar i kichanie, takie objawy wskazują raczej na przeziębienie. Grypa jest chorobą ciężką i szybko narasta, przeziębienie jest łagodniejsze i rozwija się dłużej – wyjaśnia specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog lek. med. Agnieszka Motyl.

- Większość chorych na COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie, niemniej 311 osób z 2392 zmarłych nie miało chorób współistniejących – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Ponad 90 proc. chorujących na COVID-19 przechodzi chorobę w sposób łagodny, aczkolwiek ostatnie zestawienie pokazuje, że 311 osób, które zmarły, nie miało żadnych chorób współistniejących. De facto byli to zdrowi ludzie. Niestety dla nich ta choroba zakończyła się tragicznie – powiedział Kraska.

Szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze wciąż przed nami, ale jestem optymistą. Uważam, że jesteśmy przygotowani na przyjście drugiej fali epidemii – powiedział prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W ponad 400 szkołach we Włoszech wykryto przypadki zakażeń koronawirusem - taki bilans ogłoszono 10 dni po inauguracji roku szkolnego. Według ekspertów o realnym wpływie otwarcia szkół na przebieg epidemii można będzie przekonać się za dwa-trzy tygodnie.

Liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła w piątek w USA 7 milionów - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w ciągu doby w Stanach Zjednoczonych o 877 i wynosi 203 615.

Londyn został w piątek dodany na krajową listę obserwacyjną w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Do tej pory niemal wszystkie miasta, które trafiły na tę listę ostatecznie zostały objęte dodatkowymi restrykcjami.

O wprowadzenie zakazu spotkań osób z różnych gospodarstw domowych - takiego jak obowiązuje już w wielu miastach północno-zachodniej i północno-wschodniej Anglii - zaapelował w piątek burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan. "Jedną z rzeczy, które powiedziałem premierowi, jest to, iż myślę, że powinniśmy pójść śladem tego, co jest w innych częściach kraju i zatrzymać spotykanie się się osób z różnych gospodarstw domowych, i mówię to z ciężkim sercem" - powiedział Khan dziennikowi "The Guardian".

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Floryda zniosła w piątek wszystkie stanowe ograniczenia nałożone na restauracje i bary w związku z epidemią koronawirusa. Gubernator Ron DeSantis zakazał przy tym władzom lokalnym zamykania firm lub nakładania restrykcji bez odpowiedniego uzasadniania.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie