Lublin. Polski lek na Covid-19. Zakończono produkcję pierwszej serii

Polska
Lublin. Polski lek na Covid-19. Zakończono produkcję pierwszej serii
PAP/Wojtek Jargiło
Pierwszy polski lek na Covid-19. Wytworzono go z osocza ozdrowieńców

- Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19, który działa. Zawiera przeciwciała neutralizujące koronawirusa, czyli zabijające go - powiedział w środę doktor i senator Grzegorz Czelej. Lek wytworzono z osocza ozdrowieńców. Teraz trafi do badań klinicznych.

W środę w Lublinie odbyła się specjalna konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki badań i zakończenie produkcji pierwszej serii leku. Przełomowe badania nad jego skutecznością w ostatnich dniach przeprowadził profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Powstał lek całkowicie neutralizujący SARS-CoV-2. Możliwy przełom w walce z COVID-19

 

- Sprawdziliśmy na polu walki, na ile ten preparat, czyli przeciwciała wyizolowane z krwi ozdrowieńców, faktycznie hamują zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a na ile jest to preparat dezaktywności. Wyniki, które otrzymaliśmy wskazują, że faktycznie mamy hamowanie wirusa na bardzo wysokim poziomie, co pozwala mieć nadzieję, że przygotowany produkt spełni oczekiwania nas wszystkich - wyjaśnił Pyrć.

 

Pora na badania kliniczne

 

Lek wyprodukowała spółka Biomed Lublin. - Produkt opracowany przez Biomed nie jest nowy, ma znany profil bezpieczeństwa, był podawany wcześniej pacjentom - dodał profesor.

 

Badania kliniczne będą prowadzone w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. Szef Kliniki Chorób Zakaźnych uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz powiedział, że lek podany zostanie pacjentom zakażonym koronawirusem. - Nie spodziewamy się większych problemów z bezpieczeństwem preparatu, bo my takie preparaty, immunoglobuliny, stosujemy do wielu lat. Jesteśmy optymistycznie do tego nastawieni – powiedział na konferencji prasowej prof. Krzysztof Pyrć.

 

ZOBACZ: Polacy uruchomili produkcję leku na COVID-19. Pierwsi na świecie

 

 

Członek Zarządu Biomed Lublin Piotr Fic podkreślił, że nowy preparat produkowany jest z osocza, którego nie da się sztucznie wyprodukować. - Jedynym dawcą osocza jest człowiek, dlatego prosimy dawców o zgłaszanie się, bo to osocze jest potrzebne bądź do osoczoterapii, bądź do produkcji naszego leku - podkreślił.

 

Projekt powstania leku

 

Projekt powstania leku na COVID-19 został zainicjowany w marcu przez senatora Czeleja oraz członka Rady Nadzorczej Biomed Lublin Waldemara Sierockiego. 21 maja 2020 r. Agencja Badań Medycznych podpisała umowę z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie o dofinansowaniu kwotą 5 mln zł projektu pn. "Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID 19".

 

W projekcie uczestniczy też Instytut Hematologii i Transfuzjologii, który w badaniach klinicznych, wykonuje specyfikację osocza oraz walidację i wdrożenie badań laboratoryjnych dotyczących procesu produkcji immunoglobulin oraz kontroli jakości.

 

Na zbiórkę osocza do produkcji leku Ministerstwo Zdrowia zezwoliło w czerwcu. Osocze w ilości 150 litrów zostało ostatecznie zebrane przez siedem Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (z Raciborza, Radomia, Bydgoszczy, Kalisza, Lublina, Szczecina i Wrocławia). 18 sierpnia 2020 r. Biomed Lublin S.A., rozpoczął etap produkcji leku do badań klinicznych.

ac/pgo/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie