356 kapuścianych głów przed Sejmem. "Symbolizują puste łby posłów"

Polska
356 kapuścianych głów przed Sejmem. "Symbolizują puste łby posłów"
Twiiter/Michał Kołodziejczak
Główki kapusty, które ułożono przed Sejmem, opatrzono również transparentem "Poczet zdrajców polskiej wsi"

Główki kapusty przed gmachem Sejmu wyładowali w środę rolnicy z AGROunii. 356 główek kapusty ma symbolizować "puste łby, które zagłosowały za »piątką dla zwierząt«, nie myśląc o konsekwencjach". Chodzi o ustawę zakazującą hodowli zwierząt na futra i wprowadzającą ograniczenia uboju rytualnego.

"Kapusta głowa pusta. Główki kapusty symbolizują puste łby posłów popierających likwidacje rolnictwa w Polsce" - napisał na Twitterze lider AGROunii Michał Kołodziejczak.

 

Później dodał, że "kosztująca 1,5 zł główka kapusty, to koszt każdego polskiego posła, ale i tak jest on przeszacowany".

 

ZOBACZ: PSL przedstawi swoją "piątkę dla zwierząt"

 

Główki kapusty, które ułożono przed Sejmem, opatrzono również transparentem "Poczet zdrajców polskiej wsi".

 

 

Niektórzy politycy nie przejęli się protestem, czemu dali wyraz również na Twitterze. "Mam nadzieję, że później zrobicie chociaż gołąbki" - napisała Monika Pawłowska z Lewicy.

 

 

Rolnicy zapowiedzieli jednak, że po proteście kapusta trafi do warszawskiego zoo, gdzie nakarmione nią zostaną słonie.

 

18 września Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw (w tym 38 należących do klubu PiS), a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

 

Zakaz hodowli zwierząt na futra a Zjednoczona Prawica

 

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

 

ZOBACZ: "Mleko jako efekt gwałtu na krowach". Ardanowski o ideologiach grożących rolnictwu

 

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

 

Po przyjęciu ustawy w koalicji rządowej rozpoczął się kryzys. Posłów PiS, którzy głosowali przeciw ustawie, zawieszono w prawach członka partii. 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie