Koronawirus w Polsce. Ponad 2300 ofiar śmiertelnych

Polska
Koronawirus w Polsce. Ponad 2300 ofiar śmiertelnych
PAP/EPA/Caroline Blumberg
Liczba zgonów na Covid-19 w Polsce wzrosła do 2316

Kolejny dzień z wysoką liczbą potwierdzonych przypadków koronawirusa. Ministerstwo zdrowia we wtorek poinformowało o kolejnych 711 zachorowaniach. W ciągu ostatniej doby zmarło 18 osób. Bilans potwierdzonych zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrósł do 80 tys. 699, a łączna liczba zgonów do 2316. Jedna zmarła osoba nie miała chorób współistniejących.

Najwięcej nowych przypadków zanotowano w Małopolsce, gdzie badania potwierdziły chorobę u 112 osób oraz na Mazowszu, gdzie stwierdzono 108 nowych chorych.

 

Zmarło ponad 2300 osób

 

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 80 tys. 699 osób. Spośród tych osób, których zakażenie potwierdziły badania laboratoryjne, zmarło 2316 chorych.

 

 

Zakażenia we wszystkich regionach

 

Nowe i potwierdzone przypadki dotyczą także osób z województw: pomorskiego (83), śląskiego (72), łódzkiego (51), dolnośląskiego (47), zachodniopomorskiego (39), wielkopolskiego (36), podkarpackiego (30), opolskiego (28), świętokrzyskiego (21), warmińsko-mazurskiego (21), podlaskiego (21), lubelskiego (21), kujawsko-pomorskiego (13) i lubuskiego (8).

 

 

Nie żyje 48-latek

 

Resort zdrowia poinformował, że zmarło kolejnych 18 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 48 do 94 lat. Zmarli to: 94-latek i 65-latek z Grudziądza, 84-latka z Torunia, 68-letni mężczyzna z Puław, 78-letni mężczyzna z Kędzierzyna-Koźla. W Krakowie zmarły cztery osoby: dwie kobiety w wieku 79 i 76 lat oraz dwóch mężczyzn, którzy mieli 48 i 77 lat. Nie żyją także: 83-latka z Sanoka, 85- i 73-latek z Łańcuta, 92-letnia chora z Gdańska, 56-letni zakażony i 58-latka z Raciborza oraz chorzy z Poznania: kobiety w wieku 83 i 65 lat oraz mężczyzna, który miał 73 lata.

 

Jedna ze zmarłych osób nie miała chorób współistniejących.

 

 

64 tysiące chorych wyzdrowiały

 

Ministerstwo podało we wtorek, że w związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1993 osoby, pod respiratorem jest 85 chorych. Wyzdrowiały już 64 tys. 972 osoby, u których potwierdzono zakażenie.

Resort zdrowia podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 11 tys. 849 osób, a kwarantanną - 115 tys. 789 osób.

 

 

W poniedziałek stwierdzono 748 zachorowań. Z kolei w niedzielę resort zdrowia informował o 910 zakażeniach. To drugi najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce. Rekord padł w sobotę - ministerstwo poinformowało wtedy o 1002 nowych przypadkach koronawirusa.

 

Przebadano ponad 3 miliony próbek

 

Ministerstwo przekazało też, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 22,5 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie przebadano 3 mln 155 tys. 718 próbek pobranych od 3 mln 27 tys. 118 pacjentów.

 

 

 

Niedzielski: noszenie maseczek i dystans

 

- To jest zjawisko, którego się spodziewaliśmy, wracając do normalnego trybu życia. (…) I ta liczba na pewno będzie rosła - powiedział o rosnącej liczbie przypadków koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski, który był obecny na konferencji "Zmiany w ochronie zdrowia", zorganizowanej przez Uczelnię Łazarskiego i Wolters Kluwer Polska.

 

Jego zdaniem ruchy kwestionujące zasady walki z koronawirusem, a nawet samo jego istnienie oparte są na paraautorytetach i osobach, które chcą robić wirtualne kariery. - Apeluję do wszystkich, którzy myślą racjonalnie, którzy działają pragmatycznie, dajmy odpór tym głosom. Noszeni maseczki ma sens, zachowanie dystansu społecznego ma sens, (…) dezynfekcja ma sens - powiedział minister zdrowia.

 

Jak stwierdził, tłumaczenie zasad postępowania w czasie pandemii innym jest obowiązkiem każdego obywatela.

 

- Prosiłbym każdego, niech każdy z nas ma poczucie misji, że trzeba nieść kaganek oświaty. Rzeczy, które wydawały się oczywiste, wcale oczywistymi nie są. W zderzeniu z głosami, z jakimi mamy do czynienia, musimy wrócić do tłumaczenia podstawowych paradygmatów. To misja każdego z nas - powiedział Niedzielski.

Pandemia koronawirusa nie słabnie

Epidemia koronawirusa rozpoczęła się w Polsce na początku marca. Oficjalna nazwa koronawirusa to SARS-CoV-2. Światowa pandemia zaczęła się w chińskim mieście Wuhan w listopadzie 2019 roku. Od tamtej pory koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat. Na jesień spodziewana jest druga fala zachorowań.  

 

Liczba zachorowań rośnie w kolejnych europejskich krajach. Najwyższe od maja bilanse są m.in. w Wielkiej Brytanii, która wprowadza z powrotem obostrzenia.

 

Wszystkie puby, bary, restauracje i inne lokale gastronomiczne w Anglii muszą od czwartku być zamykane o godz. 22 - poinformował premier Boris Johnson. W związku z rosnącą liczbą zakażeń szef rządu przedstawi we wtorek nową strategię walki z koronawirusem i wygłosi przemówienie telewizyjne do narodu, w którym poinformuje o podniesieniu poziomu alarmowego w kraju.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, wracają ograniczenia w angielskich pubach

 

Z koronawirusem walczą także za oceanem. W Brazylii w ciągu doby wykryto ponad 13 tys. nowych zakażeń, zmarło 377 osób. Liczba wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 w Meksyku od początku epidemii przekroczyła w poniedziałek 700 tys. O 344 wzrósł wczoraj bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dobowy przyrost nowych zakażeń wyniósł 24 295. 

 

Powiaty z obostrzeniami

 

Od soboty na zaktualizowanej liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami znalazło się 8 powiatów w strefie "żółtej" i 3 w "czerwonej" - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przed tygodniem w "żółtej" strefie znalazły się trzy powiaty, w "czerwonej" nie było żadnego.

 

W strefie "żółtej" znalazły się powiaty: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski. 

 

Do strefy "czerwonej" wpisano powiaty: bytowski, kluczborski i milicki.   

 

ZOBACZ: Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa - CovidVax

 

Przed tygodniem w "żółtej" strefie znalazły się trzy powiaty, w "czerwonej" nie było żadnego. 

 

W strefie "żółtej" pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w "żółtej" strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński (woj. wielkopolskim), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

 

Wirus z Chin na całym świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 rozpoznano w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia wobec narastania liczby zakażeń 11 marca ogłosiła stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjenta "zero" zdiagnozowano w marcu. Rząd wprowadził wówczas rygorystyczne obostrzenia, m.in. zamknięto większość sklepów i zakazano wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość z zakazów jest cofnięta, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia: liczba 1000 nowych przypadków dziennie może się powtarzać

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie