"Wciąż jest szansa na utrzymanie rządów Zjednoczonej Prawicy". Gowin o przyszłości koalicji

Polska
"Wciąż jest szansa na utrzymanie rządów Zjednoczonej Prawicy". Gowin o przyszłości koalicji
PAP/Wojciech Olkuśnik
Jarosław Gowin skomentował przyszłość Zjednoczonej Prawicy

Ryzyko rozpadu koalicji istnieje zawsze; ja jednak uważam, że wciąż jest szansa na utrzymanie rządów Zjednoczonej Prawicy i mam nadzieję, że weekend posłużył nam wszystkim, by nabrać dystansu - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowego "Super Expressu" lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Gowin był pytany w wywiadzie, czy od czwartku miał szansę porozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, czy też pomiędzy nimi "trwają ciche dni".

 

- Nie nazwałbym tego cichymi dniami, bo w każdej chwili mógłbym sięgnąć po telefon i porozmawiać - odpowiedział. Zaznaczył, że jak dotąd takiej rozmowy jeszcze nie było, bo jego zdaniem byłaby ona przedwczesna. Według Gowina obecnie jest czas, by kierownictwo PiS "wyklarowało swoje stanowisko" - wobec koalicjantów, ale i posłów własnej formacji, którzy zagłosowali przeciw "piątce dla zwierząt".

 

ZOBACZ: Sondaż. Gowin i Ziobro bez szans na wejście do Sejmu

 

Zdaniem Gowina zachowanie koalicji to "test na odpowiedzialność wszystkich partii tworzących Zjednoczoną Prawicę". Ocenił, że na obecną sytuację złożyły się m.in. "duże rozbieżności między PiS a Solidarną Polską". Podkreślił, że w sytuacji walki z pandemią i kryzysem gospodarczym rozpad koalicji rządzącej i spowodowane tym przedterminowe wybory byłyby "całkowicie niezrozumiałe" dla ich wyborców i mogłyby skończyć się "odsunięciem prawicy od władzy na wiele, wiele lat".

 

"Ryzyko rozpadu koalicji istnieje zawsze"

 

Pytany czy wierzy, że koalicja mogłaby się rozpaść, podkreślił, że "ryzyko rozpadu koalicji istnieje zawsze". - Ja jednak uważam, że wciąż jest szansa na utrzymanie rządów Zjednoczonej Prawicy. Mam nadzieję, że weekend posłużył nam wszystkim, by nabrać dystansu - powiedział. Zauważył, że ewentualna dymisja lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości "zapewne" doprowadziłaby do opuszczenia przez SP rządu i nadałaby mu charakter mniejszościowy.

 

ZOBACZ: "Wydarzenia": Wassermann możliwym następcą Ziobry

 

Dopytywany o sprawę "piątki dla zwierząt", Gowin zaznaczył, że ta ustawa "nie była objęta umową koalicyjną".

 

Według szefa Porozumienia "przydatne byłoby, żeby koledzy z SP konsultowali swoje propozycje z koalicjantami", bo, jak podkreślił, w ostatnich miesiącach politycy PiS i Porozumienia byli przez nich zaskakiwani. Przekonywał ponadto, że "przedmiotem sporu nie są ustalenia koalicyjne i nowa struktura rządu", bo tu pomiędzy PiS a Porozumieniem "wszystko zostało na 100 proc. uzgodnione", a pomiędzy PiS a SP - w 90 proc.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie