PO: na pewno skorzystamy z możliwości skrócenia kadencji Sejmu

Polska
PO: na pewno skorzystamy z możliwości skrócenia kadencji Sejmu
PAP/Wojciech Olkuśnik
Politycy PO o kryzysie w rządzie Zjednoczonej Prawicy

- Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale jeśli pojawi się przestrzeń do tego, aby skrócić kadencję Sejmu, na pewno z niej skorzystamy - mówili w poniedziałek politycy Platformy Obywatelskiej.

W poniedziałek o godz. 20 zbierał się zarząd PO, by omówić wyniki konsultacji politycznych, jakie w weekend prowadził lider PO Borys Budka.

 

- Przewodniczący Borys Budka zwołał zarząd Platformy Obywatelskiej, żeby przeanalizować obecną sytuację polityczną w Polsce. Mamy do czynienia z kryzysem politycznym, rząd traci większość, Platforma Obywatelska jako największa partia opozycyjna musi być przygotowana do reakcji na tę sytuację - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

 

"Musimy być przygotowani na różne ewentualności"

 

Dodał, że sytuacja polityczna będzie się zmieniać, więc "konieczne było uzgodnienie taktyki na najbliższe dni". - Musimy być przygotowani na różne ewentualności, zarówno na poszukiwanie większości parlamentarnej, jak i na przedterminowe wybory - zaznaczył Grabiec.

 

Także sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński zapewniał, że Platforma zrobi wszystko, aby "skrócić męki tego beznadziejnego rządu".

 

ZOBACZ: Pięcioro posłów KO nie poparło "piątki dla zwierząt". Jest reakcja Budki

 

- Jeżeli będzie przestrzeń do tego, aby doprowadzić do skrócenia kadencji Sejmu, na pewno z tej przestrzeni skorzystamy. Na dziś jednak wydaje się, że jest to rozgrywka w obozie władzy, której celem jest indywidualnie (minister sprawiedliwości, PG) Zbigniew Ziobro, a Kaczyński ma cały czas pełną dominację nad obozem prawicy - powiedział.

 

- Jedno jest pewne, racją stanu Polski i całej opozycji jest odsunięcie PiS od władzy, jeśli pojawi się tego typu możliwość, na pewno z niej skorzystamy - dodał Kierwiński.

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Co się właściwie stało?

 

Doprecyzował, że "chodzi o odsunięcie od władzy poprzez przyspieszone wybory", a nie o tworzenie przez obecną opozycję jakiejkolwiek koalicji rządowej. - Jest rzeczą naturalną, że z żadną osobą, która w ostatnich latach łamała konstytucję my rozmawiać nie będziemy - podkreślił.

 

Spotkanie kierownictwa PiS

 

W poniedziałek po godz. 13 zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które podejmie decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

ZOBACZ: Poseł PiS wbija szpilkę koalicjantom. "Powinni poskromić apetyty. Są partiami bardzo małymi"

 

To skutek m.in. piątkowego głosowania nad projektem noweli o ochronie zwierząt autorstwa PiS, po którym doszło do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw nowelizacji opowiedziało się 38 posłów z klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że dotychczasowej koalicji rządowej praktycznie już nie ma.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie