PKP Intercity: wakacje ze spadkiem pasażerów. Frekwencja niższa o ponad 40 proc. niż rok temu

Biznes
PKP Intercity: wakacje ze spadkiem pasażerów. Frekwencja niższa o ponad 40 proc. niż rok temu
polsatnews.pl
Na czerwcu, lipcu i sierpniu PKP Intercity odnotował spadek liczby pasażerów, ale przewoźnik zapewnia, że z miesiąca na miesiąc frekwencja jest coraz wyższa

Epidemia koronawirusa ograniczyła wakacyjne podróże Polaków w tym roku - wynika z danych PKP Intercity. Od początku czerwca do końca sierpnia z usług państwowego przewoźnika skorzystało niemal o 6 mln mniej pasażerów niż w czasie ubiegłorocznych wakacji. Kolejowa spółka dodała jednak, że z każdym miesiącem liczba podróżnych wzrasta.

Od początku czerwca do końca sierpnia 2020 r. z usług PKP Intercity skorzystało 8,3 mln pasażerów.

 

"To o niemal 6 mln mniej niż w czasie ubiegłorocznego okresu letniego, lecz z każdym miesiącem liczba pasażerów wybierających pociągi przewoźnika jest coraz większa" - wskazał przewoźnik.

 

"Z każdym miesiącem różnice coraz mniejsze"

 

W czerwcu, lipcu i sierpniu 2020 r. przejazd z PKP Intercity wybrało o 41 proc. mniej podróżnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy z usług przewoźnika skorzystało 14,2 mln osób.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie: chcą pokryć asfaltem linie kolejowe. Mają po nich jeździć autonomiczne pojazdy

 

Spółka stwierdziła, że epidemia koronawirusa ograniczyła wakacyjne podróże Polaków w tym roku, "widoczna jest jednak duża dynamika wzrostu liczby pasażerów w kolejnych miesiącach".

 

W sierpniu PKP Intercity przewiozło ponad dwa razy więcej pasażerów (3,54 mln) niż jeszcze w czerwcu (1,72 mln) i ponad cztery razy więcej niż w maju (840 tys.).

 

"Mimo iż każdy z letnich miesięcy 2020 r. charakteryzował się spadkiem w stosunku do analogicznych miesięcy w ubiegłym roku, to z każdym kolejnym miesiącem te różnice były coraz mniejsze" - podkreśliło PKP Intercity.

 

Trójmiasto zdetronizowało Kraków

 

Popularność podróży koleją osiągnęła szczyt między 10 a 16 sierpnia br., kiedy to jego pociągami podróżowało ponad 800 tys. osób.

 

"W tym tygodniu miał miejsce też rekord dzienny przewiezionych pasażerów. W niedzielę 16 sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało 144 tysiące osób" - poinformował przewoźnik.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie: chcą pokryć asfaltem linie kolejowe. Mają po nich jeździć autonomiczne pojazdy

 

W czasie tegorocznych wakacji najwięcej pasażerów (390 tys.) korzystało z połączeń na trasie Warszawa - Trójmiasto. To zmiana w stosunku do okresu letniego w ubiegłym roku, kiedy największą popularnością cieszyły się podróże między Warszawą a Krakowem.

 

"W te wakacje PKP Intercity przewiozło pomiędzy stolicą a Gdańskiem, Gdynią i Sopotem o 48 proc. więcej pasażerów niż pomiędzy stolicą a Krakowem" - wyliczono.

 

Spółka dodała, że od początku czerwca do końca sierpnia do Trójmiasta przyjechało blisko 1,8 mln osób.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie